Site Rengi

Yeni Döngü

Nioh 2 İnceleme

Nioh 2 İnceleme
YENİ DÖNGÜ

Dark Souls oyun geliştiricisi ile birlikte yepyeni bir aksiyon türünde oyun olan Nioh serisinin ikinci oyunu çıktı. Soulslike adındaki bu sistem, oyunları zorlaştırdığı gibi üstün savaş mekaniklerini de geliştirdi. Nioh ile başlayan bu tür çok sevildi. Daha da geliştirilen Nioh 2 kullanıcılardan tam not almış durumda.

Nioh 2 oyunu 1555 yılında geçiyor. İlk oyuna göre Sengoku döneminin en sakin zamanlarını konu ediniyor. Bir bakıma ilk oyundaki olayların başına götürüyor. Gerçek kişilerle, fantezi dünyasının birleşimi çok iyi kurgulanmış. İnsan bir baba ile yokai annenin birlikteliğinden doğan ana karakter, samuray olarak yetişmiş ve kötü yokaileri yok etmek üzerine bir görev edinmiştir. Yokai, Japon kültüründe bir inanışa göre, ruhların ele geçirdiği varlıklara verilen bir isimdir. Aynı zamanda oyunda bol bol görülecek düşman türlerinden biridir. Oyunda, bir tüccar adına paralı asker olarak başlangıç yapıyoruz. Daha sonra Oda Nobunaga tarafından Japonya’yı tek çatı altında toplamak isteyen bir hizmetin üyesi oluyoruz.

Toyotomi Hideyoshi bu oyunda bizim ortağımız olan bir karakter.  Toyotomi Hideyoshi, Japonya tarihinde kendisine yer edinmiş çok değerli bir konumdadır. Kendi oluşturduğumuz karakter ile Hideyoshi, farklı türden kişilerle oluşturulan ekibe hizmet eder. Karakterimizin tek bir amacı vardır, o da ailenin başına gelenlerin sebebini bulmak.

Nioh 2 oyununda, karakterimizi çok detaylı oluşturabileceğimiz bir ekran ayarlanmış. Karakterimize, İnsan bir baba ve yokaiden olmasının avantajı ile istediğimiz şekli seçebiliyoruz. Her form için saç ve boynuz biçimlendirmesi yapmak mümkün. Silah görünümünü de değiştirmeyle birlikte çok ayrıntılı bir karakter oluşturabiliyoruz.

Nioh 2 Sevilme Nedeni

Nioh serisinin birinci oyununun bu denli tutulmasının sebepleri başında elbette ki Dark Souls’un geliştirdiği sistem yatmaktadır. Kullanıcılar bakımından da oynanışı çok beğenilmesi ikinci oyunu getirdi. Oyunda karakterlerde pek çok silah ve teknik sunması, kullanıcının beğendiği en önemli noktadır. Hikaye kurgusunu yaratan Team Ninja ise akıcı bir hikaye ile oyunu tamamlamış.

Silah konumuna göre değişen saldırı taktikleri, savunma stratejileri ve yeteneklerin fazlaca olması ile oyun sürekli keşfedilmeyi bekliyor. İlk oyundaki gibi yetenek ağacı bulunuyor. Ancak bu Nioh 2’de çok daha gelişmiş bir şekilde hazırlanmış. 11 tane silah ağacı geliştirmesi, Ninja teknik geliştirmeleri, büyü yetenek geliştirmeleri bulunuyor.

Nioh 2 Oynanış Yenilikleri

Nioh 2 oynanışında pek çok yenilik ve geliştirme bulunurken en göze çarpanı yokai güçleri oluyor. Shiftling kategorisi altında bulabilirsiniz. Yarı yokai olan karakterimizin, yokai güçleri sayesinde, saldırılar engellenir ve kötü olan yokailerin enerjilerini toplayarak onlara karşı kullanılabilir. Bu yokai enerjileri, her zaman olmasa da zaman zaman öldürülen yokailerden çıkıyor. Tıpkı onlardan elde edilen ekipmanlar gibi bu enerjileri de kuşanarak yokainin tekniklerine sahip olunuyor.

Bir diğer gelen yenilik ise Yokai Shift özelliğidir. Bu özellik ile 3 farklı yokai türünden birini seçip dönüşerek çok büyük bir güce ulaşıyoruz. Seçilen ruha yöre arklı silah ve formlara sahip olunarak, savaşlarda başarılı olabilmek için çok yardımcı oluyor.

Öldürülen Yokai’lerden toplanan eşya sayıları çok daha artmış durumda. 5 farklı nadir bulunabilme seviyesine sahip olan 11 tür silah, zırhlar, set kurmak için parçalar ve yokai enerjileri bulunuyor. Savaştan daha çok eşya toplamakla yani diğer bir tabirle loot yapmakla ilgilenebilirsiniz.

Oyun Grafikleri Hakkında

Oyunda Action mode ve Movie mode olarak iki farklı performans seçeneği mevcut. Action mode, 60 FPS kare hızına sahip olmakla birlikte 1080p çözünürlükle görüntü alıyor. Movie mode ise 30 FPS kare hızına sahiptir.

Movie mode daha düzgün bir görüntüye hakim olsa da, savaş oyunlarında anlık tepkiler önemli olduğu için biraz daha verimi düşük olacaktır. İlk oyuna göre pek çok yenilik eklense de temel mantığı değişmedi. En çok talep edilen değişiklik ise açık dünyaya sahip olma beklentisiydi. Açık dünya yerine haritadan görev seçerek ilerleme biraz demode kalıyor. Ancak yapımcılar hikayenin zamanda ilerlediği için görev seçmenin daha mantıklı olacağını düşünmüşler.

Bu tarz oyunların olmazsa olmaz sahnelerinden biri de boss dövüşleridir. İlk başta biraz dengelemek adına boss dövüşleri nispeten kolay geçmektedir. Ancak daha sonra inanılmaz zorlaşan boss sahneleri için günlerinizi harcayabilirsiniz. Yardım olarak karakterin yanına çağrılan NPC’lerin yapay zekası çok düşük olduğundan pek fazla bir destek sağlayamıyor. Boss’ların aşırı büyük olması ise ciddi bir handikap olarak oyuna yansımış durumda.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Oyun
Google Stadia Diğer Mobil Cihazlara da Geliyor

Google Stadia Mobil Cihaz Pazarına Hızlı Bir Giriş Yapıyor Google Stadia, Google’ın en kötü cihazlarda bile üst düzey şekilde oyun...

Cs Go Silahları Ve Özellikleri

Cs go silahları hakkında bilgi sahibi olmak oyunda sizleri avantajlı duruma geçirecektir. Doğru silahı seçerek ve aim kontrolünüzü sağlayarak vuruş...

2020 Nisan Ayında Çıkacak Oyunlar

2020 Nisan ayında Bilgisayar ve oyun konsollarında çıkacak oyunlar belli oldu. Her ay onlarca oyun piyasaya çıkmaktadır. Burada, çok satılacağını...

Kapat