Site Rengi

Yeni Döngü

Online Eğitim Yapmayı Sağlayan Teamlink Nedir? Nasıl Kullanılır?

Online Eğitim Yapmayı Sağlayan Teamlink Nedir? Nasıl Kullanılır?
YENİ DÖNGÜ

Teamlink Türkçe manası takımla bağlantı manasına gelmektedir. Ekibinizle uzaktan online olarak görüntülü toplantı yapmaya yaramaktadır. Uzaktan eğitimin revaçta olduğu bugünlerde bilhassa öğretmenler için elzem olan bir programdır. Telefonunuza ya da bilgisayarınıza yükleyerek bu uygulama kullanılmaya başlanmaktadır. Uygulamanın temel özelliklerinden bahsettikten sonra nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verelim.

Teamlink Özellikleri

 

Öncelikle belirtmek gerekirse teamlink ücretsiz bir uygulamadır. Google hesabınızla giriş yapabilme özelliği sunar. Sizden bir toplantı odası kurmanızı ister. Bu toplantı odası size özeldir. İsterseniz şifrelenebilmektedir. Otomatik olarak oluşan Bağlantı linki ise toplantıya katılmak isteyen kişilerle kolayca paylaşılabilmektedir.

300 katılımcıya kadar toplantı ya da ders yapabilme imkanı vermektedir. Bilgisayarda kullanıldığında ekran paylaşımına izin vermektedir. Telefon uygulamasında henüz bu özelliği bulunmamaktadır. Toplantıyı Hd kalitesinde kayıt yapabilme imkanı vermektedir.

 

Teamlink Nasıl Kullanılır?

 

Burada daha çok bilgisayar üzerinden nasıl kullanılacağı anlatılacaktır. Telefon üzerindeki uygulamada temel olarak çok farklı değildir. Sadece telefon üzerinden yayın yapıldığında ekran paylaşımı özelliği henüz kullanılamamaktadır.

Teamlink Toplantı Nasıl Oluşturulur?

 

Program açıldığında karşımıza şöyle bir ekran gelmektedir.

Burada “toplantıyı başlat toplantıya katıl” düğmesine tıkladığımızda bize hangi toplantıya katılmak istediğimizi soran bir ekran gelmektedir. Eğer hali hazırda daha önceden bir toplantı planlanmadıysa direkt olarak gelen ekrandan toplantı planlanıp toplantıya girilebilmektedir.

Ya da toplantıya ya da derse daha zaman vardır. Fakat önceden planlamak ve bağlantı linkini göndermek istenmektedir. Bu durumda “Bir toplantı planlayın” düğmesine tıklanır. Bu durumda şöyle bir ekran gelmektedir.

Bu gelen sekmede mevcut bir toplantı bulunmaktaysa “mevcut toplantı kimliğini kullanın” işaretlenir. Eğer yeni bir toplantı oluşturmak isteniyorsa Toplantı Adı kısmına istenilen bir isim yazılır. Örneğin, 8. Sınıf yazılabilir. Aşağıdaki parola kısmı isteğe bağlıdır.

  1. sınıf yazıp ileri tuşuna bastığımızda şöyle bir ekran gelmektedir.

Burada oluşan davetiye linki davetiyeyi kopyala düğmesine basılarak kopyalanabilmektedir. Daha sonra toplantıya katılması istenen kişilere çeşitli iletişim araçlarından gönderilebilmektedir. Böyle toplantıya katılmak isteyenler doğruca kurduğunuz odaya gelmektedirler.

Davetiyeyi kopyalayıp bitti düğmesine tıkladığımızda bizi tekrar ana menüye göndermektedir. Fakat bu sefer bir fark bulunmaktadır. Sağ tarafta toplantı bağlantılarınız yazan kısımda kurduğumuz toplantı bulunmaktadır.

Öğrencilere belirtilen ve istenen saatte 8.sınıf yazan yere tıklanarak odaya ulaşılabilmektedir.

Teamlink ile Ders Nasıl Yapılır?

 

Toplantıya girdiğimizde bizi şu görüntü karşılamaktadır.

Burada yukarıda bulunan düğmelerin ne işe yaradığına şimdi tek tek değinelim.

 

Yukarıdaki düğmeye tıkladığımızda sizin kameranız aktif hale gelmektedir. Karşıdaki öğrenciler bilgisayarınızdaki kameradan sizi görebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus ilk başta bu düğme zaten aktiftir. O yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.

