Site Rengi

Yeni Döngü

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker Hastalığı Nedir?
YENİ DÖNGÜ

Şeker hastalığı nedir sorusu insanların sıklıkla sormuş olduğu bir sorudur. Günümüzde neredeyse 12 kişide bir görülmekte ve tedavi edilmezse sonucu sakatlık ya da ölümle sonuçlanabilmektedir. Çağın hastalığı olarak da bilinmektedir.

Bu hastalığın bir diğer ismi de diyabettir. Diyabet şekerli idrar anlamına gelmektedir. Kişinin aç karnına şeker oranın normal insanlarda olan şeker oranından daha farklı olma durumudur. Tüketmiş olduğumuz besinleri vücut glikoza çevirmektedir ve vücutta bulunan şeker oranı değişmektedir.

İki tip diyabet bulunmaktadır. Bunlar Tip 1 ve Tip 2 olarak adlandırılmaktadır. Bu tipler farklı yaş gruplarında farklı belirtiler ile kendini göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Tüm Detayları İle Rahim Kanseri Tedavisi

Şeker Hastalığı Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Şeker hastalığı kimi zaman genetik faktörlerle aktarılsa da kimi zamanda kişinin yaşam tarzından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bunun için şüphe duyulduğu takdirde direk doktor kontrolünden geçmek gerekmektedir.

  • Tip 1 Diyabet Nedenleri

Bu diyabet türünün asıl nedeni genetik faktörler olarak bilinmektedir. Bir diğer neden ise vücudun gerekli savunma mekanizmasının pankreasın üretmiş olduğu virüslerden ötürü çalışmamasıdır.

Kişinin obez olması ve hareketsiz bir yaşam sürmesi şekeri tetiklemektedir.

Eğer ki kişi 40 yaş üzerinde ise hastalıkla karşılaşma oranı daha yüksektir.

Hamile anneler de hamilelik sırasında şeker hastası olabilmektedir. Buna annenin yaşı ve çocuğun kilolu olması etki etmektedir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı insanların hayatını birkaç noktada olumsuz etkileyebilmektedir. Bu hastalığın ileri düzeye gitmemesi için erken tanı önemlidir. Erken tanı için hastalığın belirtilerini bilmek gerekmektedir.

Şeker hastalığının belirtileri şu şekildedir;

Kişi kendini çok halsiz ve yorgun hissetmektedir.

Normal insanlara göre bu kişilerin yaraları daha geç iyileşmektedir.

Bu kişilerin ciltleri daha kurudur ve sürekli kaşınmaktadır.

Kilo kayıplarını kendi kontrolleri dışında hızlı bir şekilde yaşamaktadırlar.

Gözleri de şekerden etkilenen bu kişiler dışarıyı bulanık görmektedir.

Şeker Hastalığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker hastalığının tedavisi hastalığının tipine göre farklılık göstermektedir.

Tip 1 diyabete sahip kişiler insülin tedavisi uygulaması gerekmektedir. Aynı zaman da diyet yapmalıdırlar ve bu diyet doktor gözetiminde olmalıdır. Doktor kontrolleri düzenli yapıldığı takdirde kişilerin yaşamı daha çok kolaylaşmaktadır.

Tip 2 diyabete sahip kişiler ise genellikle ağız yoluyla alınan şeker ilaçlarından kullanmaları gerekmektedir.  Diyet Tip 2 şeker hastalarına çok uygulanmamaktadır.

Şeker hastalığının tedavisinde düzen çok önemlidir. Tedavi düzenli uygulanmazsa başta beyin hücreleri olmak üzere tek tek vücudun yapısında bozukluklar meydana gelmektedir.

Bir de şeker hastalığı ameliyatı vardır. Sadece Tip 2 hastası olan hastalara uygulamaktadır.

 

Şeker Hastalığından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Şeker hastalığından korunmak için öncelikle beslenme ve yaşam tarzınızı şeker tipinize göre ayarlamanız gerekmektedir.

Tip 1 diyabete sahip kişiler vücutlarında yer alan şeker oranına göre yazılmış olan diyetlerine bire bir uymaları gerekmektedir. Ve insülin tedavilerini aksatmamaları gerekmektedir.

Tip 2 diyabete sahip kişiler ise düzenli spor yapmalıdırlar ve aşırı şeker tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Alkol tüketmemeli ve stresli bir yaşamdan uzak durmaları gerekmektedir.

Şeker hastalığı günden güne artış göstermektedir. Bu yüzden hastalığın belirtileri olmasa da muhakkak genel kontroller için doktora gidilmelidir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Çok Hassas Bir İnsansanız Bunları Bilmenizde Yarar Var

Çok fazla uyarandan rahatsız olmamak aşrı yorgun ve stres altında kalmamak için sizi farklı yapan özelliği ve buna karşı hayatınızı...

Sosyal medya bağımlılığı nedir? Neden Sosyal Medya Bağımlısı Oluruz? Sosyal medya platformlarında paylaştığınız içeriklerin "kaç beğeni aldığını, hakkınızda ne yorumlar yapıldığını mı düşünüyorsunuz
Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir? Önlem Alınabilir mi?

Sosyal medya bağımlılığı nedir? Neden Sosyal Medya Bağımlısı Oluruz? Sosyal medya platformlarında paylaştığınız içeriklerin “kaç beğeni aldığını, hakkınızda ne yorumlar...

Bilim İnsanları Şeker Hastalığına Yeni Bir Tedavi Bulmuş Olabilir

Amerika Birleşik Devletlerin de çalışmalarını sürdüren bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda diyabet hastalığına çözüm bulmuş olabilir. Washington üniversitesinde bulunan bilim...

Kapat