Mitolojinin Şu Anki Yaşamımızda Hala Var Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 20:50

Mitolojinin Şu Anki Yaşamımızda Hala Var Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Mitolojinin Şu Anki Yaşamımızda Hala Var Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Son Güncelleme :

02 Mayıs 2020 - 19:06

141 views

Mitoloji hemen hemen hepimizin ilgisini çeken bir konudur. Dünya üzerinde en çok bilinen 20 farklı mitolojik kategori var olmakla beraber adı çok nadir bilinen mitolojik hikayeler de mevcuttur. Bu yazımızda sizlerin çok ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bazı bilgiler vereceğiz. Bunlar öyle bilgiler ki gördüğünüz zaman kesinlikle şaşıracaksınız. Bildiğiniz gibi Mitolojik efsaneler binlerce hatta yüz binlerce yıl öncesine dayanan hikayeleri temel almaktadır. Ancak modern hayatımızda hala var olan pek çok mitolojik bilgi kalıntıları vardır.

İşte sizler için derlediğimiz o muhteşem veriler;

1.Takvimi Oluşturduğumuz Ay İsimlerinden Bazılarının Mitolojiden Geldiğini Biliyor muydunuz?

  • Doğurganlık Tanrısı olan Janus’un ismi dönüştürülerek January’ye çevrilmiştir. Aynı olgu Fransa tarafından tekrar çevrilerek Janvier olmuştur. Peki bitti mi? Hayır Alman’lar da geri kalır mı hiç? Onlarda Januar yaparak kullanmaya başlamışlar.
  • Televizyonlardan sıkça savaş tanrısı olarak Hades ismini duyarız. Ancak Hades yer altı tanrısıdır. Yer altında ölülerle hükmetmekle görevlidir. Savaş tanrısının adı ise Mars’tır. Mars İngiliz’ler tarafından dönüştürülmüş ve bize March olarak yansıtılmış. Benzer davranışı yine Fransız’lar sergileyerek ortaya Mars birebir kullanılmış. Son olarak Almanlar’da Mars’ı Marz olarak kullanmaya başlamış.
  • Tanrıların Annesi olan mitolojik tanrımızın adı ise Maia’dır. Maia’dan türetilen May İngilizce olarak türetilerek hayatımıza sokulmuş. Ardından Fransa’da sondaki “A” harfini atarak direkt Mai olarak tercih etmiş. Almanlar da Fransız’larla aynı şeyi düşünmüş olmalı ki onlar da Mai’yi kullanmış.
  • Jupiter’in Karısının adı Juno’dur. Juno’dan türetilen June ayı takvimlere yerleştirilmiş. Fransız’lar da bu kelimeyi dillerine çevirirken Juin demişler. Tabi Almanlar yine durmamış onlar mitolojiyi kullanırsa bizde kullanırız demiş olmalılar ki onlar da Juni kelimesini tercih ederek takvimlerine yansıtmışlar.

2.Bizde Sadece Terazi, Onlarda Terazili ve Kılıçlı Abla ☺ Adalet Kelimesinin Nereden Geldiği Anlaşıldı!

 

Roma Mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıça vardır. Onlardan biri de Adalet ve Düzen Tanrıçasıdır. Tanrıçanın ismi ise Justitia’dır. Batı ülkelerinde kullanılan “ Adalet “  kelimesi bu tanrıçadan türetilerek ortaya çıkartılmıştır. İngilizce’ye uyarlama yapılırken Justice kullanılmıştır. İspanyollar kendilerine türetme yaparken dillerine Justicia olarak oturtmayı başarmışlar. İtalyan’lar bu kelimeyi daha değişik uyarlamak istemiş olmalılar ki biraz fazla abartarak değiştirmişler ve ortaya Giustizia kelimesi çıkmış. Fransızlar da tıpkı İngilizce gibi aynı kelimeyi yani Justice’yi beğenmiş olmalılar. Bu arada bizde olan terazinin de nereden geldiği belli oldu. Kaynak meğer bu tanrıça ablamızmış☺ Neyse ki sadece terazisi alınmış☺

3.Mitolojik Bir Tanrı’nın Hazin Sonu Tüm Dünya Dillerine Adını Verdirmiş. İşte Karşınızda Phaeton!

