Site Rengi

Yeni Döngü

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri
YENİ DÖNGÜ

Reflü Nedir ?

Reflü hastalığı mide asidinin ağız ve mideyi bağlayan özofagus borusuna akması ( ya da bir başka deyişle geri kaçması) ile ortaya çıkar. Bu geri kaçış yemek borusunun yüzeyini tahriş edebilir.

Birçok insan zaman zaman reflü problemi yaşar. Reflü olaylarının çoğunda insanlar genel yaşam alışkanlıklarını değiştirir ya da reçetesiz satılan bazı ilaçları kullanarak reflü belirtilerini yönetebilir. Fakat bazı durumlarda bu önlemler yetersiz kalır.  Böyle zamanlarda doktor kontrolünde olmak kaydıyla daha güçlü ilaçların alınması ya da cerrahi müdahale gerekebilir.  Bu yazımızda reflü nedir neden olur belirtiler hakkındaki bilgileri araştırarak, sizin için derledik.

Reflü Nedir – Reflü Belirtileri

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Reflü hastaları tarafından belirtilen başlıca şikayetler şunlardır:

 • Göğüste ( mide ekşimesi) özellikle yemeklerden sonra geceleri daha kötüleşen ekşi bir tat ve yanma hissi,
 • Göğüs ağrısı
 • Yutma güçlüğü
 • Yemeklerin regüritasyonu ( yenilen yiyecek ve içeceklerin ağıza geri gelmesine regüritasyon denir.)
 • Ağızda ekşi sıvı,
 • Boğazda yumru hissidir.

Gece asidi reflüsü varsa, yaşanabilecek belirtiler şunlardır:

 • Kronik öksürük,
 • Larenjit
 • Yeni başlayan ya da kötüye giden astım
 • Uyku bozukluğudur.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler hissedildiğinde vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ciddiye alınması gereken belirtiler şunlardır:

 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes darlığı,
 • Çene ağrısı
 • Kol ağrısıdır.

Bu belirtiler reflünün yanı sıra, kalp krizi belirtileri de olabilir. Aşağıdaki belirtilerin görülmesi halinde doktordan randevu alınarak, muayene olunmalıdır.

 • Şiddetli reflü semptomları yaşamak,
 • Sık aralıklarla reflü şikayetleri yaşamak
 • Mide ekşimesi için satılan ilaçlardan haftada 2 kereden daha fazla alınması gerekiyorsa,  doktora gidilmelidir.

Reflü Neden Olur

Yiyecekler yutulduktan sonra, yemek borusunun altında bulunan alt özefagus sfinkteri yiyecek ve sıvının mideye akışını sağlamak için gevşer.  Yiyecekler mideye geçtikten sonra, sfinkter tekrar kapanarak eski halini alır.

Sfinkter normalin dışında gevşer ya da zayıflarsa, tam zamanında kapanamayabilir. Sfinkterin tam kapanamaması durumunda mide asidi yemek borusuna doğru kaçar. Bu sürekli asit geri yıkaması işlemi özofagus yüzeyini zedeler. Özofagus yüzeyindeki bu tahriş ilerleyen zamanalarda iltihaplanmaya yol açabilir.

Reflü Risk Faktörleri

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Bazı koşullar reflü gelişimi destekler. Bu koşullar şunlardır:

 • Obezite,
 • Midenin üst bölümünün diyaframa doğru şişkinleşmesi ( hiatal herni)
 • Gebelik,
 • Skleroderma vb. bağ dokusu bozuklukları,
 • Mide boşalmasının gecikmesidir.

Reflü oluşumunu ağırlaştıran ve tetikleyen diğer faktörler şunlardır:

 • Sigara içmek,
 • Öğünde çok fazla yemek,
 • Gece geç saatlerde yemek,
 • Yağlı ya da kızarmış gibi ağır yiyecekler tüketmek,
 • Alkol ya da kahve vb. içecekler.
 • Aspirin vb. ilaçların kullanımıdır.

