Olumsuzlukların Varış Noktası Mizantiropi Nedir? - Yeni DöngüYeni Döngü

27 Şubat 2021 - 21:39

Olumsuzlukların Varış Noktası Mizantiropi Nedir?

Olumsuzlukların Varış Noktası Mizantiropi Nedir?
Son Güncelleme :

07 Nisan 2020 - 17:29

833 views

Mizantropi, günümüzde çok sık kullanılan bir kelime olmamakla birlikte, aslında günlük hayatımızda çok sık karşımıza çıkan bir durumdur. Aslında günlük hayatta o kadar olumsuz durumlarla karşılaşıyoruz ki bu durum ister istemez bazı insanları mizantropiye itiyor. Öyle ki, yapılan büyük hatalar, insan yanlışlıkları, bilerek ya da bilmeyerek yapılan kötülükler ve insanı derinden yaralayan hatalar kişiyi öyle ya da böyle mizantropist yapıyor.

Hatta günümüz dünyasında modern toplumlarda insanların birbirlerine olan tahammülsüzlüklerinin de gittikçe arttığı ve nihayetinde kötülüklerin hızlı bir şekilde bir virüs gibi yayıldığına maalesef şahit oluyoruz. Artık olağan durumlardan bile insanlar nefret eder duruma geliyor. Yani günümüzde mizantropi hızla artış göstermektedir.

Mizantropi Nedir?

Mizantropi, insanlardan nefret etme, insanlardan korkma, insanlara güven duymama, kişileri sevmeme ve onlardan kaçma hatta tiksinme olarak kısaca tanımlayabiliriz. Diğer bir deyişle hümanizmin zıttı dersek abartmış olmayız. Aslında mizantropi, kişilik bozukluğu, anti-sosyal kişilik bozukluk, davranışlarda bozukluk ve psikolojik bir hastalık olarak genel bir tanım yapabiliriz. Öte yandan mizantropi fikrini benimseyen, önemseyen ve taşıyan kişilere de mizantropist denir.

Mizantropi Belirtileri

Aşağıda istifadenize sunduğumuz belirtilerden bir kişide en az beş ve daha fazlası mevcut ise mizantropi rahatsızlığının varlığından şüphe edebiliriz. İşte o mizantropi belirtileri;

 • Kişinin kendisini aşırı derecede önemli görmesi ve kimseyi beğenmemesi,
 • Kişinin kendisini mükemmel ve kusursuz görmesi,
 • Yapılan kötülüklere güz yumması, hatta benimsemesi
 • Küstahça hareketlerde bulunmaları,
 • İnsanlardan uzak durma ve nefret dilini sık kullanmaları,
 • İnsanlara hiç tahammül edememe ve onları sürekli kötülüme,
 • Kişinin günlük konuşmalarında kendisinin zekâsının yüksek ve mükemmel biri olduğunu dile getirmesi,
 • Kişinin bulunduğu her ortamda beğenilmek arzusu taşıması,
 • Her durumda kendisinin bulunmaz bir insan olduğunu vurgulaması,
 • Karşısındaki insanların ya da diğer kişilerin kendisini çok kıskandığını düşünmesi,
 • Kendi çıkarları uğruna başka insanları hiç düşünmeden kullanması,
 • İnsanların duygusundan anlamaz ve hep kendilerini ön plana çıkarırlar,
 • Empati kurmazlar ve empati yetenekleri hiç gelişmemiştir,
 • Diğer insanlardan hep önde olmak düşüncesi ve her yerde kayırılmak arzusu taşırlar,

Yukarıda ifade edilen kişilerin bir narsist özelliği taşıdığını da söylemek mümkündür. Yani, narsist olan insanlarda mizantropi olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü en nihayetinde de narsistlik bir kişilik bozukluğudur. Zikredilen ifadelerin birçoğu narsist insanlarda mevcuttur.

Mizantropi Tedavisi

Mizantropinin herhangi bir ilaç ya da ameliyatla tedavi edilecek bir yöntemi bulunmamaktadır. Fakat, uzun süren terapilerle tedavi altına alınabilir. Lakin bu zorlu bir süreçtir ve hiç de kolay değildir. Çünkü mizantropi, kişinin tüm yaşam biçimine sirayet etmiş olması ve kronik hale dönüşmesi bu rahatsızlığının tedavisinde büyük bir engel olarak karşımızda durmaktadır. Bundan ötürü mizantropi tedavisi kolay bir şekilde olmayacağı aşikârdır. Ama bu kötü durumdan çıkmakta mümkündür.

Mizantropi de Tedavi Amaçlı Başka Neler Yapılabilir?

Mizantropinin tedavisinin uzun süreli ve zor olduğunu belirtmiştik. Lakin, yine de bu hastalığın üstesinden gelinmeyecek anlamı çıkarılmamalıdır. Burada mizantropiyi yenmek için kişi ilk etapta öz benliğine kavuşmalıdır. Öte yandan öz saygısını korumalıdır. Kendini bu alandan kanıtlamış bir terapist ile yola çıkmalıdır. Her şeyden önce kişi kendinin ne durumda olduğunun farkında olmalıdır ve kendisini tabiri caizse terapistin kollarına bırakmalıdır.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Gölge ve Dennis 25 Temmuz 2020 / 00:11 Cevapla

Postmodern bir çağda aşağı yukarı birçoğumuz da bu var fakat belirttiğiniz gibi her bireyde narsistlik çerçevesinde değil bu (!)

Önceki yazıyı okuyun:
Hayatta Kalma Temalı 10 Muhteşem Bilimkurgu Film

Bilimkurgu filmleri konuları bakımından çok çeşitli alanlara yayılmış durumdadır. Korkudan romantizme, devrimden kıyamet senaryolarına kadar geleceği tasvir ederken iyi kötü...

Kapat