Site Rengi

Yeni Döngü

Psikolojinin Balkonundan: Kadınsı Psikoloji

Psikolojinin Balkonundan: Kadınsı Psikoloji
YENİ DÖNGÜ

Kadınsı psikoloji, kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve politik meselelere odaklanan bir yaklaşımdır. Sigmund Freud’un kadın cinselliğine bakış açısı gibi erkek egemen teorilere bir tepki olarak düşünülebilir. Karen Horney’in çığır açan çalışmaları, erkek gerçekliklerinin kadın psikolojisini tanımlayamayacağını veya cinsiyetlerini tanımlayamayacağını, çünkü kızların veya kadınların deneyimlerinden haberdar olmadıklarını savundu.

Teorisyenler bu nedenle bu yeni yaklaşımın gerekli olduğunu ve kadınların sosyal varlıklarının psikolojilerini anlamada çok önemli olduğunu iddia ettiler. Örneğin, kadın psikolojisinin bazı özelliklerinin, cinsiyetlerinin veya psikolojilerinin doğası olduğu için değil, erkekler tarafından tanımlanan verilen toplumsal düzene uyması gerektiği iddia edilmektedir.

Horney’ın Öncülüğünde: Kadınsı Psikoloji

“Kadınsı psikoloji” yaklaşımı genellikle uluslararası bir toplantıda kadınsı psikolojisi hakkında bir makale sunan ilk kadın olan Horney’in öncü çalışmalarına atfedilmektedir.  Ünlü bir şekilde Sigmund Freud’un psikanalitik teorisine, erkek egemen olduğunu ve bu nedenle önyargılar ve florasentrik görüşler barındırdığını savunarak çelişti. Bu nedenle Horney’in iddia ettiği teori kadınlığı tanımlayamaz çünkü gerçek kadın deneyimi tarafından değil, erkek gerçeklik tarafından bilgilendirilir.

Penis Kıskançlığı

Örneğin, Freud’un kadın kişiliğinin penis kıskançlığı sergileme eğilimi olduğuna dair bir önerisi vardır. Bu sayede bir kız penise sahip olamamasını haksızlık için bir ceza olarak değerlendirir ve daha sonra annesini suçlar.  Bu nedenle onsuz olduğunu biliyor ve ona sahip olmak istiyor. ”Horney bunun penis kıskançlığı değil, temel kaygısı, düşmanlığı ve öfkenin sevgisi için rekabet olarak gördüğü karşı cinsi ebeveyne yönelik öfke olduğunu savundu. Aynı cinsiyetten ebeveynler ve bu nedenle onu güvenliğine  doğrudan tehdit olarak görüyor. Kadınsı psikoloji teorisinin önemli bir parçasını oluşturan görüşü, bu yönün cinsel dinamiklerden çok kişilerarası dinamiklere (örneğin sosyal güçteki farklılıklar) dayanarak çözülmesi gerektiğidir.

Rahim Kıskançlığı

Horney, Freudian kavramına, erkeklerin kadınların çocuk sahibi olma kabiliyetini kıskandığı ve bunu başarı ile telafi ettikleri kendi “rahim kıskançlığı” teorisine karşı koydu. Penis kıskançlığını bozdu ve bunu, başarı için kendi doğal ihtiyaçlarını ve her iki cinsiyetin de özelliği olan güvenliği ifade etmek isteyen kadınlardan başka bir şey olarak tanımladı. Horney’in kadınsı psikolojisini Freud’un dünyaya ve yaşam olumsuzluğuna yönelik karamsarlığına kıyasla dünyanın iyimserliği ve yaşam olumlaması olarak tanımlayan bir analoji vardır. Kadın psikolojisi hakkında yazdığı on dört makalede Horney, kadınlar hakkında yeni bir düşünce şekli sunmuş, kocaları, çocukları ve ailesi aracılığıyla nasıl değer kazanmamaları gerektiğinin altını çizmiştir.

Annelik Ve Kariyer

Kadınsı psikologlar tarafından özetlenen bir dinamik, anneliğin daha geleneksel rolü ile bir kariyer kadınının daha modern rolü arasındaki dengeleyici eylemdir. Rollerin mutlaka birbiriyle çelişmesi gerekmez. Ek gelir sağlanması ailenin geçimine yardımcı olur ve çalışan anneler, ailenin ötesinde topluma bir katkı yapıyormuş gibi hissedebilirler.

Anneler ve babalar hem iş hem de aile hayatını dengeleme baskısını hissederler. Babalar evde daha fazla zaman geçirir ve bir asırdan daha fazla çocuk bakımı ve ev işlerine girerler. Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, katılımcıların% 42’sinin yarı zamanlı çalışan bir annenin ideal bir senaryo olduğuna inandığını,% 16’sının da tam zamanlı çalışmanın anneler için ideal olduğunu ve geri kalanının annelerin evde olması gerektiğinin ideal olduğunu söylemektedirler. Babaların% 46’sı ise çocuklarıyla yeterli zaman geçirmediklerini hissettiklerini bildirdi.

Bu Pew araştırma anketine cevap veren babalar anneler kadar çocuk bakımı sağlamak için yaklaşık yarı zaman harcıyorlardı. Çalışan babaların% 15’i işi dengelemenin ve çocuklarına bakmanın çok zor olduğunu belirtmektedir. Aynı çalışma, çalışan babaların% 50’sinin iş ve çocuk bakımı sorumluluklarını dengelemenin en azından biraz zor olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, çocuk bakımı yapabilen babalar bunu sevdiklerini, hatta annelerden bile daha fazla olduğunu bildirmektedir .

