Site Rengi

Yeni Döngü

Norveç Dünya Tohum Deposu: Kıyamet Kasası Nedir?

Norveç Dünya Tohum Deposu: Kıyamet Kasası Nedir?
YENİ DÖNGÜ

İskandinav ülkelerinden biri olan Norveç, kıyamet kasası adı altında bir depoya sahiptir. Küresel ısınmaya yönelik alınan oldukça akıllıca bir tedbir olan kasa, aynı zamanda dünya tohum deposu olarak da anılıyor. Bunun nedeni de kasanın içerisinde yaklaşık 900 bin adet tohum olması. Norveç kıyamet günü kasası, yaklaşık 11 senedir aktif bir şekilde işleyen bir mekanizmaya sahip. Öyle ki dünyanın en korktuğu ve gelmesi beklenen son geldiğinde buradaki tohumlar fazlasıyla işe yarayacak. Gelin, insanlığın kurtarıcısı gözüyle bakılan bu kasayı daha da yakından tanıyalım.

Kıyamet Kasası Nedir?

Kıyamet kasası, Norveç ve Kuzey Kutbu arasında yer alan büyük kasa tipli yapıdan oluşuyor. Herhangi bir nükleer felaket ya da küresel ısınma etkisi sebebiyle yok olma ihtimali olan tohumlar bu kasada güvenli bir şekilde tutuluyor. Eğer günü birinde dünyanın ve insanlığın başına korkunç bir felaket gelirse devreye bu kocaman kasa girecek ve düzeni yeniden sağlamaya çalışacak.
İçerisinde dünya üzerinde bulunan hemen hemen her çeşit tohumu barındırmak üzere tasarlanan yapı, adeta bir umut ışığı oluşturuyor. Meydana gelen kitlesel ve yüksek boyutlu felaketler neticesinde yok olan ekosistemin bir kısmı bu sayede yeniden canlandırılabilecek.

Norveç Hükümeti Kasaya Büyük Önem Veriyor

Dünya tohum deposu, Norveç hükümeti tarafından alınan yüksek güvenlik sistemleri ile korunuyor. İçerisinde pek çok kıtada yetişen hemen hemen her çeşit tohumun yer aldığı bu kasa, yalnızca özel uzmanlar tarafından ziyaret edilebiliyor. Norveç’in tam 4 ay boyunca karanlık olan bir bölgesinde kurulu olan kasa, özel sıcaklık düzenleyici mekanizmalara da sahiptir. Kasa, sabit olarak -18 santigrat derecede muhafaza ediliyor. Böylece tohumlara herhangi bir zararın gelmesi de önlenmiş oluyor.
Norveç hükümeti de yaklaşık 13 milyon dolarlık bir bütçe ile kasanın korunması adına her türlü önlemi almış vaziyette. Kasanın gerek doğal afet gibi durumlardan gerekse de kötü niyetli insanlardan korunması için yüzlerce mühendis farklı mekanizmalar geliştirmiştir.

Selinay Yurtseven

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Haber
Coronavirus’ün Kuluçka Süresi Korkutuyor

Tüm dünya kilitlenmiş vaziyette coronavirus hakkında ortaya atılan yeni gelişmeleri takip ediyor. Bilim insanları tarafından yapılan yeni açıklamalar ise pek...

Juno Bildirdi… Jüpiter’de Tahmin Edilenden Çok Daha Fazla Su Var

En son yapılan çalışmalardan elde edilen verilerin ışığında, Jüpiter’in daha önce yapılan tahminlerden daha fazla su içerdiği düşünülüyor. NASA tarafından...

Son 10 Yılın En İyi 6 Bilimsel Çalışması

Teknoloji ve bilimdeki değişim hızı göz önüne alındığında, birkaç yıl önce bildiklerimizi unutmak kolay olabilir. Geçtiğimiz on yıl, fizik, biyoloji...

Kapat