Reflünün Yol Açabileceği Komplikasyonlar

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Reflüden şikayetçi insanlarda ileriye dönük olabilecek şikayetler şunlardır:

 • Özofagusun daralması ( özofagus daralması)
 • Mide asidinden alt özofagusun zarar görmesi sonucu, skar dokusunu oluşumu,
 • Skar dokusunun beslenme sırasında yutma problemleri yaratabilmesi,
 • Bütün bu gelişmeler sonucu özofagusta yara  görülebilir. ( özofagus ülseri de denilebilir)
 • Mide asidi, yemek borusunda doku yıpranması sonucunda açık yara oluşumuna neden olabilir.
 • Özofagus ülserinde kanama olabilir,
 • Özofagus ülseri, ağrı yapabilir ve yutma refleksini zorlaştırır.
 • Reflü zaman içinde yemek borusunda prekanseröz değişikliklere yol açabilir.
 • Asitin verdiği zarar sonrası alt özofagusu kaplayan dokuda değişiklikler olabilir.

Bütün bu değişimler özofagus kanseri riskinde artışa yol açabilir.

Reflü Tanısı Nasıl Konur

Reflü Nedir NReflü Nedir Neden Olur Belirtilerieden Olur Belirtileri

Doktor reflü teşhisini onaylamak ya da daha önce konulan tanını yol açtığı komplikasyonları kontrol etmek için aşağıdaki tetkikleri isteyebilir.

Üst Endoskopi

Doktor yemek borusunun ve midenin iç bölümünü incelemek için hastanın boğaz kısmına bir ışık ve kamera ( endoskop) ile donatılmış esnek bir tüp yerleştirir. Reflü sırasında yapılan test sonuçları normal çıkabilir. Ancak bir endoskopi ile özofagus iltihaplanması ya da diğer komplikasyonların olup olmadığı hakkında daha kesin bilgi edinilir.

Ambulatuvar Asit (PH) Prob Testi

Bu yöntemde, hastanın yemek borusunda mide asidinin ne zaman ve ne kadar süre ile kaldığını belirlemek için bir monitör yerleştirilir. Monitör hastanın beline taktığı küçük bir giyilebilir bilgisayara   bağlanır.

Özofagus Manometresi

Bu manometre yutkunma sırasında oluşabilecek ritmik kas hareketlerini saptar. Özofagus manometresi aynı zamanda özofagus kaslarının uyguladığı koordinasyonu ve kas gücünü de ölçebilir.

Üst Sindirim Sistemi Röntgeni

Üst sindirim sistemi röntgeninde X ışınları verilmeden önce hastadan sindirim sisteminin iç yüzeyini kaplayan ve tamamen dolduran kireçli bir sıvıyı içmesi istenir. Daha sonra röntgen çekilir. Bu kaplama sayesinde mide ve üst bağırsağın gölgesi net olarak görünebilir. Bunun yanı sıra üst sindirim sistemi röntgeni çekilirken, yutma ile etkileşime girebilecek ve özofagusun daralmasını teşhis etmeye yardımcı olabilecek  baryum tabletinin yutulması da istenebilir.

Reflü Tedavisi

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Reflü Nedir Neden Olur Belirtileri

Reflü tedavisinde doktorlar genellikle yaşam tarzı değişikliği yapılmasını ve reçetesiz satılan ilaçların kullanılmasını önerebilir. Bu yöntemle birkaç hafta içinde herhangi bir rahatlama olmadığı takdirde, doktor reçeteli ilaç tedavisi ya da ameliyat önerisinde bulunabilir.

Reçetesiz İlaçlar

Bu bölümde yer alan seçenekler şunlardır:

Mide Asidini Nötralize Eden Antiasitler,

Bu tip antiasitler hastanın şikayetlerinde hızlı bir iyileşme  sağlayabilir. Ancak tek başına antiasitlerin mide asidinden zarar gören iltihaplı bir yemek borusunu iyileştirmesi beklenemez. Bazı antiasitlerin gereğinden fazla kullanılmış olması sonucu ishal, ya da böbrek problemleri de gözlenebilir.

