Selülit Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır? - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 13:10

Selülit Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Selülit Nedir? Nasıl Oluşur? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 14:34

81 views

Genel olarak kadınlarda görülen bir problem olan selülit, derinin alt kısmında düzensiz ve aşırı biçimde yağ birikmesi sonucu meydana gelir. Bacak, kalça, karın ve kol bölgelerinde portakal kabuğu görünümünde belirerek, cildin pürüzsüzlüğüne olumsuz yönde etki eder.

Her kadının çekindiği bir görüntü problemi olan selülit, gereğinden fazla kilo ile birlikte geliştiği düşünülür.  Bu doğru olsa da sadece fazla kiloya bağlı olarak değil, genetik ve hormonal yapının da selüliti tetiklediği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca kişinin yaşam biçimi de bu durumu etkiler.

Kadınların moralini ciddi derecede bozan problemlerden bir tanesi olan selülit problemi, erkeklere bakıldığında yüksek oranla daha sık bir şekilde rastlanır. Bunun nedeni bağ dokularının, kasların ve yağ hücrelerinin dağılım şeklinin iki cinste farklı olmasından kaynaklıdır. Kadınlarda östrojen seviyesinin erkeklere göre fazla oranda olduğu gerçeği ile yağ birikiminin daha fazla olduğu görülür. Bu durum ise selülit problemini oluşturmak için yeterli bir sebeptir.

Selülit Nedir?

Kadınların merakla en çok sorduğu sorulardan bir tanesi selülit nedir? Sorusudur. Çünkü bu problem günümüzde kadınlar üzerinde oldukça artış görmektedir. Genel olarak selülitin tıbbi olarak açıklanması şu şekildedir.

Vücutta oluşan selülitler metabolik bozukluk şeklinde tanımlanır. Deri altında bulunan yağ dokusunun birikmesi sonucunda portakal kabuğu görüntüsünü andıran, girintili çıkıntılı ve çukurumsu dokuya sahiplik eder. Yağ hücrelerinin genişlik kazanmasıyla birlikte cildin yüzeyine dik uzanan ve septa ismiyle anılan lifli bantların bir araya gelmesinden kaynaklı olarak gerçekleşir.

Genişlemiş olan yağ hücreleri ufak şişkinlikler meydana getirirken, sıkı olan septa yağ dokusunu kuvvetli şekilde büzerek çukurlukların oluşmasına neden olur. Bu şekilde vücutta pürüzlü görünüm meydana gelir. Ayrıca tıpta selülit, gynoid lipodistrofi, fibrosklerotik pannikülopat veya adipoz ödemi şeklinde farklı isimlerle de belirtilir.

Selülit Belirtileri Hangi Şekilde Oluşur?

Hafif dereceli olan selülitler, baldırlar el ile sıkıştırıldığı zaman kendisini portakal kabuğu görüntüsünde görebilirsiniz. Kimi zaman hafif dereceli selülit belirtileri neredeyse yok denecek kadar az olabiliyor. Şiddetli olan selülitlerde ise bölge daha fazla buruşuk ve aşırı derecede girintili çıkıntılı görünür. Herhangi bir vücut hareketi yapılmadığı takdirde her zaman bu görüntü kendisini göstermeye devam eder. Bu ise en şiddetli selülit belirtileri olarak bilinir.

Selülitlerin Oluşum Dereceleri

Selülitlerden kurtulmanın yollarından bir tanesi hangi dereceye sahip olunduğu, hangi sebeple başladığı ve hangi düzey selülitin var olduğu belirlenmelidir. Bu şekilde selülitlerin önüne geçilme ihtimali çeşitli yöntemlerle gerçekleşebiliyor.

1. Derece Selülit Problemi

İlk derece selüliti olan kişilerde sadece cildin sıkıştırılmasıyla birlikte portakal kabuğu görünümü meydana gelir. Normal şartlarda ayakta veya uzanırken hiçbir problem göze takılmaz. Birinci derece selülit problemi daha çok genç kızlarda meydana gelir.

2. Derece Selülit Problemi

İkinci derece selülitler biraz daha belirginleşerek, ayakta veya bacak bacak üstüne atıldığı zaman hafif görünür şekilde kendisini gösterir. Sıkıştırıldığı vakit portakal kabuğu görüntüsü daha fazla belirgin bir hal alır. Bacakların yanı sıra kalça ve basenlerde de dalgalı bir görüntü gerçekleşebilir. Ayrıca karın bölgesi ve kollarda da bu durumla sıkça karşılaşılabilir.

