Ortalama İnsan Ömrü 30 Yıldan 75 Yıla Nasıl Çıktı? - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 10:02

Ortalama İnsan Ömrü 30 Yıldan 75 Yıla Nasıl Çıktı?

Ortalama İnsan Ömrü 30 Yıldan 75 Yıla Nasıl Çıktı?
Son Güncelleme :

04 Aralık 2020 - 19:26

202 views

18.yüzyılda ortalama insan ömrü 30 yıl civarındaydı. Dolayısıyla bugünle kıyasladığımızda insanlar hayatlarının neredeyse yarısından önce ölüyorlardı. Peki nasıl oldu da insan ömrü 30 yıldan 75 yıla çıktı? Bu sorunun cevaplarını detaylıca inceleyerek insan ömrünün daha da uzamasını sağlayabilir miyiz? Doğrudan insan sağlığı üzerine çalıştığı için tıp alanında yaşanan gelişmelerin insan ömrünü bu denli uzattığını düşünebilirsiniz. Ancak diğer alanlarda yaşanan gelişmeler, tıp alanının hayatımıza olan etkisinden çok daha büyük bir etkiye sahip oldu.

İnşaat Sektöründeki Gelişmeler

 

Son 300 yıl içerisinde inşaat sektöründe çok ciddi gelişmeler gözlendi. Bunların en önemli kısmı kanalizasyon sistemleri ile meydana geldi. Kanalizasyon sistemleri sayesinde atıklarımız çok daha güvenli şekilde yaşam alanlarımızdan uzaklaştırılabilir oldu. Bu sayede yaşam alanlarımız çok daha temiz ve güvenilir yerler haline geldi. Bununla birlikte hastalık oranları azaldı ve insanlar çok daha sağlıklı hayatlara kavuştu. Sadece dışkılardan bulaşan hastalıklardan korunmanın dahi insan ömrünü 15 – 20 yıl kadar uzattığı düşünülüyor.

 

İnşaat sektöründe gerçekleşen bir diğer gelişme ise yaşam alanlarımız içerisindeki sıcaklık kontrolünü sağlayabilmek. Vücudumuzun sağlığını koruyabilmek adına yaşam alanlarımızı belli sıcaklık değerleri arasında tutmamız büyük önem taşıyor. Örnek olarak kuzey ülkelerini ele alalım. Eski zamanlarda, kuzey ülkelerinde gerçekleşen aşırı soğuklar insanların doğrudan ölmesine veya ciddi hastalıkların oluşmasına sebebiyet veriyordu. Yaşam alanları insanları soğuktan yeterince koruyamıyordu. Dolayısıyla insanlar geçmişte bu sebepten dolayı hayatlarını kaybedebiliyordu. Diğer yandan çok sıcak ülkelerde ise kuraklık gibi sebeplerden dolayı insanların sonu yine benzer şekilde gelebiliyordu. Ancak günümüzde rahatlıkla ulaşabildiğimiz yaşam alanlarımızın sıcaklığını kontrol edebilme imkanlarımızdan dolayı bunlar gibi tehditler hayatımızda risk oluşturmuyor. Bu imkanların da hayatımıza yaklaşık olarak beş yıl eklediği düşünülüyor.

 

Şehirlerimizi bugünkü gibi inşa etmenin bize kattığı bir diğer avantajsa sıcak suya rahatlıkla ulaşabilmemiz. Sıcak su, özellikle kişisel bakım söz konusu olduğunda vazgeçilmezimiz haline geliyor. Evinizde sıcak suyun bulunmadığını bir düşünün. Duş almaktan diş fırçalamaya kadar pek çok kişisel bakım eylemini gerçekleştirmekten üşenirdik. Bunları yapmak bize çok zor gelirdi. Dolayısıyla ciddi aksaklıklar meydana gelirdi. Kişisel bakımın gerçekleştirilmemesi durumundaysa çeşitli hastalıkların meydana gelmesi ve rahatlıkla yayılması söz konusu oluyor. Bu şekilde insan hayatları çok kısa süre içerisinde sonlanıyor. Ancak artık günümüzde çok basit eylemler olarak gördüğümüz kişisel bakım davranışları hayatımızın vazgeçilmezi ve biz farkında olmadan sağlığımızı ciddi anlamda koruyor. Sıcak suya kolay ulaşımın da hayatımıza yaklaşık olarak on yıl eklediği düşünülüyor.

