Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır? - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 12:39

Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır?
Son Güncelleme :

25 Kasım 2020 - 15:09

106 views

Özgüven, belki de hayatınızın her alanında duyduğunuz bir terim olabilir. Peki, hiç özgüvenin ne olduğunu ve nasıl kazanılacağını merak ederek araştırmalarda bulundurunuz mu?

Özgüven genel olarak toplumlarda doğuştan gelen bir özellik gibi gözükse de sadece doğduktan sonra gelişmeye başlar. Bu konuda düşülen yanlış algı nedeni ile toplumdaki kişiler özgüven kazanımını araştırmayı bile istememektedir. Özgüven nedir? Özgüven nasıl kazanılır? Soruları ile aslında alacağınız cevaplar sayesinde hayatınıza farklı bir yön katabilirsiniz.

Özgüvenli insanlar genel olarak başarılı insanlar olarak kabul edilmekte. Özgüven sahibi bireyler toplumdaki yerlerini belli ederek diğerlerinden kendini ayırır. Girişimleri ve attıkları emin adımlar sayesinde de gerçekten başarıya doğru bir hedef alırlar. Ancak her ne kadar başarı için özgüven şart olsa da emek vermek ve pes etmemek de şartlar arasında.

Özgüven Nedir?

Özgüven nedir? Özgüven konusunda kendini geliştirmek isteyen bireyler mutlaka önce özgüven teriminin ne olduğunu kavramalıdır.

Özgüven kişinin kendisine olan güveni, yeteneklerine olan güvenini temsil etmektedir. Bir kişi kendi yeteneklerine ve kendi yapabileceklerine ne kadar fazla güven gösterir ve ona göre hareket ederse özgüvenli bir birey haline gelecektir. Özgüvenli kelimesi toplum tarafından girişken olan kişiler için de söylenmektedir. Her ne kadar girişkenlik ile alakalı da olsa girişkenliğin de temeli kendi yeteneklerine ve yapabileceklerine güvenmektir.

Özgüven kazanımına başlamadan önce mutlaka özsaygı kazanımı da gerekmektedir. Özsaygı her ne kadar özgüven kadar duyulan bir terim olmasa da kişisel gelişim konusunda oldukça büyük bir yere sahiptir. Özsaygılı bir insan olabilmek için ne olduğunuz ve ne olmak istediğiniz arasındaki farkı anlamanız gerekmektedir.

Özgüven diğer terimlerden farklı olarak;

  • Hayat kalitenizi arttırır.
  • Daha mutlu bir birey olmanızı sağlar.
  • Girişimcilik ruhunuzu geliştirerek emin adımlar atmanızı sağlar.
  • Para ya da benzeri durumların olmaması gibi zamanlarda sizi bırakıp gitmez. Kazanılan özgüven kolay bir şekilde kaybedilecek bir şey değildir.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven nasıl kazanılır? Özgüven nedir sorusunun cevabını verdik. Peki, bu özgüven nasıl kazanılır hiç merak ettiniz mi? Aslında zor bir terim gibi gözükse de maddeleri okuyup hayatınıza uygulamaya başladıktan sonra ne kadar kolay bir kazanımı olduğunu anlayabileceksiniz.

Özgüven kazanımına geçmeden önce kendinize mutlaka bu konuda başarılı olacağınızı ve pes etmeden adımları uygulayacağınız konusunda telkinler vermeniz gerekiyor.

Bu konuda atacağınız emin adımlar mutlak sonuca sizi en kısa zamanda ulaştıracaktır. Özgüven kazanımı konusunda gelişim gösterene kadar başkalarından taklit etmeniz de gerekebilir. Bu konularda hazırlıklı olmalı ve pes etmeyeceğiniz şekilde adımlar atmalısınız. İşe kendinizden emin olarak başladıktan sonra hızlı bir şekilde başarıya koştuğunuzu gözlemleyebileceksiniz.

1-      Olumsuz Düşüncelerden ve Kişilerden Arının

Özgüven kazanımı konusunda size en büyük engeli çevrenizdeki olumsuzluklar ve olumsuz kişiler oluşturacaktır. Gerçekten özgüven kazanmak istiyorsanız sizi olumsuzluklar ile dibe çeken kişilerden kurtulmanız gerekmektedir.

