Site Rengi

Yeni Döngü

PlayStation 5 Çok Hızlı Geliyor

PlayStation 5 Çok Hızlı Geliyor
YENİ DÖNGÜ

Çok yakın zamanda çıkacak olan PlayStation 5 oyun konsolu için teknik özelliklerde gün yüzüne çıkmaya başladı. Yaklaşık 1 saatlik duyuru videosuyla, Sony’nin yeni nesil ve çok gelişmiş olan PlayStation 5 hakkında donanım ve teknik bilgileri anlatıldı. Ancak görüntüsü ile ilgili bir ipucu vermediler.

Açıklanan veriler ışığında bir kıyaslamaya girdiğimizde PlayStation 5, çok kısa önce çıkışı duyurulan Xbox X Serisinin performans bakımından gerisinde kalıyor. Bu iki konsolun daha önceki modellerinde ki yarışlara baktığımızda her yönden çok geri kalan PlayStation, bu yeni nesi konsolu ile bu makası daraltmış gibi duruyor. Performansı düşük olsa da donanım bakımından yakalamış diyebiliriz.

Donanımsal Özellikler

PS5 konsolunda özel olarak geliştirilen AMD ZEN 2 işlemci yer alıyor. 3.5 GHZ işlemci gücüne sahip olacak. Yine sadece bu konsol için özel üretimi yapılan RDNA 2 grafik işlemcisi bulunuyor. Çoğu bilgisayarda ve oyun bilgisayarlarında bile olmayan 16 GB GDDR6 RAM’ e yer verilmiş. Sony’nin kendi ürettiği 825 GB SSD’ de bu konsolda yerini alıyor. Yani şu kısaca diyebiliriz ki, ışık hızında bir makine geliyor.

Işık hızında makine dedim, çünkü SSD son zamanların en iyi ve gelişmiş teknolojilerinden biri. Özellikle oyun bilgisayarları için vazgeçilmez olan ve performans olarak neredeyse 5 kat daha iyi verim alınan bu parça Sony kalitesiyle PS5 konsolunda olacak. Bu SSD’nin yazma hızı 5.5 GB kapasitededir. Bu sayede PS4 ‘ de oyunların açılmasında ki yavaşlık tamamen tarihe karışmış olacak.

Yazılımsal Özellikler

Yeni teknolojilerden olan Ray Tracing özelliği PlayStation 5 konsolunda bulunacak. Ray Tracing’i çok basitçe ifade etmek gerekirse, ışık kaynağında oluşan ışınların yansımasını simüle eden bir teknoloji. Bu da işlemci gücünün çok daha iyi performans sergilemesini sağlıyor.

Enerji tüketimi konusunda bütçe dostu olacak bir konsol geliyor. SmartShift adında ki yazılım ile işlemcinin aldığı ve kullanamadığı, boşta kalan enerjiyi, grafik işlemcisi ile paylaşarak hem o parçanın daha potansiyelli çalışmasına sağlayacak hem de gereksiz yere enerji sarfiyatı olmayacak.

4K özelliği son dönemde hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Önceden gelen bilgilerde bu teknolojinin PlayStation 5 konsolunda olacağı yöndeydi, öyle de oldu. 4K UHD Blu-ray sürücüsü ile birlikte gelecek PS5, 4K ekran görüntüsüyle oyun oynama deneyimi sunacak. Normal şartlarda 60 FPS kalitesiyle oynanacak oyunlar, oyunun özelliğine göre 120 FPS kalitesine kadar çıkabilecek.

PS5 Geçmişini Unutmuyor

Biliyorsunuz oyunlar PS4 ve PS3 olarak ayrılıyordu. Aynı konsolda iki türde oyun oynamak imkansızdı. PS5 ile bu sorun çözülüyor. PS4 oyunlarına sahipseniz, (tabi hepsi değil) bu oyunları yeni konsolda kullanabileceksiniz. Kütüphane de bulunan tüm oyunları aktarabilme desteği veriyor. Bununla ilgili detaylı bilgiler paylaşılmadı. Ayrıca konsolun görüntüsü ve oyunları hakkında da bir bilgi henüz bulunmuyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Oyun, Teknoloji
Hız Aşırtmadan Bilgisayar İşlemcisinin Hızını Arttırma

Bilgisayar işlemcisi için genellikle performans bakımından hız aşırtma teknikleri kullanılsa da bugün bu yazımızda hız aşırtmadan bilgisayar işlemcisinin hızını arttırma...

MSI Afterburner Nedir Nasıl Kullanılır?

MSI Afterburner bilgisayar kullanıcıları ve özellikle ekran kartı ile oyunlarda yüksek fps hedefleyen oyuncular için çok kullanışlı bir hız aşırtma...

Akıllı Saat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı saat teknolojisi günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu saatler, günümüzde standart saatlerin yerini almaya başlamıştır....

Kapat