 

Savaşlar

 

Eski çağlarda, toprağa sahip olan ülkeler gelişmiş ülkeler statüsünde bulunuyordu. Dolayısıyla ne kadar toprağa sahipseniz o kadar gelişmiş oluyordunuz ve refah içerisinde yaşıyordunuz. Ancak modern çağda toprak yerine bilgi geçmiş durumda. Artık geniş topraklara sahip olmak için değil, bilgiye sahip olmak için çaba sarf ediliyor. Dolayısıyla toprakları genişletmek için savaşlar verilmiyor, insanlar öldürülmüyor. Diğer yandan bilgiye sahip olmak da insan ömrünün uzamasını destekliyor. Çünkü insanın hayatı kolaylaşıyor ve bilgi sayesinde insan hayatını riske atan durumlar karşısında daha bilinçli ve verimli şekilde hareket edilebiliyor. Eski çağlarda insanların üçte birinin şiddet olayları sonucu öldüğü tahmin ediliyor. Ancak bu oran günümüzde %1’in çok altına inmiş durumda.

 

Bilinçli Üreme

 

Bilinçli üreme kurallarının başında kondom kullanmak geliyor. Kondom kullanmak, insan hayatının uzamasında farklı yönlerden etki gösteriyor. Öncelikle cinsel hastalıkların yayılımına son verilmiş olunuyor. Kondom kullanımı, çeşitli cinsel hastalık hastalıkların yayılımının önlenmesinde büyük bir öneme sahip. Diğer yandan, istenmeyen gebeliklerin de önüne geçilmesini sağlıyor. Dolayısıyla insanlar ne zaman bebek sahibi olmak istediklerini kontrol edebiliyor. Böylelikle insanlar sadece iyi koşullarda bakabilecekleri sayıda ve zamanda çocuk sahibi olabiliyor.

 

Bilinçli üremenin bir diğer etkisi de eş seçiminde görülüyor. Modern dünyada akraba evlilikleri ciddi anlamda azalmış durumda. Dolayısıyla gen çeşitliliği ve engelli doğumlarda azalma söz konusu. Bu durum, ortalama insan ömrü  için  olumlu gelişmeler arasında yerini almıştır. Diğer yandan, az eşlilik de insan ömrü uzunluğunu olumlu yönde etkileyen bir durum. Az eşli toplumlarda ailelerin çok daha küçük yapıdan oluşması, cinsel hastalıkların yayılımını önlemesinin yanında insanların birbirini çok daha sevmesini ve çocuklarıyla çok daha yakından ilgilenebilmesini sağlamış.

 

Temizlik Malzemeleri

 

Yıllar içerisinde kimya alanında da ciddi gelişmeler görüldü. Hastalıkların ve mikropların çok daha iyi tanınması ile birlikte bu zararlılara karşı çok daha verimli ilaçlar geliştirilebildi ve bu malzemeler insana zarar vermeyecek şekilde üretilebildi. Dolayısıyla günümüzde insanlar gelişmiş temizlik malzemeleri ile birlikte yaşam alanlarını zararlı canlılardan çok daha kolay şekilde arındırabiliyor.

 

Modern Tıp

 

Tıp alanında son üç yüzyılda ciddi gelişmeler görüldü. Teknolojinin ve kimyanın gelişmesiyle birlikte hastalıklar çok daha başarılı şekilde anlaşıldı ve analiz edildi. Böylelikle çok daha etkili ve başarılı ilaçlar geliştirilebildi. Tabii ki de artık hastalıklara karşı çok daha başarılı şekilde mücadele edebiliyoruz ancak bu avantajın hayat uzunluğumuzda olan etkisi tahmin ettiğiniz kadar büyük değil. Modern tıbbın sunmuş olduğu imkanlarla birlikte hayatımızın yaklaşık olarak beş-altı yıl kadar uzamış olabileceği düşünülüyor. Dolayısıyla şöyle bir dönüp baktığımızda temel ihtiyaçlarımızı başarılı şekilde gidermenin hayatımızı çok daha fazla uzattığını görüyoruz. Ancak tıbbın da gelişmesi ve hayatımıza çok daha büyük bir etkide bulunabilmesi için önünde uzun bir yol bulunuyor. Dolayısıyla temel ihtiyaçlarını karşılayabilen ve zihnini çok daha başarılı şekilde kullanabilen bir toplum olarak tıbbın gelişmesi adına çalışmalar gerçekleştirerek bu konuda çok daha başarılı olabilmek adına mükemmel bir zaman diliminde yaşıyoruz.

 

Çeşitli alanlarda yapılan gelişmeler hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştırması ile birlikte ömrümüzü de uzatıyor. Daha uzun hayatlar yaşamak hepimizin arzuları arasında yer alıyor. Artık bunu başarabilmenin tek yolunun bilgiye sahip olmak olduğunu biliyoruz. Bilgi sayesinde, çok daha başarılı hayatlara sahip oluyoruz. Bilgi için çalışıp onu hayatımızda daha verimli şekilde kullandıkça çok daha uzun ve mutlu hayatlara sahip olacağız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Yaşam
Refleksoloji Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Tarihte birçok masaj türü ön plana çıkmayı başarmıştır. Fakat refleksoloji masajı diğer masajlardan farklı olarak kendisini gösteren en değerli teknikleri...

Kapat