Site Rengi

Yeni Döngü

Olumsuzlukların Varış Noktası Mizantiropi Nedir?

Olumsuzlukların Varış Noktası Mizantiropi Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Mizantropi, günümüzde çok sık kullanılan bir kelime olmamakla birlikte, aslında günlük hayatımızda çok sık karşımıza çıkan bir durumdur. Aslında günlük hayatta o kadar olumsuz durumlarla karşılaşıyoruz ki bu durum ister istemez bazı insanları mizantropiye itiyor. Öyle ki, yapılan büyük hatalar, insan yanlışlıkları, bilerek ya da bilmeyerek yapılan kötülükler ve insanı derinden yaralayan hatalar kişiyi öyle ya da böyle mizantropist yapıyor.

Hatta günümüz dünyasında modern toplumlarda insanların birbirlerine olan tahammülsüzlüklerinin de gittikçe arttığı ve nihayetinde kötülüklerin hızlı bir şekilde bir virüs gibi yayıldığına maalesef şahit oluyoruz. Artık olağan durumlardan bile insanlar nefret eder duruma geliyor. Yani günümüzde mizantropi hızla artış göstermektedir.

Mizantropi Nedir?

Mizantropi, insanlardan nefret etme, insanlardan korkma, insanlara güven duymama, kişileri sevmeme ve onlardan kaçma hatta tiksinme olarak kısaca tanımlayabiliriz. Diğer bir deyişle hümanizmin zıttı dersek abartmış olmayız. Aslında mizantropi, kişilik bozukluğu, anti-sosyal kişilik bozukluk, davranışlarda bozukluk ve psikolojik bir hastalık olarak genel bir tanım yapabiliriz. Öte yandan mizantropi fikrini benimseyen, önemseyen ve taşıyan kişilere de mizantropist denir.

Mizantropi Belirtileri

Aşağıda istifadenize sunduğumuz belirtilerden bir kişide en az beş ve daha fazlası mevcut ise mizantropi rahatsızlığının varlığından şüphe edebiliriz. İşte o mizantropi belirtileri;

 • Kişinin kendisini aşırı derecede önemli görmesi ve kimseyi beğenmemesi,
 • Kişinin kendisini mükemmel ve kusursuz görmesi,
 • Yapılan kötülüklere güz yumması, hatta benimsemesi
 • Küstahça hareketlerde bulunmaları,
 • İnsanlardan uzak durma ve nefret dilini sık kullanmaları,
 • İnsanlara hiç tahammül edememe ve onları sürekli kötülüme,
 • Kişinin günlük konuşmalarında kendisinin zekâsının yüksek ve mükemmel biri olduğunu dile getirmesi,
 • Kişinin bulunduğu her ortamda beğenilmek arzusu taşıması,
 • Her durumda kendisinin bulunmaz bir insan olduğunu vurgulaması,
 • Karşısındaki insanların ya da diğer kişilerin kendisini çok kıskandığını düşünmesi,
 • Kendi çıkarları uğruna başka insanları hiç düşünmeden kullanması,
 • İnsanların duygusundan anlamaz ve hep kendilerini ön plana çıkarırlar,
 • Empati kurmazlar ve empati yetenekleri hiç gelişmemiştir,
 • Diğer insanlardan hep önde olmak düşüncesi ve her yerde kayırılmak arzusu taşırlar,

Yukarıda ifade edilen kişilerin bir narsist özelliği taşıdığını da söylemek mümkündür. Yani, narsist olan insanlarda mizantropi olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü en nihayetinde de narsistlik bir kişilik bozukluğudur. Zikredilen ifadelerin birçoğu narsist insanlarda mevcuttur.

Mizantropi Tedavisi

Mizantropinin herhangi bir ilaç ya da ameliyatla tedavi edilecek bir yöntemi bulunmamaktadır. Fakat, uzun süren terapilerle tedavi altına alınabilir. Lakin bu zorlu bir süreçtir ve hiç de kolay değildir. Çünkü mizantropi, kişinin tüm yaşam biçimine sirayet etmiş olması ve kronik hale dönüşmesi bu rahatsızlığının tedavisinde büyük bir engel olarak karşımızda durmaktadır. Bundan ötürü mizantropi tedavisi kolay bir şekilde olmayacağı aşikârdır. Ama bu kötü durumdan çıkmakta mümkündür.

Mizantropi de Tedavi Amaçlı Başka Neler Yapılabilir?

Mizantropinin tedavisinin uzun süreli ve zor olduğunu belirtmiştik. Lakin, yine de bu hastalığın üstesinden gelinmeyecek anlamı çıkarılmamalıdır. Burada mizantropiyi yenmek için kişi ilk etapta öz benliğine kavuşmalıdır. Öte yandan öz saygısını korumalıdır. Kendini bu alandan kanıtlamış bir terapist ile yola çıkmalıdır. Her şeyden önce kişi kendinin ne durumda olduğunun farkında olmalıdır ve kendisini tabiri caizse terapistin kollarına bırakmalıdır.

 

 

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji
Kendinize Değerli Olduğunuzu Hatırlatmanın Yolları

Etrafınız evcil hayvanlarınızdan, post it notlarına varıncaya kadar sizin ne kadar sevgi, başarı ve mutluluğu hak ettiğinizi gösteren işaretlerle dolu…...

5 Adımda Kararsızlığın Üstesinden Gelmek

Kararsızlık birlikte yaşanması kolay bir alışkanlık değildir. Yaşamınızda bir türlü karar verememek sizi sürekli olarak geriletir. Bu yazımızda sizlere kararsız...

Psikolojinin Balkonundan: Kadınsı Psikoloji

Kadınsı psikoloji, kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve politik meselelere odaklanan bir yaklaşımdır. Sigmund Freud’un kadın cinselliğine bakış açısı...

Kapat