Site Rengi

Yeni Döngü

Ruj Hakkında Bilinmeyenler

Ruj Hakkında Bilinmeyenler
YENİ DÖNGÜ

Ruj nasıl yapılır hiç düşündünüz mü? Ruj, dudağı renklendirmek ve güzel bir görünüm elde etmek için kullanılan, içerisinde yağ, balmumu gibi maddeleri içeren bir üründür. Neredeyse her renkten ve çeşitten ruj bulabilirsiniz. Makyaj kullanan kadınlar arasında en çok tercih edilen kozmetik ürünlerindendir.

Fransızca ”Rouge“ yani kırmızı anlamına kelimeden türemiştir. Rujun içerisinde yağ ve balmumu olduğunu söylemiştik. Detaylı olarak içerisinde bulunan maddeler şöyledir. Lanolin yağı ve mumu, ceserin mumu, balmumu, kastor yağı, ozokerit, bromo asitleri, rujun kimyasını oluşturan malzemelerdir. Peki, bu maddeler zararlı mıdır?

Ruj İçerdiği Maddeler Nedeniyle Zararlı mıdır?

Ruj yapımında kullanılan bu malzemeler birçok test yapılarak kullanılır. İnsan sağlığına herhangi bir şekilde zararı olacak bir malzemeyi kullanamazlar. Kozmetik gibi büyük bir alanda da kullanılan her malzeme çok sık bir şekilde kontrolden geçmektedir.

Ancak her marka bu kadar dikkatli ve özen gösteriyor diyemeyiz. O sebeple içinde bulunan malzemelere göz atmakta yarar vardır. İçeriğinde kurşun, katrandan türetilen boyalar ve yapay kokular gibi malzemeler bulunuyorsa o rujdan uzak durulmalıdır.

Rujları ister istemez dilimiz vasıtasıyla yutuyoruz. Eğer içeriğinde kurşun maddesi varsa, bu kısırlık, anemi, davranış bozukluğu gibi hastalıklara sebep olabilir. Katrandan türetilen boyalarda, kömür katranından elde edilir ve vücuda girdiğinde mide bulantısı, baş ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. Yapay kokular ise dudakların çatlaması ve kurumasına yol açar.

Ruj ile Dudak Kalemi İlişkisi

Ruj kullanan kadınların çoğu dudak kalemini de kullanır. Dudak kalemini bu kadar önemli yapan şey ne? Dudak kalemi, dudağa şeklini verdiği gibi, kullanılan rujun kenarlarda birikmesi sonucu oluşacak kötü görüntüsünü de engeller. Burada dikkat edilecek nokta ise Ruj ve Dudak kaleminin aynı renklerde olmasıdır. Aksi durumda doğallıktan uzak bir görüntüye sahip olunur.

Eğer dudaklarda kuruluk, çatlama gibi sorunlar varsa ve ruj kullanmak zorundaysanız, mutlaka öncelikle dudağa nemlendirici sürmek gerekir. Ya da E vitamini içeren rujlar kullanmak gerekir. Kozmetik sektörünün de kadınlar için pek çok şey düşünüldüğü gibi bu da düşünülmüş.

Ruj Hakkında İlginç Bilgiler

Ruj, kadınların makyajlarında çok sık kullandığı bir üründür. Kendilerini çok daha güzel ve çekici gösterdiği gibi, tüm dikkatleri üzerine çektiği içinde ruh haline iyi gelen bir yanı da vardır. Peki, ruj hakkında şunları biliyor muydunuz?

  • Bir ruj yaklaşık 5 gr ağırlığındadır.
  • Günde 3 kere ruj kullanan kadın 15 mg ruj kullanıyor demektir.
  • Kadınlar yaklaşık yıl boyunca kullandıkları rujdan 6 gr civarı yutmaktadır.
  • Rujun ağırlığının yarısından fazlasını balmumu ve yağlar oluşturur.
  • Ruj, makyaj malzemesi olarak yaklaşık 5000 yıl önce kullanılmaya başlandı.
  • yy ’da ise Fransa mahkemelerinde görevli erkekler rujları kullanmaya başladı.

 

Ruj Tarihi Hakkında

Ruj tarihinin 5000 yıl öncesine kadar uzandığını söylemiştik. Mezopotamyalı kadınların ruju ilk kullananlar olduğu düşünülür. Öyle ki değerli olan bazı mücevherleri öğütme suretiyle dudaklarını boyamışlar. Antik Mısırlılar ise çeşitli bitkiler ve hayvan yağlarından elde ettikleri karışımları kızıl kurşun gibi malzemelerle renklendirip dudaklarında kullanmışlar.

İlk katı rujlar, İslam’ın yükseldiği zamanlarda Abu al Qasim al Zahrawi tarafından bulundu. Avrupa’da ise rujun şeytanın şekillenmiş hali olarak düşünüldüğü için kilise tarafından yasaklanmıştır. 19. yy ‘da ise rujun kırmızı rengi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından sağlandı.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kadınca
2020 En İyi Düğün Dans Şarkıları
2020’nin En İyi Düğün Dans Müzikleri

2020’nin en iyi düğün dans müzikleri listesinde bu yılın çiftleri için oldukça popüler ve severek tercih edilen müzikler yer alıyor....

2020 düğün konseptleri
2020 Düğün Konseptleri

Her sene olduğu gibi 2020 Düğün Konseptleri de bir önceki yıla göre değişiklik göstermektedir. Yepyeni bir hayata adım atılan bu...

hamile giyim
Hamile Giyim Modası ve Giysi Tercihi

Anne adaylarının en heyecanlı günlerinde daha rahat ve güvenli olabilmelerine yardımcı olan hamile giyim ürünleri moda sektöründeki yerini her geçen...

Kapat