3.Derece Selülit Problemi

En tehlikeli olarak bilinen üçüncü drece selülit probleminde, pozisyon ne olursa olsun her zaman çok belirgin bir şekilde kendisi görülebilir. Bazen ağrı yapabilen bu vücut problemi genellikle menopoz döneminde olan hanımlarda sıkça görülür.

Basen, bacak, kol, karın ve kalça bölgelerinde fazla şekilde görülür. Selülit problemine neden olan faktörler arasında, duruş bozukluğu, sağlıksız beslenme, oturuş bozukluğu ve sporsuz hayat alışkanlığı bulunuyor.

Selülit Neden Olur?

Selülitin oluşumu, deri altında bulunan bağ dokusu ve yağ dokusu tabakasının arasında etkileşim sonucu ortaya çıktığı şeklinde belirtilmiştir. Böylece selülit neden olur? Sorusuna baktığımızda ise cevabı şu şekilde açıklama görmüştür.

Selülitin en önemli sebepleri arasında genetik faktörler, hormonal farklılıklar, aşırı kilo alımı, sağlıksız şekilde beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı kilo verimi ve sigara kullanımı bulunuyor. Bu durumların yanı sıra dar kıyafet giyimi ve uzun süreli oturma şeklide selülit oluşumunu tetikleyen etkenlerdendir.

Fakat birçok sağlıklı kadında, sağlıklı şekilde egzersiz ve diyet yapmasına rağmen selülitler oluşabiliyor. Bu durumun en büyük nedeni vücutta bulunan yağın dağılım şeklidir. Bazı değişik faktörler bu probleme neden olabileceğinden, genel olarak tüm kadınlar hayatları içerisinde ki belirli dönemlerinde selülit problemiyle karşı karşıya kalabiliyor.

Selülit Problemi İçin Kimler Daha Çok Risk Altında Olmaktadır?

Yapılan araştırmaların ve bu konu hakkında tecrübelerin doğrultusunda tahminen kadınların %75-90’ında ergenlik döneminden sonra, hayatlarının bir döneminde selülit gelişim görür. Yaşın ilerlemesiyle birlikte görülme durumu daha da artış bulur.

Çünkü yaşın ilerlemesiyle cilt gittikçe incelir, gevşer ve bu durumda riski arttırır. Ayrıca selülit sorunu ten rengi beyaz olan kadınlarda daha çok görüldüğü de kanıtlanmıştır. Erkeklerde bu durum nadir denebilecek kadar az görülür. Erkek cildinin altında bulunan yapılar farklı özellik taşıdığı için bu risk düşüktür.

Yağ dokusunun da az olması buna eklenerek erkeklerde selülit problemi görülmesi yok denecek kadar aza iniyor. Kilo alımları selüliti daha çok belirgin duruma getirebiliyor. Fakat bazı zayıf kişilerde de bu durum görülebiliyor. Aktif olmayan sedanter hayat tarzı ve gebelik durumları da selülitin oluşma riskini arttırabiliyor.

Selülit Tedavisi Hangi Yöntemlerle Gerçekleşir?

Selülit tedavileri lazer sistemleri, radyo frekans sistemleri, spor, diyet ve ultrason gibi çeşitli yollar aracılığıyla gerçekleşir. Tabii ki bu vücut problemi adına %100 spesifik tedavi seçeneği bulunmuyor.

Kişilerin yapısına, vücut karakterine ve selülitin derecesine göre bu durumlar belirleniyor. Mutlaka selülit tanısı konulmalı ve tedavi süreci bu şekilde başlamalıdır. Çünkü doğru şekilde tedavinin oluşabilmesi için tanının yapılması gerekir.

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Tedavisi İçin Fazla Kilolardan Kurtulmak

Fazla kilosu olan kişiler düzenli spor ve sağlıklı beslenmeyle birlikte kontrollü şekilde kilo vererek, ciltte oluşan selülit probleminden bir nebze olsun kurtulabilirler. Ancak hızlı ve ani bir şekilde verilen kilolar ciltte sarkmayı tetiklediğinden, selülitlerin görünümleri de bu sarkmayla birlikte daha fazla kötüleşebilir.