Kendi dilimiz dahil dünya dillerinin neredeyse tamamında benzer okunuşlara sahip olan Phaeton aslında mitolojik bir tandırıdır. Ona güneş arabalı Tanrı deniyor. Phaeton dilimizde Fayton olarak kullanılmaktadır. İngilizce dahil bilinen pek çok dile Phaeton direkt ya da benzer şekilde girmiştir. Kısacası Mitolojinin Şu Anki Yaşamımızda Hala Var Olduğunu Biliyor Muydunuz? Sorusuna verilen yanıtlardan biri olarak karşımıza çıkar. Phaeton görselde yer aldığı gibi 4 adet olağan üstü atı olan bir faytonu temsil eder. Mitolojik öykülerde geçtiğine göre Phaeton tanrılar dünyasında çok büyük bir karmaşaya neden olmuştur. Güneş arabasını babasının yerine doğru süren Phaeton Tanrıların Tanrısı olan Zeus’u çok sinirlendirmiş olacak ki Zeus ona bir yıldırım fırlatarak öldürür.

4.Ülkemizdeki turistik mekanlardan biri olan Çeşme’nin güney kısmındaki denizin diğer adı da Mitolojiden gelmiştir. İşte size İkarus Denizi’nin mitik özeti.

Mitolojik hikayelerde çok nadir olarak duyulan Deadalos tanrısının oğlu olan İkarus, Çeşme’nin açık güney kısmına düşerek can verir. Tanrıların bulunduğu kattan düşen İkarus’un düştüğü yere İcarian See yani İkarus Denizi ismi verilmiştir. Aynı şekilde düştüğü yerde bulunan adalardan birinin adına da İkarus Adası adı ile anılmaktadır.

5.Operasyon Valkyrie isimli filmi bilmeyenimiz yoktur. Adolf Hitler’i devirmek için yapılan operasyona verilen gizli koddur. İşte bu kodun geldiği yer mitolojiden esinlenerek bulunmuştur.

20 Temmuz 1944 senesinde Adolf Hitler’in zulmünün bitirilmesine yönelik çok gizli ve teşekküllü bir darbe operasyonu başlatılır. Bunun adını belirlemek için manalı bir terim aranır. Terim araştırmalar sonunda İskandinav Mitolojisinden esinlenerek elde edilir. Adına Valkyrie denilen bu operasyon ismi Odin isimli tanrının kadın savaşçı yardımcılarından biridir. Valkyrie’nin görevi ise savaşlarda kahramanca çarpışarak ölen, yaralanan savaşçıları tanrı bölgelerinden biri olan Valhala’ya geri götürmektir.

6.Tıp dünyasında kullanılan “Hermafroditizm”  teriminin Yunan Mitolojisinden Geldiğini Biliyor muydunuz?

Hayvanlarda ve bitkilerde nadiren görülen bir hastalık türü olan Hermafroditizm kelimesi Hermafrodit kelimesinden türetilmiştir. Yunan mitolojisindeki tanrılardan Hermes ve Aphrodite’nin oğulları olan Hermaphodite’ye gün gelir bir su perisi sevdalanır. Ondan hiç ayrılmak istemeyen su perisi tanrılara yakarmaya başlar ve bu yakarmaları sonucunda tanrılar onların ikisini de tek bir bedende kaynatırlar yani birleştirirler. Günümüzde çok nadir de olsa bazı insanlarda da görülen çift cinsiyetlilik hastalığının adı da bu mitolojiden gelir. Yani su perisi ile Hermes ve Aphradotite tanrılarının oğullarının su perisi ile birleşerek çift cinsiyetli hale gelmesinden.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
2020 Yılı En İyi 6 Türk Filmleri

Son dönemlerde Türk filmleri inanılmaz bir patlama yaptı. Tek tük çekilen filmler, şimdilerde tüm seansları doldurur oldu. 2020 Yılında çıkan...

Kapat