Site Rengi

Yeni Döngü

Rus Edebiyatından Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitap

Rus Edebiyatından Mutlaka Okumanız Gereken 5 Kitap
YENİ DÖNGÜ

Romantizm akımının ardından Rusya’da yaygınlaşan realizm Rus edebiyatına olduğu kadar dünya edebiyatına da önemli yapıtlar kazandırdı. Rus yazarlar bir yandan sosyetenin, kalburüstü insan takımının kokuşmuşluğunu ve içten içe çürüyüşünü anlatırken bir yandan da bireyin iç dünyasını okura açarak psikolojik olarak baştan sona ince ince tahlil ettiler. Gogol, Dostoyevski gibi yazarların içinde bulunduğu devir bir yanda yaşamaya para yetiştiremeyen diğer yanda parayı nereye harcayacağını bilemeyen insanların bulunduğu bir kaos devriydi ve onlar bu kaosu alarak realizmin de yardımıyla çok çarpıcı bir şekilde edebiyata dönüştürdüler. Bugün bize düşense onların yapıtlarını okuyup hayran kalmak, kendimizle ve yaşadığımız çevreyle yazılanları karşılaştırmak.

 

 

Suç ve Ceza – Dostoyevski

Suç ve Ceza, Dostoyevski’nin ünlü eserlerinden biridir. Hukuk öğrencisi olan Raskolnikov para sıkıntısı çektiği günlerde bir cinayet işler. Cinayetinin sebebi ve eylemi arasında sıkışıp kalmışken onun düşüncelerini ve davranışlarını okuruz. Dostoyevski Raskolnikov’un işlediği cinayetten önce sebeplerini kendine kabul ettirişini ve suçundan sonra yaşadığı yıkımları öyle güzel anlatmıştır ki okuru hikayenin bir kahramanı yapacak kadar kurguya çeker. Kitap yazıldıktan sonra bir hakimin “Suç işlememiş biri bir katilin iç dünyasını bu kadar iyi yansıtamaz.” diyerek Dostoyevski’ye dava açtığı söylenir.

 

 

Babalar ve Oğullar – Turgenyev

 

Birebir tercümesi Babalar ve Çocuklar olan kitap dilimize Babalar ve Oğullar olarak çevrilmiştir. Devrimin ayak seslerinin duyulduğu Rusya’da yayınlandığı sırada pek çok tartışmanın ana konusu olmuştur. Kuşaklar arasındaki çatışmayı, değişen değerleri Babalar ve Oğullar kitabında işleyen yazar aslında Rusya’nın sosyal yapısından dem vurmaktadır. Kitap çoğunlukla çatışan düşünceler üzerine kuruludur ve günümüze baktığımızda hala bu çatışmaların yaşandığını görürüz. Bu açıdan Babalar ve Oğullar hala geçerliliğini koruyan ve milletlerin sürekli değişip birbirine yakınlaşmaya çabaladığı göz önüne alınırsa gelecekte de koruyacak bir eserdir.

 

 

Savaş ve Barış – Tolstoy

Hem filozof hem de eğitimci olan Tolstoy Rusya’nın pek çok yerine geziler düzenlemiş ve halkı bizzat kendisi gözlemlemiştir. Edebiyatta ahlakçılığı savunur ve eserlerini de bu doğrultuda kaleme alır. Savaş ve Barış Napolyon’un Rusya’yı işgalini konu eder. Rus tarihini ve eserlerin genel atmosferini anlamak açısından oldukça önemli bir kitaptır. Savaş sırasında toplumun psikolojisini yansıtır, savaşları sorgulatır ve tarih üzerine kendi düşüncelerine yer verir.

 

 

Ana – Maksim Gorki

Ana, Rus Devrimi’ne adanmış bir eserdir. İşçiler ve patronlar arasındaki mücadeleyi konu alan kitapta Pelageya, işçi olan oğlunun düşüncelerini ilk başta benimsememiş olsa bile daha sonra ona ve arkadaşlarına destek çıkar ve dimdik ayakta durur. Kendisi Lenin’in yakın arkadaşlarından olan Maksim Gorki, işçi sınıfının şartlarını ve baş kaldırışını etkili bir dille aktarmıştır.

 

 

Oblomov – İvan Gonçarov

Gonçarov’un bir ay gibi kısa sürede yazdığı eseri Oblomov bir tembellik hikayesi olarak geçer ancak ana karakter olan Oblomov’un tembelliği daha çok dünya görüşüdür. Oblomov iyi niyetli ve ahlaklı bir kişiliktir. Tek kusuru her şeyi ertelemesi ve yapmamak için kendini ikna etmesidir. Bu sebeple birçok defa okurun içinde hikayeye girip onu şöyle bir sarsma isteği doğurur. Kabul etmek gerekir ki hızın her şey olduğu çağımızda hepimizin içinde arada sırada ortaya çıkıp göz kırpan bir Oblomov vardır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kitap
Salgın Hastalık Temalı Kitaplar

Bugünlere şükretmenizi sağlayacak salgın hastalık temalı kitaplar sayesinde yaşadığımız dönemi anlayabilirsiniz. Tarihin belli dönemlerinde yazılmış olan bu kitaplar, kimi zaman...

Kolayca Okunabilen İlaç Gibi 10 Yabancı Kitap Tavsiyesi

Kitap okuma hevesimiz ne yazık ki süreklilik göstermez. Bazen tuğla gibi diye tabir edilen bir kitabı kısa sürede bitirirken bazen...

Gönüllü Okuyuculuk ile Onların Gözü Olun
Gönüllü Okuyuculuk ile Onlara Göz Olun

Gönüllü Okuyuculuk Nedir? Gönüllü okuyucu , görme engelli bireylerin talep ettikleri eserleri seslendirerek, onlara o eseri okuma imkanı tanırlar. Ön...

Kapat