Olumsuz kişiler en sevdiğiniz kişiler bile olabilir. Özellikle aile içinde yaşanılan bu durumlardan bir şekilde kendinizi uzak tutmanız gerekmektedir. Her ne kadar bu durumlara maruz kalıyor olsanız da zor olduğunu bile bile pozitif olmaya özen gösterin. Kişileri hayatınızdan çıkartamıyorsanız mutlaka aranıza mesafeler koymaya çalışın.

2-      Vücut Dilinizi ve Duruşunuzu Düzeltin

Gerçekten özgüven kazanımı yaşamak istiyorsanız ikinci adım olarak duruşunuz ve vücut dilinizi düzeltmeniz gerekmektedir.

Bu konuda etrafınızdan ya da başarılı kişilerden örnek alabilir ve hatta onları taklit edebilirsiniz. Başarının ve özgüvenin en büyük sırrı doğru vücut dili ve doğru duruş. Omuzlarınızı biraz yukarı kaldırmanız durumunda bile yaşayacağınız o değişimi fark etmelisiniz.

Elleri önünde bağlı olarak duran birisi genel olarak toplumda başarısız ve emir altında olan kimseler olarak görülmekte bu konuda ve bu sıralama arasında olmak istemiyorsanız ellerinizi nereye koymanız gerektiğini öğrenmeniz gerekmekte.

Bu konuda ücretsiz vücut dili ve duruş eğitimlerinden yararlanabilir ve internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Tüm bu düzeltmelerden sonra kendinizdeki o farkı görebileceksiniz.

3-      Kabul Edilen Başarısızlık Kayıp Etmenin Başıdır

Özgüven kazanma yöntemleri konusunda gerçekten gelişmek istiyor ve özgüven elde etmek istiyorsanız başarısızlıklardan kurtulmanız gerekmekte.

Her ne kadar hatalar yapıyor olsanız da başarısız oluyor olsanız da bunları kabul etmeniz baştan kayıp etmeniz anlamına gelmekte. Unutulmamalıdır ki hata olmadan başarı ve öğrenim gerçekleşemez.

Hatalarınızı kabul etmek yerine üstüne gitmeye başlayın. Bu aşamadan sonra hızla gelişen özgüveninizi gözlemlemeniz mümkün durumda olacak. Zihninizin içinde size sürekli olumsuzluklar aşılayan seslerden bir şekilde kurtulmalı ve onların orada olmadığına ciddi şekilde inanmanız gerekmektedir.

4-      Her Yükü Kaldıramaya Bilirsiniz

Özgüven gelişimi konusunda mutlaka bir işe kalkışmadan tartıp ölçmelisiniz. Her ne kadar her işi yapabilecek kapasitede olsanız da bir şekilde yapamadığınız durumlarda kazandığınız özgüvenleri kaybetme riskiniz de var.

Bu konu gerek iş hayatınızda gerek sosyal hayatınızda geçerlidir. Tartıp ve ölçüp bu işe hazırlanmanız gerekmektedir. Hazırlıklı bir şekilde attığınız adımlar sonrasında alacağınız olumsuz bir durum özgüven kaybına yol açmayacaktır.

Bir konuyu faaliyete geçirmeden önce araştırmak ve gerekli bilgiyi edinmek kazanılması gereken özgüven konusunda oldukça faydalı ve etkilidir.

5-      Zor Zamanlara Hazırlıklı Olun ve Kendinizi Tanıyın

Her ne kadar özgüven kazanımı yapılmaya çalışılıyor olsa da hayat devam etmekte. Bu konuda yapacağımız tek şey olacak durumlara karşı hazırlıklı olmak.

Hiç istemediğiniz zamanlarda yaşanabilecek şeyler hayatınızın bir anda altüst olmasına ve özgüveninizi kaybetmenize neden olabilmekte. Bu gibi durumlar olmasına rağmen pes etmeden çalışmaya devam etmeli ve kısa sürede toparlanmalısınız.

