Site Rengi

Yeni Döngü

Niçin Su İçmeliyiz? Su Neye İyi Gelir?

Niçin Su İçmeliyiz? Su Neye İyi Gelir?
YENİ DÖNGÜ

İnsanın yaşamasına ve ayakta durmasına vesile olan elementlerin başında ne gelir sorusuna vereceğimiz ilk cevap eminin ‘su’ olacaktır. Çünkü insan gündelik hayatını devam ettirebilmek adına suya ihtiyacı vardır. Öyle ki, su insan vücudunda en fazla eksilen ve yerine konması gereken bir element olup, insanoğlunun yaşam kaynağıdır. Peki, insanoğlunun yaşam kaynağı olan su neye iyi gelir? Niçin su içmeliyiz? İsterseniz gelin birlikte göz atalım.

Niçin Su İçmeliyiz?

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi su, insan için bir yaşam kaynağıdır. Öyle ki, sadece insanlar için değil tüm canlılar için su bir hayat kaynağıdır. Vücudunu uzun süre susuz bırakan insanda bir süre sonra bir takım sağlık sorunları baş gösterecektir. Bunların başında baş ağrısı, eklem ağrıları, strese girme, ağzı kokusu, cildin zamanla buruşması ve bedende oluşan kramplar gelmektedir. Bilim adamlarına göre bir kişi gündelik 2 – 3 litre arasında su içmesi gerekiyor. Bu da 8 bardak suya denk gelmektedir. Sözün kısası insan hayatına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için günlük suyunu yeterli oranda tüketmesi icap etmektedir.

 

Su Neye İyi Gelir?

Su içmemenin vücuda ne kadar çok zararı varsa günlük alınması gereken ve tüketilen suyunda insan vücuduna o kadar çok faydası bulunmaktadır. Reflüyü önlemeden tutun, baş ağrısına kadar birçok sorunun önüne geçecektir. Daha başka su neye iyi gelir? Tüm bunlara gelin birlikte bakalım.

 • Eklem Ağrılarına Su İyi Gelmektedir

İnsan bedenin yaklaşık olarak yüzde yetmişi su ile doludur. Öyle ki, eklem yerleri su ile doludur. Çünkü eklem yerleri vücudun kaygan yerleridir. Buralarda mutlaka su olmalıdır. Lakin kişi yeterli alması gereken suyu ihmal ederse eklem aralarında oluşan kayganlık azalacaktır. Bu durumda kişide birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. En başında eklem ağrıları kendini gösterecektir. Üstelik bu tedavi edilmezse kişilerde kalıcı olarak eklem bozuklukları meydana gelecektir. Tüm bu problemlere karşılaşmamak için yapacağımız çok basit bir şey var. o da, günlük 8 bardak su içmek.

 • Su İçmek Zihni Açıyor

İnsanın zihinsel yönden zinde kalması için su içmesi şarttır. Su içmeyen bir beyin sağlıklı düşünemiyor ve çalışmıyor. Üstelik beyin insan bedenin kontrol üssü olduğunu da belirtmekte fayda var. Kısacası unutkanlık yaşamak istemiyorsanız, dikkat eksikliği, sürekli uyku halinde olmak istemiyorsanız, algıda ve hareketliliğin azalmasını istemiyorsanız, sinirli olmak istemiyorsanız o zaman mutlaka su içmeyi ihmal etmiyorsunuz.

 • Stresle Savaşıyor

İnsan beyni neredeyse su ile dolu dersek abartmış olmayız. Çünkü beynin yüzde 85’i su ile doludur. Bundan ötürü vücudumuzda yeterli oranda su olmazsa kişi strese girmektedir. İnsanın susuzluğa ve açlığa dayanamamasının nedeni vücudun yeterince su almamasından meydana geldiğini de belirtmek isteriz. Eğer bir kişi gün içerisinden çok gergin, huzursuz ve stres altında ise ilk bakacağımız şey suyun oranıdır. Yani yeterli oranda su tükettik mi? Stressiz bir hayat için lütfen su için.

 • Su İnsan Cildini Yeniliyor

İnsan cildinin belli oranda neme ihtiyacı vardır. Nemsiz kalan bir cilt zamanla kırışacak ve kuruma baş gösterecektir. İşte, vücudun terlemesini ve nem seviyesini kontrol altında tutan şey su dur. Su olmazsa beden terleme yapmaz ve nemsiz kalır. Böyle bir vücutta mantar oluşması, egzamalar baş göstermesi, cilt de çatlamalar ve buruşmalar görülmesi büyük olasılıktır. Diğer yandan cilt esnek yapısını kaybedip, mikropların girmesine de açık kapı haline geliyor.

 • Baş Ağrılarını Önlüyor

İnsan vücudu uzun bir zaman diliminde susuz bırakılırsa baş ağrısı baş gösterir. Vücudumuzun diğer organları gibi beyinde sağlıklı bir şekilde işlevini görmesi için suya ihtiyacı vardır. Bundan dolayı az içilen su baş ağrısı yapar. Bundan ötürü bol su içiyoruz ve baş ağrısına geçit vermiyoruz.

 • Su, Krampların ve Kasılmaları Engelliyor

İnsan gündelik hayatını yaşarken öte yandan spor yapmayı da ihmal etmemelidir. Bunların yanında dengeli beslenme, düzenli uyku ve yeterli miktarda su içmek geliyor. Çünkü insan vücudunda adale sayısı artıkça bedeninde suya olan ihtiyacı artmaktadır. Eğer yeterli şekilde su içilmezse vücutta bir takım kasılma ve kramplar meydana gelecektir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına su içiniz.

