Site Rengi

Yeni Döngü

Satürn Gezegeninin Gizemli Olayları

Satürn Gezegeninin Gizemli Olayları
YENİ DÖNGÜ

Güneş sistemimizde 6. Sırada bulunan gezegen olan Satürn, sistemimizdeki en ilginç gezegen olabilir. Hepimiz Satürn’ü sadece halkalarıyla tanıyoruz, bu bile yeteri kadar ilginç olmasına yetiyor zaten. Ancak tozlu rafların arkasında kalıp gündeme fazla gelmemiş araştırma sonuçları da var ortada. Bunlardan ilginç gelen bazılarını Satürn gezegeninin gizemli olayları olarak listeledik.

Titan Uydusu

Titan uydusu, Satürn gezegeninin en büyük uydusudur. Aynı zamanda en ilginç olanı da diyebiliriz. Titan uydusu, dünya dışında dünyaya benzer kararlı su bulunduran sayılı gök cisminden birisidir. Titan uydusunun iki katmanı olduğu düşünülüyor. Buz ve kaya! Buz olması belki çok ilginç olmayabilir ama buzun kalınlığı hayret verici. Yer yer değişkenlik gösterse de, yaklaşık 500 metrelik derinliğe sahip bir buz tabakasına sahip. Buz tabakasının hemen altında ise kaya katmanı olduğu düşünülüyor. Titan’ın bu geniş buz tabakası, kayanın etrafını tamamen çevrelemiş durumda. Yani aslında Titan’a bir uzay aracı göndersek, inebileceği katman buz olacak. Kayaya ulaşıp incelemek için de bir hayli çaba sarf edilecek gibi gözüküyor. Titan’ın buz tabakasında soğuğa dayanıklı bakteriler yaşadığı düşünülüyor. Bu ise, dünya dışı yaşamın başka bir örneğini temsil ediyor.

Satürn B Halkası

Satürn’ün B halkasının görünümü yine bilim dünyası tarafından ilginç karşılanıyor. Halkanın tekerleği andırması gerçekten ilginç ve bir o kadar da hoş. Aşağıda 2010 yılında çekilmiş gerçek bir görüntü bulunmaktadır. Satürn’e 260.000 km uzaklıktan çekilmiştir.

 

İlginç Gölgeler

Satürn’ün devasa halkaları gölge oyunlarına da sebep oluyor. Satürn’ün kendi gölgesi halkalarının üzerine düştüğünde ilginç ve hoş görüntüler ortaya çıkıyor. Bunun bir örneğini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Enceladus Uydusundan Buz Çıkışı

Satürn’ün başka bir uydusu olan Enceladus incelenirken, yüzeyden dışarı buz ve su fışkırmaları görülmüştür. Bu durumun nedeni hala bilinmemekle birlikte, fışkırma olmasının orada su bulunduğunu kesinleştirdiği düşünülüyor. Fışkıran buzlar doğrudan uzaya yayılıyor. Altta nasıl bir gücün buzu uzaya kadar itebildiği ise hala cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor.

 

Satürn halkalarıyla ünlü olan ve güneş sistemimizde en çok merak uyandıran gezegendir. Ancak yanlış bilinen bir algı var, halkaya sahip tek gezegen Satürn değil. Satürn kadar belirgin olmasa da, Uranüs ve Neptün de halkalara sahiptir. Halka dediğimiz şey katı bir çember değil, aslında bir toz bulutu gibi bir şey. Satürn halkaları o kadar belirgindir ki, bazı zamanlarda basit teleskoplarla bile görülebilir. Bu nedenle Satürn halkalarının keşfi, yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. 1655 yılında Christiaan Huygens tarafından keşfedilmiştir. Bu gizemli gezegen dünyamıza binlerce kilometre uzak olsa da, hala araştırmalar sürmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim
Uzay Madenciliği Nedir? Yaşanan Son Gelişmeler Nelerdir?

Uzay madenciliği son dönemin en popüler konularından biri olarak biliniyor. Bilim insanları tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamaya göre, yakın gelecekte...

Erkekler Neden Kadınlardan Daha Az Yaşar?

Erkekler neden kadınlardan daha az yaşar? Bu sorunun cevabını bulmak için bilim insanları çok uzun zamandan beri çalışmaktadırlar. Yıllardır gözlenen...

Üzerine Demir Yağan Gezegen

Avrupa Güney Gözlemevi tarafından kullanılan ve çok uzak gezegenleri görebilen Very Large Teleskopu sayesinde müthiş bir bilgiye ulaşıldı. Gökbilimciler, su...

Kapat