OPPO’nun Yayınladığı Yeni Sistemle Mobil Oyun Bağımlılığı Sona Erecek Mi? - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 11:08

OPPO’nun Yayınladığı Yeni Sistemle Mobil Oyun Bağımlılığı Sona Erecek Mi?

OPPO’nun Yayınladığı Yeni Sistemle Mobil Oyun Bağımlılığı Sona Erecek Mi?
Son Güncelleme :

20 Mart 2020 - 15:47

47 views

Ünlü Elektronik devi OPPO tarafından akıllı telefonlara getirilen yeni işlev kullanıcılar tarafından takdir topladı. 18 Mart 2020 tarihinde piyasaya sürülen bu yeni sistem sayesinde yaygın hale gelen oyun bağımlılığı ile mücadele etmek mümkün olacak.

18 Mart Çarşamba günü lansmanı yapılan ve OPPO tarafından geliştirilen bu sistem, gelecekteki oyun bağımlılığı mücadelesinin öncü dalgası olarak algılandı. Oyun bağımlılığı daha küçük yaşlardan itibaren insanların büyük bir sorunu haline geldi. Bu sorunu çözmek isteyen teknoloji üreticileri bu ürün sayesinde reşit olmayanların ve kayıtlı olmayanların oyun içi satın almalarda sarf ettikleri paranın kısıtlanması ve çok sıkı bir biçimde kontrol edilmesine olanak veriyor.

Sanal Oyun Bağımlılığı Tüm Dünyada Büyük Bir Sorun

Teknoloji çağı çocuklarının en büyük sorunu sanal oyun bağımlılığı. Ailelerin çalışmasından dolayı çocuklar evlere kapanmak zorunda kaldılar. Hal böyle olunca da çocukları evde tutabilmek adına gelişen teknolojinin nimetlerinden yararlanmak da kaçınılmaz oldu. Teknoloji, çocukları o kadar cezbetti ki bu sanal dünyadan kopamaz hale geldiler. Tüm dünyada özellikle gelişmiş dünya ülkelerinde sokaklarda çocuk görmek neredeyse imkânsız oldu. Sokakta görülen çocukların ellerinden düşmeyen tek şey top değil elbette. Mobil oyun oynama imkânı sağlayan telefon ve tabletleri ellerinden düşüremeyen çocukları bu bağımlılıklarından kurtarmak için yine teknolojiden medet umulmaktadır.

Şimdilik üretici şirketin Çin’de olmasından dolayı ilk olarak sadece Çin anakarasında uygulanmaya başladı. OPPO android telefonlarda oyun indirebilmek için gerçek kimlik doğrulamalarının yapılmasını isteyecek. Belli oranların üzerinde oyun içi satın almalar 8 yaş altındaki mobil oyunculara limitli olarak sunulacak. Tek bir seferde veya aylık kotalar getirilebilme opsiyonları ile birlikte sunulan otomatik kısıtlama 0 – 8, 8 – 16 ve 16- 18 yaş grupları gibi gruplarda limitler farklılaştırılarak sunuluyor.

Çin, dışa kapalı bir ülke olsa da içte teknoloji artık kontrol edilemez bir hal almıştır. Öyle ki oyun üreticilerinin yeni oyun üretmelerini yasaklayan hükümet karşısında kaçamak yollar bulunarak internet teknolojisi kullanılarak yeni oyunlar türemeye devam etmektedir. Bu durum karşısında Çin Hükümeti de OPPO gibi şirketlere teşvikler vererek oyun bağımlılığının önüne geçecek uygulamalar yüklü telefonlar üretmesini istemek durumunda kaldı.

Ancak Corona‘dan sonra alınan yeni tedbirlerle oyun üreticilerinin faaliyetleri daha bir kontrol edilir hale gelmiş tir. Bu bağlamda gerçekleştirilen yeni önlemlerle oyun üreticilerinin kontrol altında tutulabilmesi mümkün olacaktır.

Oyun Bağımlılığı Nedir?

Oyun bağımlılığı yaşayan çocuklar, gençler ve yetişkinler bu uğurda sadece zamanlarını değil aynı anda paralarını da harcamaktan çekinmemektedir. Çocuklar ve gençler kontrolsüz olarak oyun içi harcamalar yaptıkları için aileler zor durumda kalabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için mobil cihazların kullanımı kısıtlandırılmaktadır. Bağımlılık düzeyi artmış olan 18 yaş altı kullanıcılar için sonunu düşünmeden sadece oyunu kazanmak önemlidir. Bu uğurda yapılacak ne varsa yapmaya hazır bu bağımlılar istekleri yerine gelmediğinde aileleri ile kavga etmekte hatta sonunu düşünmeden yanlış yollara sapmaktadırlar. Uyuşturucu bağımlılığı gibi bir bağımlılık haline gelen bu mobil oyun bağımlılığı ile mücadele edebilmek için yine teknolojiye ihtiyaç vardır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Oyun, Teknoloji
Küçük işletmelerde sosyal medya kullanımı
Küçük İşletmeler de Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya kullanımı sadece şahıslar için değil küçük işletmeler içinde değerlendirilmesi gereken önemli bir alandır. Ancak küçük işletmelerde sosyal medya...

Kapat