Site Rengi

Yeni Döngü

NASA InSight: Mars’ta deprem

NASA InSight: Mars’ta deprem
YENİ DÖNGÜ

Nasa’nın InSight görevi Mars’ın yüzlerce depremini kayıt altına aldı. InSight görevinin ilk sonuçları, Mars’ın mekanını ve jeolojisini bizlere aktardı.

Dışarıdan bakıldığında, Mars soğuk ve çorak bir gezegendir. Ancak yüzeyin altında, depremler ve diğer jeolojik aktivitelerle doludur.

InSight, Kasım 2018’den bu yana Mars’ın Elysium Planitia olarak bilinen konumunda görev sürdürüyor.

 

InSight araştırmacılarının açıklamalarında “Sonunda Mars’ın sismik olarak aktif bir gezegen olduğunu tespit ettik” yer alıyor. Sismik aktivitesi Ay’dakinden daha büyük ancak Dünya’nınkinden daha az görünüyor. Mars’ın iç kısmı hakkındaki bu sinyallerden fikir edinmeye çalışılıyor.

 

Bir yıl önce konuşlandırıldığından ve geçen Nisan’daki ilk sarsıntılarını tespit ettiğinden beri, InSight sismometresi iki kategoriye ayrılmış 174 mars depremi kayıt etti. Sık sık meydana gelen ve kabuktan yayılan 150 küçük büyüklükte deprem meydana geldi. Bunların şiddeti ise 3 ve 4 büyüklükte. ( Gezegenin yüzeyinde olsaydınız bunları hissetmezsiniz, çok derinler. )

 

sismik gözlemeler, kameralar, basınç sensörleri ve sismometre kullanılarak 10.000’den fazla basınç girdabının gözlemlenmesi ile desteklenmiştir.

 

Ekip, herhangi bir bireysel markizmin nedenini tam olarak belirleyemese de verilerin toplu olarak gezegenin uzun süreli soğutmasından kaynaklandığını öne sürdüğüne inanıyor. Gezegen ısıyı kaybetmeye devam ettikçe, kırılgan katmanlar bu süreçte kırılır ve jeolojik hareketlenmelere neden olur. Volkanik aktiviteler bu olaylara katkıda bulunabilir.

Sismik okumalar ayrıca daha cezbedici bir şeyin varlığını, yani yer kabuğunda az miktarda su olduğunu gösteriyor.

Ekip, burada herhangi bir büyük su kaynağının olup olmadığını söyleyemez, ancak yine de nem içerdiğini söyleyebilir.

Uzmanlar öncelikle sismoloji bulgularına önem veriyor, ancak aynı zamanda Mars’ın manyetik alan ortamına da dikkat çekiyor. Mars’ın bugün küresel bir manyetik alanı olmadığını biliyoruz.

 

InSight’ın manyetometresi Mars’ın yüzeyinde kullanılan ilk cihazdır. Bu manyetometre gözlemleri, uyduların gözlemlediğinden 10 kat daha güçlü, beklenmedik şekilde sabit bir manyetik alan gösterir.

Yüzeyin altındaki mıknatıslanmış kayalar, bir zamanlar Dünya’nın ki kadar güçlü bir manyetik alan üreten koşullarla eş değerdir.

Yeni sonuçlar, InSight görevinin ısı probunu etkileyen sıkıntıları çözmek için mücadele ettiğini belirtiyor.

Toprağa 16 feet kadar oyulacak şekilde tasarlanan bu köstebek, bilindiği gibi topraktaki ilk görevinden bu yana yaklaşık 14 inçte sıkışmış durumda. Görev ekibi köstebeği tekrar oymak için birkaç farklı yöntem denedi ve şimdi arkasından bastırmak için robot kolunu kullanmayı planlıyor.

Köstebek olmadan bile, InSight’ın muhtemelen uzun bir ömrü var ve zaten cevaplaması gereken soruları cevaplandırdı. Banerdt “Şu anda varmış olduğumuz sonuçlardan çok daha fazla veriye sahibiz.” diyor.

Burada neler olup bittiğini öğrenmek için çeşitli görevlendirmelerin devam ettiğini de ayrıca belirtiyor.

Önümüzdeki günler InSight’ın başka ne tür bilgilere sahip olacağını birlikte göreceğiz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim
Teknolojide Grafen Devrimi

Teknolojide grafen devrimi yaşanıyor. Tanrı Materyali olarak anılan grafen kağıt kadar ince, çelik kadar sağlam, tüy kadar hafif ve süper...

Renklerin Bilimi

Isaac Newton henüz 25 yaşındayken durduk yere aklına renklerle ilgili bir soru takılır. Renk nedir? Renkler doğada mı yoksa kafamda...

Dünyaya En Çok Benzeyen Gezegenler

  4,5 milyar yaşından daha büyük bir dünyamız var. Büyük patlamanın ardından geçen binlerce, milyonlarca yıl içerisinde tıpkı diğer gezegenler...

Kapat