Site Rengi

Yeni Döngü

NASA Mars Gezegenine Yollayacağı Yeni Aracın Testlerini Tamamladı

NASA Mars Gezegenine Yollayacağı Yeni Aracın Testlerini Tamamladı
YENİ DÖNGÜ

NASA, Mars yüzeyinde araştırmalar yapmak için kullanacağı yeni otonom aracın testlerinin tamamlandığını açıkladı. Testleri tamamlanan yeni otonom aracın yakın zamanda Mars yüzeyine gönderilmesi bekleniyor. Kızıl gezegen de yapılacak bilimsel çalışmalara katılacak olan yeni otonom araç, diğer araçlara göre oldukça donanımlı ve akıllı. Oldukça donanımlı ve akıllı olan yeni aracın detaylarını gelin birlikte inceleyelim.

 

Yeni Otonom Aracın 2021 Yılında Kızıl Gezegende Olması Bekleniyor

 

NASA, Mars yüzeyinde yapacağı bilimsel araştırmalar için yeni otonom aracını geliştirdi. Yapılan birçok testten başarıyla geçen aracın Şubat 2021 tarihinde kızıl gezegen de olması bekleniyor. Diğer araçlara göre oldukça donanımlı ve akıllı olan yeni otonom araç, kızıl gezegen üzerinde daha fazla yol alması bekleniyor.

Şubat 2021 tarihinde kızıl gezegen yüzeyin olması beklenen yeni araç Jezero kraterine inecek. Söz konusu krater içerisinde mikrobik yaşam belirtisini araştıracak olan yeni araç aynı zamanda, Mars yüzeyinde bulunan bir nehrin araştırmasını yapacak. Ayrıca nehir üzerinde yapılacak araştırmalar da organik moleküllerin incelenmesi bekleniyor.

 

Aracın NASA İçin Önemi Nedir?

 

NASA, uzun süredir üzerinde çalıştığı ve birçok testten başarıyla geçen yeni aracını 2021 tarihinde Mars yüzeyine gönderecek. Peki bu aracın diğer araçlardan farkı nedir? Hiç merak ettiniz mi? Cevabı oldukça basit. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yeni otonom araç diğer araçlara göre oldukça donanımlı ve akıllı. Her ne kadar uzaktan kontrol edilme imkanı olsa da, yeni araç belli bölgeler de kendi kendine karar vererek araştırmalarına devam edecek. Söz konusu araçta kullanılacak kamera diğer araçların kamerasına göre epey yüksek çözünürlükte. Yüksek çözünürlüğe sahip kamerasıyla dikkat çeken yeni otonom araç aynı zamanda elde edilen görüntüleri haritalandırabiliyor.

2021 Şubat ayında Mars yüzeyinde kullanılması beklenen yeni aracın, tekerlekleri ise baştan tasarlandı. Baştan tasarlanan tekerlekleri sayesinde yeni bir dayanıklılığa kavuşan araç, diğer araçlara göre Mars yüzeyinde daha fazla yol alabilecek. NASA söz konusu yeni otonom araç ile kızıl gezegen üzerinde daha detaylı bilgiler elde etmeyi amaçlıyor. Yakın zamanda kızıl gezegene inmesi beklenen yeni aracın ne kadar başarılı olacağı ise oldukça merak konusu.

 

Onur-Ekip5

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Haber, Teknoloji
Robot Köpeklerin Testleri Başladı

  2000 Yılları başlarında hayatımıza giren televizyonlar, o dönem teknolojinin son noktası olarak kabul ediliyordu. Televizyonların hayatımıza girmesiyle birlikte o...

Bilimin Açıklayamadığı 7 Fenomen

Bilimde çığır açan gelişmelere rağmen henüz açıklanamayan sırlarla dolu birçok olay yaşanmaktadır. Bilim bir kısmına açıklık getirmiş olsa bile bir...

Oyuncu Monitörü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru oyuncu monitörü seçimi birçok kullanıcı için oldukça önemlidir. Profesyonel olmayan kullanıcılar monitör seçimi yaparken öncelikli olarak fiyat etiketine bakmaktadır....

Kapat