Site Rengi

Yeni Döngü

Pi Sayısı Nedir

Pi Sayısı Nedir
YENİ DÖNGÜ

Pi sayısı, en temel tanımı ile bir çemberin çevresinin, o çemberin çapına bölünmesiyle elde edilen sayı olarak tanımlanır. Bir başka tabir ile çapın “1” ise, çevren Pi ’dir diyebiliriz. Pi, bir sayıdır evet ama matematiğin en gözde, en özel numarasıdır. İrrasyonel bir sayı olan Pi, ondalık basamaklarında bir düzen barındırmıyor. Varsa da bu henüz ne yazık ki bulunamadı. 3,14 ile başlayan ve arkasından sonsuz sayıda rakam gelen, üstelik bu rakamların hiçbir şekilde bir uyumu, özel bir dizilimi olmayan ve kendisini hiç tekrar etmeyen çok değerli bir sayıdır.

Pi sayısının öneminden biraz bahsetmek gerekirse, eğer Pi sayısı olmasaydı, modern matematik, fizik, mühendislik gibi alanlarda hesaplamalar yapılamazdı. Bu kadar da değil. NASA uzmanları tarafından yayınlanan listede Pi sayısının kullanıldığı hesaplamalar yer alıyordu. Buna göre NASA Pi sayısını, uzay araçlarının inişi için gerekli paraşütlerin boyutlarının hesaplanmasında kullanılıyordu. Ayrıca gezegeni görüntülemek için kaç tane kameraya ihtiyaç olduğunu ve uzay araçlarının hangi zamanlarda fren sisteminin devreye gireceği gibi hesaplamalarda kullanılıyor. Yani Pi sayısı, öyle sıradan bir sayı değildir.

Pi Sayısının Gizemi

Sembolü Yunan alfabesinin 16. harfi olmasıyla birlikte, Türkçe karşılığı çevre olan kelimesinin ilk harfini de taşıyan Pi sayısı, adeta gizemlerle dolu bir dünyaya sahiptir. Pi sayısının içinde insanoğlunun tüm bilgileri var desem, bana deli gözüyle mi bakarsınız? Nasıl bakarsınız bilmem ama bu sonsuz sayının içinde bir hayat var.

Pi sayısının virgülden sonra gelen ve sonsuza dek giden o rakamların arasında bizim için önemli olan anların olduğunu biliyor muydunuz? Doğum tarihleri, oluşturulan şifre kombinasyonları, sosyal güvenlik numarası gibi günlük hayatımızda kullandığımız ve bir anlam teşkil eden sayılar Pi sayısı içinde bulunur. Ayrıca bu ondalık sayılar harfe dönüştürülürse şu anda kullandığımız tüm sözcükleri elde edebiliriz. Bebeklerin söylediği heceler, aşık olduğumuz ilk sevgilimizin adı, kısacası tüm hayat hikayesi bu sayıdadır. Pi sayısı, dünyanın sınırsız olanaklarına sahiptir.

Eğer, siz de bunun doğruluğunu denemek isterseniz ya da doğum tarihiniz gibi bilgilerin pi sayısının kaçıncı basamağında olduğunu merak ediyorsanız öğrenmenin bir yolu bulunuyor. Pi sayısının virgülden sonraki 31,4 trilyon basamak (Pi sayısı basamakların güncel hesaplama değeri) içinde yazdığınız herhangi bir tarihin ya da şifrenin kaçıncı basamağında olduğu http://mypiday.com/ adresi üzerinden bulabilirsiniz.

Pi Sayısı İle İlgili Aktiviteler ve Rekorlar

Pi Sayısı bir tutkudur. Özellikle matematiği seven ve sayısal düzenlere merakı olan insanlar pi sayısını ezberlemeye çalışıyorlar. Resmi olan Pi sayısı ezberleme dünya rekoru 21 Ekim 2015 yılında henüz 20 yaşında olan Suresh Kumar Sharma isimli gence ait. Hindistanlı genç tam 17 sat 14 dakika süren, pi sayısının virgülden sonraki 70.030 basamağını ezbere söyleyerek rekoru elinde bulunduruyor. Pi sayısı ile ilgili ezber rekorlarının tam listesini https://www.pi-world-ranking-list.com/?page=lists&category=pi&sort=digits adresinden temin edebilirsiniz.