Asit Üretimini Azaltan İlaçlar

Bu ilaçlar H-2-reseptör blokerleri olarak da bilinirler. Bahse konu blokerler antiasitler kadar hızlı iyileşme sağlamaz. Fakat hastanın daha uzun süreli rahatlamasını sağlar. Midede asit üretimini 2 saate kadar azaltabilirler. Bu ilaçların daha etkilisini almak için reçete gereklidir.

Asit Üretimini Azaltan ve Yemek Borusunu İyileştiren İlaçlar

Bu ilaçlar aynı zamanda proton pompası inhibitörü olarak da tanımlanır. Asit üretimini azaltan ve yemek borusunu iyileştiren ilaçlar bir önceki bölümde anlatılan H-2-reseptör blokerlerine kıyasla daha güçlü asit blokerleridir. Asit blokesi, hasarlı özofagus dokusuna iyileşme zamanı tanır.

Reflü Tedavisinde Kullanılan Reçeteli İlaçlar

Bir önceki bölümde anlatılan reçetesiz ilaçların fayda sağlamadığı hallerde doktor tarafından daha farklı   ilaçlar önerebilir.

Reçeteli Kuvvetli H-2 Reseptör Blokerleri

Bu ilaçlar genellikle herhangi bir komplikasyona neden olmaz ve hasta tarafından tolere edilebilir. Fakat çok uzun süreli kullanımda B-12 vitamin eksikliği ve kemik kırıkları riskinde hafif bir artış ile ilişkilendirilmiştir.

Reçeteli Proton Pompa İnhibitörleri

Reçeteli proton pompa inhibitörleri genellikle hastada sorun yaratmaz ve iyi tolere edilir. Fakat zaman zaman ishal, baş ağrısı, bulantı ve B12 vitamin eksikliğine sebep olabilirler.

Alt Özofagus Sfinkterini Güçlendirmek İçin İlaçlar

Alt özofagus sfinkterinin güçlendirilmesini sağlamak için kullanılan ilaçlar, özofagus sfinkterinin gevşeme sıklığını azaltmak suretiyle reflüyü hafifletebilir. Bu ilacın yan etkileri yorgunluk ya da halsizlik olabilir.

Operasyonel Yöntemler Ve Diğer Prosedürler

Reflü, genellikle ilaçla kontrol edilebilir. İlaçların yetersiz kaldığı hallerde ya da hastanın uzun süreli ilaç kullanmak istemediği zamanlarda doktor tarafından cerrahi müdahale ya da diğer prosedürler önerilebilir.

Fundoplikasyon

Bu yöntemde operatör, midenin üst bölümünü özofagus sinirlerinin çevresine sarar, kasları sıkılaştırır, ve reflü oluşumun önler. Fundoplikasyon laparoskopik yöntem ile yapılır.  Bu müdahaleler minimal invaziv girişimler arasındadır.

Linx Cihazı

Bu yöntemde mide ve yemek borusu birleşimin çevresine küçük manyetik boncuklardan bir halka sarılır. Tanecikler arasında oluşan manyetik çekim, kapağı asidin geri  akışına imkan vermeyecek şekilde sıkı tutar. Sadece yiyeceklerin geçmesine izin verir. Linx cihazı da minimal invaziv cerrahi yöntemi ile vücuda yerleştirilebilir.

Reflü nedir, neden olur, belirtiler ve tedavi yöntemleri hakkında verilebilecek başlıca bilgiler bunlardır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Pirinç Lapası Diyeti
Pirinç Lapası Diyeti İle Kilo Verilir Mi?

Çağımızın hastalığı hareketsiz yaşam ve kilo problemi, bunları çözmek ve kilo vermek adına insanlar çokça zaman harcıyor. Bazılar başarılı olurken...

Korkuların üstesinden gelmek
Korkularınız Kâbusunuz Olmasın!

Endişe ve kaygı gibi duyguların yoğun yaşandığı günümüz koşullarında bireylerin kişilik ve düşünce yapıları artık korkularla bütünleşir oldu. Geleceğe, çevreye,...

orta kulak iltihabı belirtileri
Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, alerji, solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı sebebiyle orta kulak enfekte olabiliyor. Orta kulak ile bağlantısı olan östaki...

Kapat