Site Rengi

Yeni Döngü

Salgın Hastalık Temalı Kitaplar

Salgın Hastalık Temalı Kitaplar
YENİ DÖNGÜ

Bugünlere şükretmenizi sağlayacak salgın hastalık temalı kitaplar sayesinde yaşadığımız dönemi anlayabilirsiniz. Tarihin belli dönemlerinde yazılmış olan bu kitaplar, kimi zaman kurgu kimi zaman da gerçek hikayeleri yansıtıyor. Virüs temalı romanlar arasında dünya nüfusunun yarısının etkileyen kolera ve veba gibi hastalıklara da değiniliyor. Corona virüsünün de tüm dünyayı etkilemesiyle birlikte salgın konulu kitap önerisi talep eden kitapseverlerin sayısı oldukça arttı. Siz de listemizdeki kitapları bugünleri daha iyi anlayabilmek adına okumayı tercih edebilirsiniz. İşte tüm zamanların en iyi salgın hastalık konulu kitapları:

1.   Veba – Albert Camus

Salgın hastalık temalı kitaplar denildiğinde ilk olarak Albert Camus ’nün Veba adlı eseri akıllara geliyor. Fransa’nın Cezayir işgalini eleştirel bir şekilde yansıtan bu kitapta, veba virüsü de önemli bir roldedir. İşgal sırasında ölü bir farenin fitili ateşlemesi sonu gelmeyen korkunç bir olayın başlangıcına neden olacaktır. Camus, Veba isimli romanında hem işgali hem de virüsün tüm dünyayı etkilemesini bir arada tutarak anlatıyor. Veba, Camus tarafından yazılan en başarılı eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

2.   Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel Garcia Marquez

salgın hastalık temalı kitaplar

Virüs temalı romanlar listesinde Gabriel Garcia Marquez imzalı Kolera Günlerinde Aşk da önemli bir yere sahip. Romanda bir aşk üçgeninden ve dönemin en önemli hastalığı koleradan bahsediliyor. Kolera salgınının yoğun olduğu bir dönemde tanışan iki aşık, en nihayetinde evlenme imkanı bulabiliyorlar. Bu evliliğin bir şekilde son bulmasıyla birlikte üçüncü kişinin de derinden hissettiği aşkı açıklama zamanı geliyor.

3.   Körlük – Jose Saramago

Salgın konulu kitap önerisi isteyen okurlarımız için Körlük gerçekten de kusursuz bir başyapıttır. Aslında başarılı bir sistem eleştirisi olan kitabın alt metni toplumsal sınıfların eleştirisidir. Kitapta, bir anda körlük salgınına yakalanan kalabalık bir kent halkından bahsediliyor. Kentte bu salgına yakalanmayan tek bir kişi kalıyor. Bu süreçte kutuplaşmalar ve güç dengelerinin değişimi de oldukça çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

4.   Mahşerin Dördüncü Atlısı – Andrew Nikiforuk

salgın hastalık temalı kitaplar

Salgın temalı kitaplar listesinde olayı derinlemesine inceleyen bir araştırma kitabı da yer alıyor. Tarihteki pek çok salgın hastalığı konu alarak toplumsal bir inceleme sunan bu kitapta olayların sosyolojik incelemelerini bulabilirsiniz. Kolera, sarılık, veba ve tifo gibi salgın örneklerinden yola çıkarak hazırlanan bu araştırma kitabı, salgınların etkisini kapsamlı bir şekilde anlatıyor.

5.   Mahşer – Stephen King

Salgın temalı kitaplar arasında en popüler yapıtlardan biri de Stephen King imzalı Mahşer romanıdır. Romanda, bilimsel deneyler esnasında elde edilen ölümcül bir grip virüsünün etkileri anlatılıyor. Virüs, tüm dünyaya kontrolsüz bir şekilde yayılırken insanlar kendilerini kurtaracak bir lider arayışına giriyor. Liderlik seçimlerinde ise birbirinden tamamen zıt iki karakter aday olarak ortaya çıkıyor. Mahşer, salgın ve karantina dönemlerini en iyi şekilde yansıtan sürükleyici romanlardan biri.

En İyi Salgın Temalı Filmler

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kitap
Kolayca Okunabilen İlaç Gibi 10 Yabancı Kitap Tavsiyesi

Kitap okuma hevesimiz ne yazık ki süreklilik göstermez. Bazen tuğla gibi diye tabir edilen bir kitabı kısa sürede bitirirken bazen...

Gönüllü Okuyuculuk ile Onların Gözü Olun
Gönüllü Okuyuculuk ile Onlara Göz Olun

Gönüllü Okuyuculuk Nedir? Gönüllü okuyucu , görme engelli bireylerin talep ettikleri eserleri seslendirerek, onlara o eseri okuma imkanı tanırlar. Ön...

Kapat