Sharma’nın rekorundan 7 ay kadar önce yine Hindistan’da Vellore kentinde yaşayan Rajveer Meena adındaki adam Pi sayısının 70.000 basamağını ezbere söyleyerek rekoru elinde bulunduruyordu. Bu listede Türkiye’den de birinin olduğundan bahsedelim. Lamia Sarıpınarlı genç bir insanımız 21 Mart 2015 yılında 1.050 basamağı ezberleyerek bu listeye 158. sıradan girmeyi başardı.

Resmi olmayan Pi sayısı ezberleme rekoru sahibi Akira Haraguchi isminde bir Japon’un ise 100.000 basamaktan fazla ezberlediği iddia ediliyor. Tokyo’da 2006 yılında yapılan bir etkinlik sırasında bunu gerçekleştirildiği söyleniyor. Akira ile ilgili bir anıdan bahsedelim. Pi sayısının basamaklarını söylemeye başladıktan yaklaşık 3 saat sonra, yaklaşık 15.000 basamağı bitirmişken, bir rakamı unutmuş ve sıfırdan yeniden başlamış. Ancak yılmamış ve sonunda 100.000 basamağı ezbere söylemeyi başarmış. Kayıt dışı olduğu için bu listelerde görünmüyor olsa da insanlar ona Bay Pi olarak sesleniyor.

Pi sayısı ile ilgili bir başka alandaki rekor ise hesaplamayla alakalı. Google’da çalışan Emma Haruka Iwao adındaki genç, Pi sayısının virgülden sonraki alt hanelerini 31,4 trilyon basamak olacak şekilde hesaplamayı başardı. Iwao, bunu başarabilmek için 170 terabyte büyüklüğünde bir veri kullandı. Bu büyüklüğü şöyle anlatmaya çalışırsak, tam 34 milyon şarkı kapasitesinde bir veriden bahsediyoruz. Bu hesaplama süreci de yaklaşık 4 ay sürdü.

Teknolojinin geldiği boyutu anlamak biraz geriye gidelim. 1940 yılında Pi sayısının sadece 1.000 rakamını hesaplamak için 8 yıl uğraşmak zorunda kalmışlar. 1949 yılında çıkan ilk elektrikli bilgisayar olan Enyak, 70 saat içinde 2.037 basamağı hesaplamayı başarmış. 2016 yılında 13.3 trilyon basamak hesaplanırken, 2019 yılında Iwao tarafından 31,4 trilyon basamağın hesaplanması başarıldı.

Pi Sayı İle İlgili Filmler

Böyle muhteşem bir sayı dizilimine sahip olan ve yüzyıllardır hala tam olarak gizemi çözülemeyen Pi sayısı üzerine onlarca film yapılmıştır. Bu filmlerin çoğu matematikle bağlantılı olduğu kadar Pi sayısına da yer vermektedir. Bu filmlerden bazıları ise şunlardır. Einstein and Eddington, An Invisible Sign, Enigma, Pi filmleri en çok bilinenlerdendir. Özellikle 2000 yılında vizyona giren Pi filmi tam olarak Pi sayısı üzerine konu edinmiş, müthiş bir filmdir.

Pi Filmi Konusu

1998 yılında yapılan 2000 yılında yayınlanan Pi filmi, çılgın olduğu gibi, matematik dâhisi olan Max’ın Pi sayısına karşı oluşan takıntısını konu ediniyor. Max, tüm doğanın bir kodlama sistemine sahip olduğunu düşünür ve en büyük amacı bunu çözmek olur.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, İlginç Bilgiler
Evren, Uzay ve Gökbilimi

İnsanoğlunun var olduğu çağlardan bu güne kadar merak ettiği ve üzerinde çalıştığı gökbilimi hakkında ortaya pek çok teori atılmıştır. Bu...

RoboPony: COVID-19 Salgınında Görev Yapan Çinli Robot İnanılmaz Düzeyde Talep Alıyor

Virüs nedeni ile pek çok sektörün dar boğaza girdiği şu günlerde Çin’de üretilen RoboPony adlı robot insanlar için alışveriş yapıyor,...

NASA’dan Son Dakika Asteroit Açıklaması Dünya’ya Çarpacak Mı?

NASA ‘dan son dakika asteroit açıklaması geldi. Dünya’ya çarpacak mı diye endişe ile beklenen asteroit için NASA, rahatlatan açıklamayı yaptı....

Kapat