Site Rengi

Yeni Döngü

Mutluluk Hormonu Nedir?

Mutluluk Hormonu Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Mutluluk hormonu bir diğer ismiyle serotin çevre etkileşiminden ve kişinin nörolojik yapısının durumundan ortaya çıkan bir hormondur. Mutluluk hormonunun az ya da çok salgılanması sonucu olumlu ya da olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Mutluluk hormonunun az salgılanması sonucu depresyon çok salgılanması sonucu da sinirsel hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Mutluluk hormonları dört adettir. Ancak en baskını serotindir. Diğer hormonların ismi dopamin, oksitasin ve endorfindir.

Mutluluk hormonunun salgılanması genellikle yaşam tarzınız ile alakalıdır. Yediğiniz besinler, günlük yapmış olduğunuz hareketler, çevrenizde ki insanlar sizi etkilemektedir.

İstemediğiniz ortamlar, kişiler sizin motivasyonunuzu düşürecektir. Bu tip ortamlarda uzaklaşmak daha faydalı olacaktır.

Doğru gıdaları tüketmeli, doğa ile iç içe olmalı ve sevdiğiniz işlerle meşgul olmanız gerekmektedir.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler

Vücutta ağrı kesici etkisi olan mutluluk hormonu yiyecekler aracılığı ile de sağlanmaktadır. Mutluluk hormonunu sağlayan yiyecekler şu şekildedir;

Yumurta içinde barındırdığı besin değerleri ile zihni harekete geçirmekte ve bu hormonu sağlamaktadır.

Folat seviyesinin düşük olması depresyona neden olmaktadır. Buna en büyük çözüm kuşkonmaz tüketilmesidir. Kuşkonmaz içerisinde yüksek derecede folat bulundurmaktadır.

Domateslerin kabuğunda likopen vardır. Likopen depresyonun önlenmesi için bire birdir. Tüketmekte fayda vardır.

Avakodo ile serotin eksikliği giderilmekte ve tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yiyecekler harici bol egzersiz yapılması da mutluluk hormonunun sağlanması açısından önemlidir. Günde en az yarım saat yürüyüş ve egzersiz yapmak sizi depresyondan uzak tutacaktır.

Kuruyemiş tüketmekte bu süreçte sizin mutluluk hormonunu salgılamanızı sağlayacaktır. Günde bir avuç kuruyemiş faydalı olacaktır.

Su tüketiminizin düzenli bir biçimde en az günde iki litre olması gerekmektedir. Ayrıca bir kase yoğurt da serotin üretimi için önemlidir. Bunları tüketmek gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Stres Ve Bağışıklık Sistemi

Mutluluk Hormonunun Eksikliğinde Neler Olur?

Mutluluk hormonu eksikliğinde birçok olumsuz durum ile karşılaşılmaktadır. Eğer bu durum giderilmezse kişi en çok psikolojik olarak etkilenmektedir. Gerekli düzenlemeler yapılarak eksiklik giderilmelidir.

Serotin eksikliğinde karşılaşılan olumsuz durumlar şu şekildedir;

En önemli ve etkili belirtisi depresyondur. Serotin seviyeniz düşükse aşırı depresif hareketler sergilenebilmektedir. Ancak aşırı yüksek olursa da bipolar bozukluk ortaya çıkabilmektedir. Depresyon kendiyle birlikte alt problemleri birlikte getirebilmektedir.

Depresyonda olan kişilerde ya da bipolar olan kişilerde gözlemlenen bir diğer davranış uykusuzluktur. Serotin eksikliği yada fazlalığı olan kişilerde uykusuzluk gözle görülmektedir. Gün boyu enerji eksikliğini gidermek için enerji toplayan vücut gece bu enerjiyi atamadığı için uykusuz kalmaktadır.

Yüksek stres sahibi kişilerin serotin seviyeleri düşüktür. Ve stres kişiyi hem depresyona hem de uykusuzluğa sürüklemektedir. Aynı zamanda hareketsizlikte stres oluşumuna neden olmaktadır.

Mutluluk hormonunun salgılanmasında çevresel etmenler de önemlidir. Sevdiğiniz insanlarla bir arada olmak, sevdiğiniz mekanlarda bulunmak ve sevdiğiniz işlerle meşgul olmak size destek verecektir.

 

 

 

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
corona virüs ve tüketilecek besinler
Corona Virüs ve Tüketilecek Besinler

Corona virüs ve tüketilecek besinler konusu bu dönemde oldukça önemlidir. Corona virüs ile mücadele tüm dünya tarafından verilmektedir. İlk olarak...

çocuklarda diş ağrısı
Çocuklarda Diş Ağrısı

Çocuklarda diş ağrısı ebeveynlerin en çok çaresiz kaldığı hastalıklar arasındadır. Çocuklar diş ağrısı çektiği dönemlerde çok huysuz ve rahatsız olmaktadırlar....

Stres Ve Bağışıklık Sistemi

Modern tıp biliminde zihin ve vücut arasındaki bağlantının oldukça yakın olduğu kabul edilmektedir. Mide hastalıkları, çeşitli cilt döküntüleri, hatta kalp...

Kapat