Site Rengi

Yeni Döngü

Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları
YENİ DÖNGÜ

Sağlıklı beslenmenin altın kuralları vardır. Bu kurallar sayesinde insanların beslenme alışkanlıkları daha düzenli hale gelmektedir. Kilonuz yaşınız ve boyunuz ile uyum sağlarken aynı zamanda çağın getirdiği hastalıklardan da bedeninizi korumuş oluyorsunuzdur.

Sağlıklı beslenme sadece yemek ile değil egzersizler ile de desteklenmelidir. Çünkü insan vücudu hareketsiz kaldığı takdirde hastalıklara davetiye çağırmaktadır. Beslenme ile birlikte harekette büyük önem arz etmektedir.

Sağlıklı beslenme demek yemek yememek demek değildir. Her şeyden yeterli miktarda ve gerektiği kadar tüketmek demektir. Bu yüzden öğünlerinizi düzenli ve eşit miktarda yapmanız sağlığınız için önerilmektedir.

Sağlıklı Beslenmenin 10 Altın Kuralı ve Detayları

Sağlıklı beslenmenin altın kuralları 10 tanedir. Bunlar genel olarak belirlenmiş kurallardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde sağlığınız ve yaşam kaliteniz artacaktır.

Sağlık beslenmenin 10 altın kuralı şu şekildedir;

1-En önemli altın kural öğünlerin düzenli olmasıdır. Dengeli beslenme de düzen önemlidir. Hiçbir öğünün aksatılmaması gerekmektedir. Ancak öğünlerinizin çok yoğun olmaması gerekmektedir. Her öğünde tüketilmesi gereken kalori sayısı farklıdır.

2-Öğünleriniz tek yönlü olmamalıdır. Öğünlerde çeşitlilik önemlidir. Sadece et sadece sebze ya da sadece meyve tüketmek doğru değildir. Çünkü vücut bu besinlerin hepsine ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden hepsinden yeteri kadar almak gerekmektedir.

3-Vücuda alınan besinlerin aşırı olması zararlıdır. Vücutta yağ ya da kalori olarak depolanmaktadır. Bunu önlemek için aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

4-Öğünleriniz sık sık ve az az olmalıdır. Öğünlerde tüketilen besinler tüketim sırasında bolca çiğnenmelidir. Büyük lokmalar halinde yenmemelidir.

5-Protein tüketimi de oldukça önemlidir. Hafta içerisinde en az 2 kere et yemek vücut için gereklidir. Aşırı tüketim sağlıklı olmayacaktır.

6-Öğünlerinizde meyve sebze tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle meyve sebzenin temiz yıkanması gerekmektedir. Ve sebze ve meyveler taze olarak tüketilmelidir.

7-Yemeklerinizi hazırlarken pişirme önerilerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşırı sıcak yerlere besin birden bırakılmamalıdır. Kızartma yerine haşlama yöntemi tercih edilmelidir.

8-Vücut üç beyazdan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Bunlar vücutta yağ ve karbonhidrat olarak depolanmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

9-Tüketmek için ürün seçerken içeriklerini okumakta fayda vardır. Mümkün olduğunca az yağ tüketilmelidir. Besinleri kızartırken de yağ oranı az olmalıdır.

10-Su tüketmek altın kurallar arasında önemle yerini korumaktadır. Çünkü su vücut için oldukça önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketmelidir. Su tüketiminin yanı sıra egzersiz yapmakta gerekmektedir. Su ve spor olmadan sağlıklı beslenmek tam olarak sağlanmış olmayacaktır.

Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları ve Diyet

Sağlıklı beslenmenin altın kuralları dikkate alınarak diyet listesi hazırlanabilmektedir. Kendi vücut özelliklerinize göre yeteri miktarda protein, mineral ve vitamin alınması gerekmektedir.

Diyet listelerinizi hazırlarken yaşınıza, cinsiyetinize ve vücut ölçülerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diyet listelerinizde aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

İlginizi çekebilir:Sağlıklı Beslenme İpuçları Nelerdir?

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Maden suyu nedir| maden suyunun faydaları
Maden Suyu ve İnanılmaz Faydaları

Maden suyu içmenin insan sağlığı açısından önemi tartışılmaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu minerallerin birçoğuna sahip...

Koronavirüse Karşı Bu Sıradışı Ağaç İle Bağışıklığınızı Güçlendirin

Üst solunum yollarını etkileyerek özellikle bağışıklık sistemi düşük kişilerde zatürre hastalığına sebebiyet veren hatta ölüme kadar götürebilen Koronavirüs salgınından kendimizi...

burun kanaması
Burun Kanaması Nedir?

Burun kanaması günümüzde oldukça sık rastlanan hastalıklar arasında yerini almaktadır. Burun kanamasının tedavisi ilk yardım bilen kişiler tarafından genellikle kolaylıkla yapılabilmektedir....

Kapat