Site Rengi

Yeni Döngü

Persantine Stres Testi Nedir ve Tavsiyeler

Persantine Stres Testi Nedir ve Tavsiyeler
YENİ DÖNGÜ

Persantine stres testi, koroner arter hastalığını, diğer kalp sorunlarını veya komplikasyonları gösterebilen kalp büyük arterlerindeki tıkanıklıkları tespit etmek için kullanılan tıbbi bir prosedürdür. Hem kalp tarafından doğal olarak yayılan elektrik çıktılarını hem de enjekte edilen bir maddeye karşı ölçülen elektrik çıktılarını ölçümleme mantığı ile çalışır.

Prosedür, hasta için neredeyse tamamen pasiftir. Genellikle hareketsizce yalan söylemeli ve izlemeye devam etmelidir, ancak başka bir işlem genellikle gerekmemektedir. İşlemin başından sonuna kadar prosedür genellikle yaklaşık üç saat sürer ve birkaç gün sonra bir takip gerekir. Bu tür stres testinin  güvenli olduğu düşünülmektedir ancak egzersiz temelli, kalp fonksiyonu ölçüm yöntemlerinden daha invazivdir. Bir koşu bandı üzerinde yürümesi veya koşu yapması mümkün olan hastaların çoğu, intravenöz izleme gerektirmeyen, aktivitelere dayalı bir stres testine katılmaya teşvik edilir.

Performansın Başlıca Nedenleri

Kalp hastalığı birçok insanın ciddi bir endişe kaynağıdır ve koroner problemler dünyanın pek çok yerinde kazayla ilgili olmayan ölümlerin önde gelen nedenidir. Stres testleri, kalbin çıktısını ölçmenin bir yoludur ve çeşitli senaryolarda çalışmak zorunda kalmamaktadır. Çoğu durumda, belirtilen “stres”, bir hastanın hissettiği zihinsel ya da duygusal stresle alakalı değildir ancak zamanla kalp sıkışmasına neden olabilir. Daha ziyade kas tarafından uygulanan fiziksel gerginliğe atıfta bulunur ki bu sıklıkla arter duvarlarının kalınlığı ve blokajlar gibi şeylerle belirlenir.

Hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının bir hasta için stres testi yapılmasını önerebilmesinin birkaç nedeni vardır. Göğüs ağrısı, bel ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler olan bir hastanın sağlık kuruluşundan kalp problemleri için bir test isteyebilir. Yaş ve belirli yaşam tarzı seçimleri de tetikleyiciler olabilir. Çoğu hasta, monitörlere bağlanırken bir koşu bandı üzerinde çalışmayı içeren, egzersize dayalı bir stres testi uygular. Koşu bandını, güçsüzlük, şiddetli artrit veya egzersiz intoleransı nedeniyle kullanamayanlar bunun yerine Persantine, persans stres testini kullanabilir.

Persans Stres Testi Ölçümleri Nasıl Alınır?

Persantine yani persans stres testi, üç saate kadar sürebilen oldukça uzun bir prosedür içerebilir. Testi alan hastalar göğüs, ayak bileği ve bileklerinden bir dizi elektrota bağlanır. Bu küçük yamalar hastanın beline takılan bir kemere bağladır. Bu, teknisyene, test boyunca elektrokardiyogram (EKG) kullanarak nabız ve ritmi izlemesine olanak tanır.

20 ila 45 dakikalık bir dinlenme süresinden sonra hastaya iki farmakolojik bileşik olan Persantine ve talyum intravenöz olarak verilir. Persantine, egzersizin daha geleneksel koşu bandı testinde olduğu gibi koroner arterleri genişletmeye yardımcı olur. Talyum hafif radyoaktiftir ve kan akışını izlemeye yardımcı olur ve uygulayıcının kalbe ait kısımların uygun miktarda oksijen almasını sağlar. Baş ağrısı, göğüs rahatsızlığı, baş dönmesi, kızarıklıklar ve nadir durumlarda bulantı ve kusma gibi bazı yan etkiler görülebilir.

Persantine Stres Testi Sonuçları Nasıl Kullanılır?

İntravenöz hattın başlatılmasından yaklaşık bir saat sonra, hastanın kalbinde bir dizi görüntü çekmek için özel bir kamera kullanılır. Önümüzdeki üç gün içerisinde ek fotoğraflar için ikinci bir randevu alınacaktır. Randevu takibi genellikle daha kısa sürede tamamlandıktan sonra iki saat sürebilir.

Görüntüler genellikle tıp uzmanları ve teknisyenler tarafından tıkanıklık veya diğer sorunların işaretlerini bulmak için analiz edilir. Çoğu zaman görüntüler arterlerde ve kalp odalarında neler olduğunu çok ayrıntılı bir şekilde gösterebilir ve önemli bir tanı aracıdır. Buradan, sağlık ekipleri hasta sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bakım planlarını bir araya getirebilir.

Hastalar için İpuçları ve Tavsiyeler

Doktorlar genellikle test hazırlama için ayrıntılı talimatlar vereceklerdir ancak genel olarak, testten önce hastaların tüm gıdalardan veya sıvılardan en az 3 saat hızlı alması önerilir. Ayrıca işlemin başlama saatinden önce kafein ve alkol en az 6 saat boyunca tüketilmemelidir.

Yiyecek, içecek ve özellikle uyarıcılar sonuçların çarpıtılmasına neden olabilir. Buna ek olarak, test gününde losyonlar, kremler veya yağlar göğüs bölgesine uygulanmamalıdır çünkü ciltteki elektrotları etkileyebilir. Bir beta testi gibi birçok ilaç Persans stres testinden birkaç gün önce askıya alınmalıdır. Özel bir diyet veya insülin alan hastalar da testten doğru sonuç alınabilmesi için doktoruna danışarak gerekli düzenlemeyi mutlaka yapmalıdırlar.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
kulak çınlaması nedir
Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması diğer adıyla tinnutus kişinin herhangi bir uyaran y ada çevresel etmen olmadan herhangi farklı bir ses duymasıdır. Kulak...

Evde Hijyen Sağlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yaşadığımız mekanlar hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığı için evde hijyen sağlamak önemli ve elzem bir konudur. Bundan dolayı evlerde...

Niçin Su İçmeliyiz? Su Neye İyi Gelir?

İnsanın yaşamasına ve ayakta durmasına vesile olan elementlerin başında ne gelir sorusuna vereceğimiz ilk cevap eminin ‘su’ olacaktır. Çünkü insan...

Kapat