 • Kabızlığı Engelliyor

Bol su tüketmek aynı zamanda sindirim sistemini iyi çalışmasına vesile oluyor. Öte yanadn bol su tüketmek sindirim sistemine yardımcı olurken aynı zamanda kabızlığın ve hazımsızlığın  önüne de geçmiş oluyor.

 • Hamilelikte Su Tüketimi Önemli

Gebe olan bayanların vücutları suya olan ihtiyacı bu dönemde daha da artmaktadır. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen hamile kadınlar mutlaka suyu yeterince tüketmelidir.

 • Su Vücut Isısını Koruyor

İnsan vücudu hareket halinde iken ya da spor yaparken vücut ısısının artması gibi bir durumla karşı karşıya kalır. Bu durumda vücut ısısını dengelemek için suya ihtiyaç vardır. Yani su içmek vücut ısı dengesine korumada önemli bir noktadır.

 • Su, Kötü Ağız Kokusunu Gideriyor

Az içilen su, ağızda tükürük salgısının azalmasına neden oluyor. Bu da doğal olarak kötü bir ağız kokususun kapısını aralıyor. Bundan dolayı ağızların kötü kokmasının önüne geçmek için su içiyoruz.

 • Su Karaciğer ve Böbreği Koruyor

İnsan bedeninde oluşan toksik maddelerin atılmasında baş aktörler olarak karaciğer ile böbrekler karşımıza çıkıyor. Bundan ötürü bol su içilmezse bu toksik maddeler maalesef vücuttan atılamıyor ve bu durumda kişide bir takım sağlık sorunlarının beraberinde getiriyor. Bunların en başında böbrek taşının oluşması, hepatitler ve karaciğer hastalığı gelmektedir. Bundan dolayı günlük yeteri miktarda su içmek insan yaşamı için hayati bir önem arz ediyor.

 • Kalbi ve Damarları Besliyor

Damarlarda dolaşan kanın büyük bir bölümü sudan meydana gelmektedir (Yaklaşık yüzde 90’ı). Çünkü bu kan, hücrelerin ihtiyacı olan oksijeni taşıyor. Eğer, su içimi yeteri kadar olmazsa kan hacmi azalacak, kan dolaşımı hızı yavaşlayacak ve vücutta aritme artarak tansiyon düşmesine neden olur. Hatta bu durum kişilerin bayılmasına neden olabilir. Nihayetinde bu durum kalbe ve diğer organlara zarar vermektedir. Öyle ki damar tıkanıklarının başında bu durum yatmaktadır. Öte yandan kalp krizleri ve felç gibi bir takım sağlık sorunları da görülebilmektedir. O zaman ne yapıyoruz? Tabii ki de, su içiyoruz.

 • Reflü Ve Gastrite İyi Geliyor

Reflü ve gastrit, insanda asit salgısının aşırı miktarda meydana gelmesinin adıdır. Bu durum insanların kaliteli bir yaşam sürmesinin önüne geçen önemli bir husustur. Zamanında tedavi edilmeyen bu durum ileride kişide kanser yapma riskini doğurabilmektedir. Lakin tüm bu sorunlarla karşılaşmamak adına günlük içmemiz gereken suyu tüketiyoruz.

Suyu Ne Zaman İçmeliyiz?

Genel olarak insanlar suyu ağzı kuruduklarında içerler. Aslında ağız kuruluğu su içmenin bir belirtisidir. Ama bu seviyeye getirmemek gerekir. İnsan günün belirli saatlerinde veya 2 saate bir su içmek daha faydalı bir davranıştır. Aynı zaman diliminde çok su içmekte doğru değildir. Yani bir insan günlük içmesi gereken 8 bardak suyu dört saat içinde içersi bu da doğru bir davranış değildir. En faydalı olanı 2 saatte bir bardak su içmektir. Diğer yandan yatmadan önce su içmek, sabah kalktıktan sonra içmek ve yemeklerden yarım saat önce su içmek doğru olan zaman dilimleridir. Ayrıca yemek yedikten sonraki 2 saat boyunca su içmemek de doğru olan bir davranıştır.

 

Göründüğü gibi insanın yaşamını daha kaliteli yaşaması için su içmenin ne kadar faydalı olduğunu gördük. Su içmek zahmetli bir davranış değildir. Asıl zahmetli olan su içmemektir. Daha zahmetsiz ve sağlıksız bir yaşam istemiyorsanız suyu hayatınıza dâhil edin. Ama önerilen şartlarda ve miktarlarda tüketmeyi de özen gösterin. Unutmayın, su varsa hayat var, yoksa…

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Faydalı Bilgiler, Sağlık
Doğum Çantası Hazırlamak İçin Neler Gereklidir?

Doğum çantası hazırlamak adına endişeleriniz varsa, çantanın içerisine neler koyacağınızı bilmiyor iseniz endişe etmeyin. Sizlere detaylı şekilde doğum çantasında neler...

Çocuklarda Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite, çocukluk çağının yaygın bir psikolojik bozukluğudur. Hiperaktif çocuklar, aşırı davranışları olan, yerinde duramayan, aceleci tavırlar sergileyen, girdikleri ortama genelde...

COVID-19 Mitleri Ve Gerçekler Hakkında Daha Fazla Soru Ve Cevap

COVID -19 Salgınının kabus gibi üzerimize çöktüğü bu günlerde doğal olarak çeşitli kaynaklardan yanlış bilgi akışına maruz kalıyoruz. Girdiğimiz hemen...

Kapat