Psikoloji de 21 Gün Kuralı ile Kilo Vermek Mümkün mü? - Yeni DöngüYeni Döngü

25 Ocak 2021 - 09:53

Psikoloji de 21 Gün Kuralı ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Psikoloji de 21 Gün Kuralı ile Kilo Vermek Mümkün mü?
Son Güncelleme :

12 Nisan 2020 - 20:14

106 views

Yeni alışkanlıklar kazanmakta oldukça büyük etkisi olan ve işleyişi bilinç altında olan 21 gün kuralı ile pek çok hayat değişikliğe gitti. Yeni alışkanlıklar kazanmak için ya da kötü alışkanlıklardan kurtulmak için kullanılan 21 gün alışkanlığı nedir, 21 gün kuralının psikolojide bulunduğu yer neresidir. Bu yazımız da 21 gün kuralı ile ilgili olan tüm soruları cevaplayacak nasıl uygulanacağını anlatacak ve kullananların yorumlarını paylaşacağız. Yazı sonunda 21 gün kuralını uygulamak için gereken tüm bilgiye sahip olacaksınız.

Makale İçeriği:

  • 21 Gün Kuralı Nedir? 21 Gün Kuralı Gerçek Mi?
  • 21 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?
  • 21 Gün Kuralı Nerelerde Kullanılabilir?
  • 21 Gün Kuralı ve Diyet İlişkisi

21 Gün Kuralı Nedir?

İradenizi kullanarak bir alışkanlıktan uzak durmak ya da yeni bir alışkanlığı kendinize katmaya çalışmak iyi bir denemedir ancak her zaman etkili sonuç vermez. İrade yönetimi güçlü olan herkes kendini bu alışkanlıklardan uzak tutmak için çabalayabilir ancak iş her zaman olduğu gibi beyinde bitmekte. Bilincimiz dakikada ortalama 9 düşünceyi tam olarak bilinçli şekilde algılamaktadır. Bunun dışında bir dakika içinde bilinç altında 3 Milyona yakı düşünce hızlı hızlı ilerler. Bunlar bilin. Altımızın ayık olarak fark edemeyeceği kadar hızlı ancak beyninizin bir köşesine sinyal gönderme konusunda başarılıdır.

Kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışarak onları değiştiremezsiniz. Ancak yeni bir alışkanlığı çok kolay bir şekilde edinebilirsiniz. Kötü alışkanlıkları yok etmek ya da yok etmeye çalışmak yeni alışkanlıklar edinmekten oldukça zordur. Yeni bir alışkanlığı tamamen benimsemek için 21 Gün kuralı uygulanabilmektedir. Yeni alışkanlığınızı bir düzen içinde aralıksız 21 Gün boyunca devam ettirirseniz kazanırsınız.  Zihninizde yeni alışkanlığın ilerleyebilmesi için açılacak yolun yapım süresi tam olarak 21 Gündür. 21 Gün kuralını uyguladıktan sonra yaptığınız yeni güzel alışkanlık beyniniz tarafından otomatikleştirilecektir. Bunlara örnek olarak; yürümek, koşmak, ellerimizi hareket ettirmek gibi şeyler için ekstra düşünmeyişimizi onların adeta bir refleks olarak alışkanlık haline gelişini sayabiliriz.

Yeni ve yararlı bir alışkanlığı edinmek için “Kuluçka” dönemi gibi ilerleyen 21 Gün kuralını uygulamanız gerekmekte. Psikoloji ’de de oldukça önemli yere sahip olan 21 Gün kuralı sayesinde yeni alışkanlıklar elde edebilirsiniz.

21 Gün Kuralı Gerçek Mi?

21 Gün kuralı ilk olarak 1950’li yıllarda Maxwell Maltz tarafından ortaya atıldı. Hastaları arasında ortak bir döngü olduğunu ve hepsinin yeni alışkanlıklar edinmek için 21 Güne ihtiyaç duyduğunu fark eden Maxwell, 21 Gün kuralını keşfetti. İnsanoğlu yeni bir alışkanlık edinmek için belirli bir düzenin içerisinde yer almalı. Bu düzen 21 Gün kuralı ile sağlanıyor ve kazanılmak istenilen alışkanlıklar kalıcı hale geliyor.

Hastaları üzerinde 21 Gün boyunca deney yapan Maxwell, 21 Günün sonunda hastaların yeni alışkanlıklar benimsediğini fark etmiştir. Psikoloji dünyasının farklı bir yön almasında büyük rol oynayan 21 Gün kuralı gerçektir ve pek çok hayatın farklı ve iyi bir düzene girmesine neden olmuştur.

21 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?

21 Gün kuralı oldukça basit bir kuraldır. Neredeyse herkes tarafından kullanılabilir ve yeni güzel alışkanlıklar elde edilebilir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken tek şey düzen içinde hareket edilmesi. 21 Gün kuralında başarılı olmak istiyorsanız alışkanlık olarak kazanmak istediğiniz şeyi 21 gün boyunca hiç gün aksatmadan her gün yerine getirmektir. 21 günün sonunda refleks olarak bilinç altınıza işlenmeye başlayacaktır. 21 Günün sonunda bu alışkanlığın uygulanması daha kolay bir hale gelecek ve hatta hiçbir şekilde düşünmeden o eylemi yapmaya başlayacaksınız.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için her gün aynı saatte hiç aksatmadan 21 Gün boyunca kitap okursanız bu alışkanlığı çok kolay bir şekilde kazanabilirsiniz. Bu noktada devreye tek başına işe yaramayan irade gücü geliyor. İrade gücünüzü burada bir şeyden kurtulmak için değil de yenisi ile değiştirmek için kullanacaksınız. 21 Gün boyunca iradeli bir şekilde her gün aynı saatte geçen her bir günde sayfa sayısını arttırarak okuma alışkanlığı elde edebilirsiniz.

