Site Rengi

Yeni Döngü

Prodüksiyon Nasıl Yapılır?

Prodüksiyon Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Prodüksiyon nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmeli? Prodüksiyon kelimesi ‘’yapım’ anlamında kullanılmaktadır. Bir sanat eseri düşünüldüğünde prodüksiyon bu eserin yapılması için uğraşan sorumlu kişiyi tanımlamaktadır.

Prodüksiyon Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere dijital medya teknolojisi ile ilgili yardımcı programlar günümüzde yaygın kullanılmaktadır. Hemen hemen herkes amatörde olsa video çekebilmekte ve montajlarla düzenleme yapabilmektedir. Ancak kaliteli ve profesyonel bir iş çıkarabilmek için uzmanlık gerekir.

İlginizi Çekebilir: Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Video Prodüksiyon Nasıl Yapılır ?

Video Prodüksiyon Nedir

Video yapım süreçlerinin tamamına video prodüksiyon denir. Prodüksiyonun tamamlanması için 3 aşama gerekir. Pre prodüksiyon, prodüksiyon, post prodüksiyon bunların anlamı sırasıyla yapım öncesi, yapım ve yapım sonrası anlamlarına gelir. Kaliteli bir video prodüksiyon projesi çıkarmak istiyorsanız bu üç aşamadan özenle geçmesi gerekir.

Pre-Prodüksiyon Nedir? (Yapım Öncesi)

Bu aşamada, video prodüksiyon çekimlerinin başlamadan önceki gerçekleşen aşamadır. Konsept belirlenir ve o konsepte göre metin yazımı ve senaryolaştırma yapılır. Seslendirme ve metin diyalogları prodüksiyon projesinin konseptine göre belirlenir. Bu konsepte uygun metinsel çalışmalara başlanır. Böylece ilk aşama olan pre-prodüksiyon aşaması tamamlanmış olur.

Prodüksiyon Nasıl Yapılır? (Yapım)

İkinci aşama olan prodüksiyon sürecinde, pre-prodüksiyonda geliştirilen konsept ve senaryoya göre kaliteli çekim ve görsel tasarım çalışmalarına başlanır. Eğer gerçek görüntülere yer verilecekse video çekim işlemlerine başlanır. Gerçek görüntülere yer verilmeyecekse konsept ve senaryoya uygun görsel tasarım çalışmalarına başlanır. Elde edilen görüntüler sayesinde projenin görsel stoğu tamamlanmış olur. Bu hazır olan görüntülerde satın alınarak kullanılır. Bu sayede bu aşama da başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Post prodüksiyon (Yapım Sonrası)

Post Prodüksiyon Nasıl Yapılır (Yapım Sonrası Aşama)

Son aşama olan yapım aşamasında konsept ve görsel stoklar düzenlenir. Bu aşamada görsel çalışmalar hareketlendirilir ve konsepte uygun şekilde video şeklini alır. Kurgu, montaj ve ses, müzik işlemleri de tamamlanır. Post prodüksiyon aşaması da başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

Kaliteli bir video prodüksiyon çıkarılması için bu üç aşamanın da dikkatli olacak şekilde büyük bir titizlikle hazırlanması gerekir. Özenle hazırlanan prodüksiyonlar reklamlarda, youtube videolarında veya sinema filmlerinde kullanılır. Yönetmenin anlatmak istediklerini hareketli görseller ile videolaştırılarak izleyicilere aktarılması sağlanır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
Kumaşta Dijital Baskı Nasıl Yapılır?
Kumaşta Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin hızla geliştiği bir dönemde hemen herkesin aklından geçen kumaşta dijital baskı nasıl yapılır sorusudur. Modern çağın dünyasında teknolojiden uzak...

Pasta Cila Nasıl Yapılır?
Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila nasıl yapılır sorusunun cevabı özellikle araç sahipleri için oldukça kıymetlidir. Aracınızın daha yeni bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız...

E-Nabız Kayıt Olma İşlemi Nasıl Yapılır?
E-Nabız Kayıt Olma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Nabız kayıt olma işlemi nasıl yapılır sorusunu merak edenler için sisteme dair bütün ayrıntılara yer vererek sizleri bilgilendirmek istiyoruz. E-nabız...

Kapat