 

Bu düğme mikrofonu aktif ya da pasif hale getirmeye yaramaktadır. Bulunan ortamda herhangi biriyle konuşmak istendiğinde ve bunun toplantıdakiler tarafından duyulması istenmediğinde kullanılabilir.

 

 

İşte bu düğme öğretmenlerin belki de teamlink uygulamasını tercih etme sebeplerinden biri olacak olan düğmedir. Bu düğme ekranınızı toplantıdakilerle paylaşmaya yaramaktadır. Eğer grafik tablet sahibiyseniz basit bir power point sayfası tahta niyetine kullanılabilir. Öğrenciler de anlık şekilde sizi takip edebilir.

 

 

Bu düğme de yaptığınız toplantı ya da dersi video olarak kaydetmenizi sağlamaktadır. Böylece toplantıya katılmayan bir üyeniz bulunduğunda kaydedilen video ona gönderilerek telafi edilebilir.

 

 

Bu tuşa basıldığında anında toplantı biter ve toplantıdan çıkmış olursunuz.

 

 

 

Daha sağ taraftaki düğmelere gelirsek.

 

 

Bu düğmeye tıklandığında toplantının bağlantı linki ekran görüntüsü önümüze gelmektedir. Bu bağlantı linki kullanılarak eğer linki kaybedip toplantıya gelmeyen bir varsa hızlıca tekrar gönderilebilir.

 

 

Bu düğme tıklandığında yan tarafa bir sohbet penceresi açılmaktadır. Öğrenciler buradan yazarak öğretmenle iletişime geçebilmektedir.

 

Bu düğmenin yanındaki sayı şu an derste kaç kişi olduğunu göstermektedir. Bu düğmeye tıklandığında ise toplantıdaki kişiler sağ tarafta listelenmektedir.

 

En sondaki ayarlar düğmesine tıklandığında ise karşımıza şöyle bir ekran çıkmaktadır.

Bu ekrandan hangi mikrofonun, hoparlörün veya kameranın kullanılacağı kolaylıkla seçilebilmektedir.

Teamlink Toplantıyı Silmek

 

Dersimiz bittiğinde eğer toplantıyı bir daha kullanmayacaksanız toplantı odası silinebilmektedir. Toplantıyı oluşturduktan sonra sağ tarafta görülen toplantı ismin yanındaki üç noktalı yere tıklandığında sil düğmesi bizi karşılayacaktır.

Eğer tekrar tekrar link göndermek ile uğraşmak istemiyorsa toplantı orada kalabilir. İstenildiği takdirde tekrar aynı link ila bağlanılarak toplantı yapılabilir.

Teamlink mi Zoom mu?

 

Şu sıralar çoğu uzaktan online eğitim veren kurumlar zoom programını kullanmaktadır. Bu iki program arasında aslında çok fazla fark bulunmamaktadır.

Zoom programını çoklu ders anlatımlarında ücretsiz sürümü 40 dakika ile sınırlıyken bu program için böyle bir sorun bulunmamaktadır.

İkinci olarak bu programının Türkçe olması İngilizce bilmeyenler için avantaj sağlayabilmektedir.

Bunun dışında fazla bir fark bulunmamaktadır. Bakalım teamlink zoom programının tahtını sallayabilecek mi?

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gamze dedi ki:

    Merhaba uygulama cok guzel yalniz bir sorum olacak ogrencilerimle toplanti esnasinda ekran paylasimini yapiyorum ama ogrencilerimi ekranda ayni zamanda goremiyorum ogrencilerimi de ekrana aldigimda bu sefer paylastigim ekranda herhangi bir islem yapamiyorum bunu nasil cozebilirim?

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Eğitim, Haber, Nasıl Yapılır, Teknoloji
Fiyatı ve Özellikleriyle Dikkat Çeken Yeni Akıllı Telefon Honor Play 9A Duyuruldu

Honor Play 9A özellikleri resmi olarak duyuruldu. Xiaomi’nin alt markası Redmi gibi Honor’da Huawei firmasının alt markası olarak geçiyor. Son...

Zoom Uygulaması Nedir?

Zoom uygulaması, Corona virüs Türkiye’ye geldikten sonra gündeme gelen, uzaktan eğitim ve evden çalışma durumlarında kullanılan bir uygulamadır. Özellikle büyük...

30 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri
30 Mart Corona Virüsü Gelişmeleri

Aralık ayı içerisinde hayvan pazarında ortaya çıkan ve insandan insana yayılan Corona virüsü, çok kısa bir süre içerisinde 203 farklı...

Kapat