21 Gün alışkanlığını pekiştirmek için bir kavanoz alarak içerisinde her gün 1 adet misket atabilirsiniz. Elinizde somut olarak bir kanıtınız olursa Psikolojik olarak başarmaya az kaldığını hissedecek ve yolunuza devam edeceksiniz. Kavanoza bilye atma imkânım yok diyorsanız her gün takvime birer çarpı atarak gözle görünür bir ilerleme sağlayabilirsiniz.

En son çare olarak mobil uygulamalar 21 Gün Alışkanlıkları olarak arattığınız zaman her akıllı telefonun mağazasında çıkan uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Her gün gelecek olan hatırlatma bildirimleri sayesinde gününüzü kaçırmadan alışkanlıklarınıza devam edebilirsiniz. Ancak bizim bu süreçte önerdiğimiz yöntemler ilk ikisi. Çünkü kendi çabalarınız ile bir şeyleri elde eder ve ona emek harcarsanız. Fiziksel olarak bir eylem gerçekleştirirseniz sizin için daha önemli bir hale gelecektir.

21 Gün Kuralı Nerelerde Kullanılabilir?

21 Gün kuralı istediğiniz her alanda kullanılabilir. Kötü olarak nitelendirdiğiniz alışkanlıklarınızı iyileri ile değiştirmek ya da hayatınıza yeni ve iyi bir alışkanlık katmak için kullanabilirsiniz. Spor yapmayan biriyseniz ve bu alışkanlığı kazanmak istiyorsanız 21 Gün boyunca yılmadan spor yapmalısınız. İlk başlarda sıkıcı ya da yorucu olacaktır ancak ilk 7 günden sonra her şeyin daha kolay bir hale geldiğini göreceksiniz. 21 Günün sonunda yapmadığınız için bir boşluk hissedecek ve daha sık yapmaya başlayacaksınız.

Sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara sahipseniz 21 günlük serüven ile bırakabilirsiniz. Ancak burada yıkı olarak değil yapıcı olarak ilerlemeniz gerekmekte. 21Günlük sürecin sonunda sigara içmemek gibi güzel bir alışkanlığı kendinize hedef koymalısınız. Sigara alışkanlığını yok etmek gibi içinde kötümser kelimelerin geçtiği hedefler değil.

21 Gün Kuralı ve Diyet İlişkisi

21 Gün kuralı Psikolojik olarak rahatlamaya yol açarak insanların yeni alışkanlıklar edinmesini kolaylaştırmaktadır. Yenilenen diyet sisteminde 21 Gün kuralından da yardım alınmaktadır. Kilo vermek istiyor ve hatta az yemek istiyorsanız hedeflerinizi yarın için değil şimdi için alarak işe başlayın. Yarın, hafta başı, bir sonraki ay gibi ertelediğiniz diyet ya da az yeme işlerini asla gerçekleştiremeyebilirsiniz. Realist bir şekilde olaylara yaklaşalım. Bu zamana kadar yarın başlarım tarzında kurduğunuz diyet cümlelerini kaç kere hayata geçirebildiniz. Muhtemelen sorunun cevabı herkesin tahmin edebildiği gibi.

21 Günlük kilo verme sürecinde elde edeceğiniz tek iyi özellik az yeme alışkanlığı değil “Hayır” deme alışkanlığıdır da. 21 Gün boyunca size verilen ikram edilen ya da yemeniz gereken her şeye kesinlikle fikrinizi değiştirmeden “Hayır” cevabınız vermelisiniz. Hayır cevabını verdikten sonra içinizde “onu kabul ederek yese miydim acaba” düşünceleri oluşması muhtemel. Ancak bunlar geçecek olan garip pişmanlıklardır. 21 Gün kuralına uyarak beslenme şeklinizi “Hayır” ağırlıklı ve küçük tabaklı seçerseniz ister istemez kalori açıkları oluşturarak hızlı bir şekilde kilo vereceksinizdir. Bu süreçte her gün yediğiniz yiyecekleri not etmekte fayda var.

Genel olarak düşülen yanlış algılardan birisi de “zaten ne yedim ki ne kadar kalori olacak” inanın not almaya başladıktan sonra o yediklerinizin toplam kalori sayısını öğrenecek ve ne kadar fazla kalori alımı yaptığınızı göreceksiniz.

Unutmayın, hayatta başarıya giden her yol inanmaktan geçer.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Kadınca
Anne Olmak Nefes Alabilmektir Aslında

Anne olmak düşüncesi bile insanı bu kadar mutlu ederken, evladını kucağına alan annenin mutluluğu paha biçilemez bir duygudur kesinlikle. Bu...

Kapat