Bu nedenle kilo verimleri düzenli ve yavaş biçimde olmalıdır. Böyle gerçekleşen kilo verimleri selülitler içinde oldukça yararlı duruma dönüşecektir.  Tabii ki profesyonel diyetisyenlerin listelerine göre uyum sağlanarak kilo verimlerinin gerçekleştirilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Selülit Tedavisin İçin Akustik Dalga Yöntemi

Kazanılan tecrübelerden yola çıkılarak akustik dalga uygulamasının selülit görünümünü oldukça azalttığı görülüyor. Bu yöntem vücutta artmış olan selülitli bölgeye uygulanarak gerçekleştirilir. Basınç ses, şok dalgaları veya akustik dalga yöntemi olarak isimlendirilir.

Gerçekleştirilen bu tekniğin selülitler üzerinde etkisi oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Böylece tedaviden sonra selülit olan bölgede cilt sıkılaşıp elastikiyeti artıyor.

Selülit Tedavisi İçin Lazer Destekli Liposuction

Lazer destekli liposuction yöntemi, selülitlerin tedavisinde kullanılan bir diğer seçenek olmaktadır. Selülit tanısı konulduktan sonra isteyen kişiler bu yöntemi tercih ederek problemlerinden kurtulabiliyorlar. Bu tekniğin yapılması esnasında cilde açılan ufak bir kesikten cildin alt kısmına yerleştirilen ince tüp yardımıyla yağ hücreleri emilir.

Tabii ki sadece liposuction uygulamasıyla vücut selülitlerden kurtulamayabiliyor. Bu yönteme destek olarak lazer devreye girerek uygulamanın başarısı arttırılıyor. Liposuction yönteminde lazer desteği kullanılması vücudu sıkılaştırma işlemini gerçekleştirirken tüm yağ hücrelerini de hızlı bir şekilde yok ediliyor.

Selülit Tedavisi İçin Masaj Uygulaması

Selülitlerden kurtulmanın en önemli yolları arasında masaj uygulaması bulunur. Çünkü masaj kan akışını hızlandırarak yağların parçalanmasını sağlar. Bu şekilde selülitler de gözle görülür azalmalar meydana gelir. Çeşitli masaj makineleriyle birlikte bu işlemi gerçekleştireceğiniz gibi pek çok teknik yardımıyla da masaj uygulaması yapılabiliyor.

1990’larda bulunan bir tedavi yöntemi olarak Fransız tekniği endermologie ön plana çıkıyor. Bu özel teknik, emip sıkan ve elektrikle çalışan cihaz aracılığıyla uygulanıyor. Tedavi genellikle 30 ile 45 dakika arası sürüyor ve gözle görülür sonuçlara ulaşmak için 10 ile 13 seans arası uygulanması gerekiyor.

Portakal kabuğu görünümünde azalmalar meydana geldiği gibi, cildin altındaki yağlar da farklı bölgelere dağıtılıyor. Masaj uygulamasının yanında selülit kremi ve selülit fırçası da uygulamaya destek olması adına kullanılabiliyor. Ayrıca çeşitli egzersiz programları da uygulanarak vücudun sıkılaşması sağlanıyor.

Böylece selülitli olan vücut görünümün en aza indirilerek daha pürüzsüz cilt elde edilebiliyor. Kan dolaşımının hızlanması için de bacakların soğuk suyla birlikte yıkanması oldukça etkili bir yöntem olarak belirtiliyor.

Selülitlerden Korunma Yolları Hangileridir?

Selülit oluşumlarının engellenmesi bazı önlemler sayesinde gerçekleşebiliyor. Aktif olan bir hayat tarzına ek olarak sağlıklı beslenme, selülit görünümünü minimum seviyeye indirdiği gibi oluşmasına karşı engel olabiliyor. Sağlıklı vücut ağırlığını koruyabilmek karın ve uyluk kısmında ortaya çıkan çukurların da derecesini en aza indirme bakımından oldukça etkilidir.

Göbek için yapılan kas güçlendirici teknikli olan egzersizlerin dışında uyluk güçlendirici egzersizler de aynı şekilde selülitlerin göründüğü bölümleri şekillendirmeye yardımcı oluyor. Üstelik selülitin belirginliğini oldukça en az sınırlara indiriyor.

Bedeninde aşırı kilo bulunan kişilerin kilo vermesi, selülitlerin görünümlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cildi daha sıkı, yumuşak ve elastik tutmaya yardımcı olmak için güneş koruyucu ürünler kullanılabilir. Çünkü sıkı olan cilt, selülit görünümünü azaltmakta yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Hindistan Cevizi Mucizesi İle Tanışın

  İnsan sağlığına olan zararları nedeniyle tüketiminden kaçınılan trans yağlar, tahtını  bitkisel yağlara kaptırdı. Popülaritesi günden güne artan hindistan cevizi,...

Kapat