Bunların yanı sıra kendinizi en iyi şekilde tanımalı ve yeni yeteneklerinizi keşfetmeniz gerekmekte. Bu işe bir defter alarak başlayabilirsiniz. Defterin içine renkli kalemler ile bu zamanınızda şükür etmeniz ve minnet duymanız gereken özelliklerinizi yazın. Oluşturacağınız liste sayesinde aslında ne kadar şanslı bir birey olduğunuzu görebilecek ve attığınız adımlardan o kadar emin olabileceksiniz.

6-      Neleri Yapmamanız Gerektiğini Öğrenin

Hayatınızda yapmanız gereken şeyler olduğu gibi yapmamanız gereken şeyler de bulunmakta. Bunları liste haline yazarak kısa sürede kurtulabilir ve yapmamanız gereken şeyleri öğrenebilirsiniz. Özgüven kazanma konusunda yapacağınız bu minik adımlar beyninizde oldukça derin yerler edinmektedir.

  • Hayır demeyi öğrenin: Çevrenizdeki insanları kırmamak için zaman zaman yapmak istemediğiniz şeylere evet demek zorunda kalabiliyorsunuz. Bunun önüne geçmek için hayır demeyi öğrenmeniz gerekiyor. Yapamam demek yerine yapmayacağım demenin farkını kavramanız gerekiyor.
  • Mükemmeliyetçi olmayın: Her ne kadar başarının mükemmel olanını elde etmek istiyor olsanız da bu durumdan oldukça uzak durmalısınız. Emin olmalısınız ki hiçbir şey mükemmel değildir. Yaptığınız iş ya da kendiniz asla mükemmel kavramında yer alamayacaksınız. Bu yüzden hatalar olduğu zaman kendinize kızmak ya da kötü düşüncelere dalmak yerine mükemmelliğin aslında mümkün olmadığını. En İyi’nin mümkün olduğunu söyleyin.
  • Geçmiş geçmişte, önemli olan ilerde olacaklar: Geçmişe takılmak istisnasız her insanda vardır. Bunu yok edemeyiz ancak en aza indirmemiz gerekir. Her gece yatmadan önce geçmişte yaptıklarınızı ve keşkelerinizi düşünmek yerine, gelecekte yapacağınız işleri ve atacağınız adımları düşünmeniz gerekmektedir.
  • Tutkuyla yapacağınız bir hobiniz olsun: Hobiler kimileri tarafından boş zamanları öldürmek ve doldurmak için yapılan şeyler gibi gözükse de bu durum hiçte öyle değildir. Hobi edinmek aklınızdaki soruları ortadan kaldıracak ve istemediğiniz can sıkıntılarını ortadan kaldıracaktır.
  • Kendinizden şikâyet etmeyi bırakın: Kendinizden sürekli olarak şikâyet ediyorsanız bu başarının en büyük engelidir. Özgüven kazanmak istiyorsanız kendinizden şikâyet etmeyi bırakmalı ve şikâyet ettiğiniz konuyu geliştirmeye çalışmalısınız.
  • Kendine değer vermezsen başkası da vermez: Özgüvenli olmanın temel kurallarından birisi de kendinize değer vermeniz olacaktır. Henüz siz kendinize değer vermiyorken başkasından değer almayı beklemek oldukça yanlış olacaktır. Kendinizi sevmeden ve değer göstermeden sevgi ve değer görmeniz mümkün değildir.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak bilmeniz gerekiyor ki Özgüven kazanmak için önünüzde oldukça uzun bir yol bulunuyor. Her ne kadar önünüzde uzun bir yol olsa da asla aşılamayacak kadar uzaklıkta bir yol değil.

Bu konuda sürekli istikrarlı ve kendinizden emin olmanız gerekiyor. Kendinizden emin olduktan sonra ve istikrar gösterdikten sonra elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Özgüven nasıl kazanılır maddelerinde de anlattığımız gibi.

Başarısızlıklar her zaman olabilir, olan başarısızlıktan ders çıkartmak ve kendinizi geliştirmek tamamen sizin elinizde. Ders çıkarabiliyor ve kendinizi geliştirebiliyorsanız bu konuda endişe duymanıza asla gerek yoktur. Kendinizi severek kendinize değer katmalısınız.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Burç Halife Kadar Yüksek Asteroit Dünya’nın Yakınından Geçecek

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA) ,  153201 (2000 WO107) adlı asteroitin 29 Kasım 2020 Pazar günü  saat 01:00  civarında ...

Kapat