Pew Araştırma Merkezi ayrıca ebeveynlerden ebeveyn olarak yaptıkları işin ne kadar iyi olduğunu derecelendirmelerini istedi. Annelerin ve kadınların çoğunun kendilerini mükemmel ya da çok iyi bir iş olarak değerlendirdikleri, ancak çalışan annelerin çalışmayan annelerden çok daha yüksek puan aldıkları gözlemlendi.

Jennifer Stuart Araştırması

Jennifer Stuart tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bazen kadının tarihi, iki rolü dengelemeyi veya onları dengelemeyi nasıl seçeceğini etkiler. Özellikle, birincil belirleyicinin bir kadının “annesiyle olan ilişkisinin kalitesi” olduğunu ileri sürer. Anneleriyle hem bağlılık hem de kendine güvenen özerklik duygularını besleyen kadınlar, çocuklarının ve / veya çalışmalarının keyfini çıkarmanın, genellikle iş ve aile ortamlarını dengelemenin yollarını bulabilirler.

Çalışan kadınlar bazen kariyerlerinde ödün vererek ücretli iş ve annelik sorumluluklarını dengeleyebilirler. Bu tavizler arasında saatleri kısmak ve daha düşük maaş veya daha düşük bir iş durumunu kabul etmek bulunmaktadır;

Ramon Resa’ya Göre Kadınsı Psikoloji

Ramon Resa’ya göre, annelerin hatırlaması gereken şey “çocukların oldukça dayanıklı ve gerekli olan her şeye adapte olacaklarıdır. Aynı zamanda mutsuzluk, hayal kırıklığı ve ilgisizliği hissetmekte de zekidirler.”

 • Bir kadın kolayca tehlikeyi algılayabilir ve yabancılarla uğraşırken bir kadının içgüdülerine güvenebilirsiniz.
 • Onu üzgün görürseniz, nedenini bulmaya çalışmanız ve ona bir terapist gibi dinleme ve empati kurmayı denemeniz onu daha iyi hissettirecektir.
 • Sessiz ve soğuk bir ruh haline dönmüşse, ona kötü bir şekilde zarar vermiş olabilirsiniz ve diğer seçeneklere yeniden bakıyor olabilir.
 • Güzel görünmek her kadın için önemlidir. Gerçekten onları övmeniz ilişkinizde uzun bir yol alacaktır.
 • Kadınlar sosyal olarak bilinçlidir ve duruma göre giyinirler. Giysilerinizi buna göre eşleştirmeniz güzel olacaktır.
 • Yüzündeki bir gülümseme, onunla geçirdiğiniz kaliteli zamanla orantılıdır.
 • Bir kadın onun yanında başka bir kadını övmenizden hoşnut olmaz ve bu onu incitebilir.
 • Sürpriz hediyeler, çiçekler ve tatiller her zaman beklerler ve klişe bir nokta olabilir, ama onu özel hissettirmek için harikalar yaratmanız, onun da sizin için harikalar yaratmasını sağlar.
 • Ona “bir arkadaştan daha fazlası” olarak bakarsanız, ancak bunu açıkça belirtmezseniz, kolayca arkadaşlığınız bozulabilir.
 • Size farkı bakımlarda yatırım yapıyor ve işleri özverili bir şekilde yapıyor, onunla benzer bir endişe duyduğunuzda, kalbini çoğu zaman kazanıyorsunuz.
 • Eğer sizi kızdırır ve takma isimler verirse, genellikle sizden hoşlanıyordur ve sizi bir arkadaştan daha fazlası olarak görür.
 • Kadınlar sürekli onlarla konuşanlardan daha çok onları görmezden gelenleri hatırlama eğilimindedir.
 • Kadınlar çok çabuk karar verir ve kararları nadiren yanlış olur.
 • Kadınlar genellikle sabırsızdır.
 • Kızını başka bir kızla karşılaştırırsan, bu senin ilişkinizdeki kaybındır.
 • Kadınlar yaramaz konuşanlara aşık olma eğilimindedir.
 • Kadınlar için hoşçakal demek hoşçakal demek değildir. Bazen “gitme” veya “lütfen benimle daha uzun süre kal, şimdi sana ihtiyacım var!” anlamına gelir.
 • Kadınlar ruh halini değiştirebilen ve daha fazla güldüren erkeklerden hoşlanırlar.
 • Kadınlar kendilerinin cinsel nesne olarak görülmesinden tahmin edemeyeceğiniz kadar nefret ederler.
 • Eğer bir argüman kazanmak istiyorsanız, bir süre sessiz olun ve sonucu gözlemleyip ona göre hareket edin.

Nalan Kaya

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kadınca, Kişisel Gelişim ve Psikoloji
Doğum Çantası Hazırlamak İçin Neler Gereklidir?

Doğum çantası hazırlamak adına endişeleriniz varsa, çantanın içerisine neler koyacağınızı bilmiyor iseniz endişe etmeyin. Sizlere detaylı şekilde doğum çantasında neler...

Çocuklarda Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite, çocukluk çağının yaygın bir psikolojik bozukluğudur. Hiperaktif çocuklar, aşırı davranışları olan, yerinde duramayan, aceleci tavırlar sergileyen, girdikleri ortama genelde...

Akıl Sağlığınızı Koruyarak Evden Çalışmanız İçin 6 İpucu

En son gelişen Koronavirüs salgını ile birlikte evden çalışma yapan insanların sayısı etkili bir biçimde artış gösteriyor. Aslında herkesin özendiği...

Kapat