Site Rengi

Yeni Döngü

MSI Afterburner Nedir Nasıl Kullanılır?

MSI Afterburner Nedir Nasıl Kullanılır?
YENİ DÖNGÜ

MSI Afterburner bilgisayar kullanıcıları ve özellikle ekran kartı ile oyunlarda yüksek fps hedefleyen oyuncular için çok kullanışlı bir hız aşırtma programıdır. MSI Afterburner ekran kartının hızını aşırtmaya ve oyun içerisinde sol üst tarafta fps gibi belli başlı özellikleri izlemeye yarar.

 

OverDrive Nedir?

 

Overdrive, bilgisayar kullanıcılarının donanımdaki parçalarının performansından memnun olmayıp hızlarını daha yükseğe çekmeye yani aşırtmaya yarayan bir programdır. Programın kullanımı gayet basit görünse de hız aşırtma gayet hassas bir uygulama olup deneme yanılma yöntemiyle yapılması gereken ince bir çalışmadır. MSI Afterburner sadece ekran kartının hızını aşırtmada kullanılır.

 

Bilgisayarınızın ekran kartı bilgisayardaki diğer parçalarla bağlantılı olarak çalışır. Yani bilgisayarınızda son model bir ekran kartı varsa ve ondan tam performans almak istiyorsanız onun yanında onu destekleyen iyi bir işlemci, yüksek GB kapasiteye sahip RAM ve iyi bir HDD ya da SSD olması gerekir. Eğer ki bunlara sahip değilseniz ya da sahip olduklarınız ekran kartınızdan daha kötü ise ekran kartınız bilgisayarda tam performans sağlamayabilir. Hız aşırtma yaparak ekran kartınızın daha fazla performans vermesini sağlayabilirsiniz ama uzun vadede ekran kartının ömrünü kısalttığını unutmayın.

MSI Afterburner

 

Overdrive yaparken ilk aşama ekran kartınızın acı eşiğini bulmaktır. Yani ekran kartı yapacağınız hız aşırtmanın ne kadarına dayanabilir önce onu test etmeniz gerekir. Bunun için MSI Afterburner programı ile birlikte deneme-yanılma metodunu kullanıyoruz. Programı sitesinden indirdikten sonra karşımıza gelen ekran biraz karmaşık gözükebilir.

Gördüğümüz ekranda oynamamız gereken ayarlar Core Clock ve Memory Clock yazan kısımlardır. Core Clock ekran kartının hızını, Memory Clock ise ekran kartının hafızasının hızını belirtir. Aşağıda bulunan Fan Speed ise ekran kartımızın fanının ne kadar hızlı döneceğini belirler. Öncelikle deneme yanılma yöntemini Core Clock için kullanacağız. Yani ekranda gördüğümüz 1360 MHz değeri onar onar arttırarak deneyeceğiz. Tabii bunu yaparken Fan Speed’i de yükseltmeniz gerekecektir çünkü ekran kartınız kendi performansının üstünde bir hızda çalışmaya başlar ise ısınmaya başlayacaktır. Ekran kartının yanmasını istemiyoruz. Tepede yazan Temp. Limit bu noktada devreye giriyor. Yani ekran kartımız belli bir hızın üstünde çalıştığı vakit ısısı artmaya başlıyor ve acı eşiğine geldiği zaman ısınmaya başlıyor. Fanımızın ısıtamadığı bir seviyeye gelip 90 dereceye ulaştığında bilgisayarınız otomatik olarak kapanıyor ve ekran kartınız zarar görmemiş oluyor. MSI Afterburner ekranında bu ayarları yapmanız büyük önem arz ediyor.

 

Deneme yanılma yöntemi ile ekran kartının sınırını bulduktan sonra bu sınırı geçmeden ekran kartını kullanmanız tavsiye edilir çünkü daha fazlası ekran kartınızda ciddi boyutta hasarlara neden olabilir.

 

Oyun oynamak için ekran kartının performansını arttıran oyuncular içinse MSI Afterburner’ın bir başka özelliği daha var. Oyun içi izleme penceresi. Riva Tuner Statistic Server’i ile gelen bu özelliği MSI Afterburner’in ayarlar kısmında ulaşabilirsiniz. Ayarlar-İzleme kısmından ekranda gözükmesini istediğiniz özellikleri seçip, oyun içerisindeyken artan sıcaklıkları veya saniye başına düşen kare sayısı yani FPS değerini görebilirsiniz. Bu sayede ekran kartının veya işlemcinin nerede ve hangi oyunda zorlandığını tespit edip kolayca düzeltebilirsiniz.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır, Oyun, Teknoloji
Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı saat teknolojisi günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu saatler, günümüzde standart saatlerin yerini almaya başlamıştır....

Akıllı Telefon Pil Ömrü Uzatma

Bataryanızdan en yüksek verimi almak için aşağıda listelenen Akıllı telefon batarya ömrü uzatma önerilerini uygulayarak işe başlayabilirsiniz. Bu öneriler sadece...

Xiaomi’nin Alt Markası Yeni Amiral Gemisini Tanıttı: Redmi K30 Pro

Yeni amiral gemisi Redmi K30 Pro resmi olarak duyuruldu. Redmi firması Çinli ünlü dev şirket Xiaomi’ye ait. Son zamanlarda coronavirüs...

Kapat