Site Rengi

Yeni Döngü

Ses Enerjisinin Evreni Yok Edebileceğini Biliyor muydunuz? Kaç Desibel Evreni Yok Eder?

Ses Enerjisinin Evreni Yok Edebileceğini Biliyor muydunuz? Kaç Desibel Evreni Yok Eder?
YENİ DÖNGÜ

Son zamanlarda sosyal mecralarda etrafta duyulan ilginç seslerle alakalı haber ve paylaşımlar yapıldığına dair söylentilere rastlamış olabilirsiniz. Her kaynak kendi çapında bir ses enerjisi üretir. Örneğin bir deprem size çok gürültülü olarak gelebilir ama aslında o depremin gürültüsü sizin tahmin edebileceğinizden de uzak yerlere kadar ulaştığı için aslında o depremin ses enerjisi yani desibel değeri tahmin ettiğinizden de fazladır. Bu yazımızda dünya genelinde kayda geçmiş en çok ses üreten 10 olayı ve evrenin ses ile yok olma eşiğinin ne olduğunu açıklayacağız. Merak etmeyin elbette bunları kendi kafamızdan uydurmuyoruz kaynağımız ünlü bilim dünyası sitelerinden Discovery kanalı ve resmi web sitesi!

Aşağıda dünya üzerinde kaydı tutulmuş en çok desibel değeri olan olayları küçükten büyüğe doğru sıralayacağız. Bu sıralamaya başlamadan önce şu bilgileri hatırlatmak isteriz ki konuyu daha iyi idrak etmenize yardımcı olacaktır.

Yenilmezler Serisindeki Thanos Gerçek Olsa?!?

Bildiğiniz gibi yenilmezler yani Avengers serisinde Thanos isimli bir karakter vardır. Thanos’un tek düşündüğü önceleri evrenin yarısını yok etmek iken sonradan evrenin tamamını yok etmeye dönüştü. Farz edelim ki Thanos efendi evreni yok etmek için bir silah arasın. O silah ses enerjisi ile evreni yok edecek olsun. İşte o silahın evreni yok edebilecek kadar güçlü olması için 1100 desibel değerinin üzerine çıkması lazım. Neden mi? Hemen açıklayalım: NASA’nın kesin olmayan tahminlerine göre bildiğimiz evrenin tamamının kütlesel enerji boyutu 4*10 üzeri 69’dur. 1100 desibel ses enerjisi ise 1,113*10 üzeri 80 kilogramdır. Yani evrende 1100 desibel ve üzeri derecede ses yaratabilecek bir olay olsa ya da Thanos’un silahı olsa da bu desibel değerinin üzerine çıkabilse  o silahtan çıkan 1100 desibellik ses enerjisi evrenin tamamından daha büyük çapta bir olay ufku oluşturacak kara delik meydana getirebilir. İşte bu oranla oluşan kara delik tüm evreni yutabilecek kadar büyük olur. Elbette içinde Thanos efendi de gider ☺

Top 10 En Yüksek Ses Değerleri

Dünya üzerinde kaydı gerçekleştirilmiş en büyük ses desibel değerleri küçükten büyüğe doğru sıralanmıştır. Sıraya göre yukarıda verdiğimiz evreni yok edebilecek bir kara delik oluşması için gereken ses desibel değerine en yakın hangisiymiş hep beraber görelim.

1.Rock Konseri mi Dediniz?

Pek çoğumuzun hazlanmadığı Rock sanatı listemizin en küçüğü olsa da desibel değeri hiçte o kadar küçük değil. 400 bin wat değerinde ses sistemi olan bir Rock konserinde yapılan ölçümlerde 135 ile 145 desibel arasında ses dalgaları meydana geldiği tespit edilmiş.

2.Gök Yüzünün Cümbüşleri Havai Fişekler

Bizler genelde yılbaşında ya da diğer özel günlerde havai fişek patlatıldığına şahit oluruz. Senede bir bilemediniz iki kez görebileceğimiz görüntülerdir. Havai fişeklerin patladığı an ortaya çıkan desibel şiddeti ise 145 – 150’dir.

3.Cüneyt Arkın’ın Silahı

Elbette şaka ☺ Herhangi bir silahtan kurşun atma anında ortaya çıkan ses şiddeti yani desibel şiddeti 145 – 155 desibel aralığında. Bazı tüfekler ve keskin nişancı silahları ise bu orandan az da olsa daha fazla.

3.Drag Oto Yarışmaları

NHRA yarışlarında bir ölçüm yapılmış. Bu yarış esnasında arabaların motor kısımlarından gelen ses şiddeti ölçülmüş ve sonuç 160 desibel çıkmış.

4.Hüsstın Mekiği Gönderiyok Lo!

Bir roketin ya da mekiğin yani uzay mekiğinin rampadan fırlatıldığı an ortaya çıkan ses değeri 170 desibel çıkmış. Roketlerin tam fırlatılması esnasında en az 800 metre uzakta kalmanız lazım çünkü bu desibel oranı bir insanı çok ama çok acı verici değerdedir. Hatta sağır bile edebilir.

5.Okyanuslardaki Mavi Balinacıklar

Sevimli ama çok büyük mavi balinalar 188 desibel oranlarına kadar yüksek seviyede desibele ulaşabilmektedirler. Bu ses seviyesi ile kilometrelerce uzakta olan dişileri etkilemeye çalışarak kendilerine eş bulma çabası içerisindeler. Ama bu ses bizim için dayanılmazdır. Şirin de olsa dayanılmazdır. Bu arada mavi balinalar hayvanlar aleminde en yüksek ses çıkarabilen canlıdır.

6.Lav Fırlatan – Patlayan Bir Volkan

1883 senesinde patlamaya başlayan Krakatoa volkanının patlaması sırasında kaç desibel ses ürettiği araştırılmış ve ortaya 180+ desibel bir değer çıkmış. Bu öyle yüksek bir ses ki o volkandan 5000 kilometre uzaklıkta bulunan Rodriques isimli adalardan duyulmuş. Bu patlama sırasında volkandan 25 kilometreküp hız ve basıncında taşlar, küller, ponza lavları püskürmüş.

7.Dinamiti Patlatalım mı?

1 ton dinamit toplanmış ve özel yanar ipi 80 metre uzaklığa kadar çekilmiş. Dinamitten 80 metre uzaklıkta patlama desibeli 210 çıkmış. Tam yanında kaldığınızı düşünün? Bu desibel oranı daha da artar. 210 desibel o kadar yüksek ki sırf bu 210 desibellik sesin dalgasal titreşimleri bile sizi öldürebilecek kadar güçlüdür.

8.Sizce Büyük Bir Depremin Sesi Ne Kadar?

Şiddeti açıklanmamış ama büyük çaplı bir depremin ortalama 235 desibele kadar ilerleyebildiği tespit edilmiş. Bu şiddetle bir desibele sahip depremin tam merkez üssünde olduğunuzu düşünün. Düşündünüz mü? İşte tam o merkez anında bir binadasınız. Farz edin ki o bina yıkılmayacak kadar sağlam olsun. Ama siz yine de ölürdünüz! Neden mi? O desibel değerin titreşimleri siz merkezde bulunduğunuz için bina yıkılmasa bile sizi öldürecek kadar yüksek olduğu için!

10.İşte Size Zirve: Bir Meteor Parçalanması

Takvimler 1908’i gösteriyor. Aylardan Haziran. 30 Haziran’da Tunguska Nehrine doğru gelen bir meteor sudan 5 – 10 km uzaklığa kadar iken tam o sırada patlıyor ve o esnada patlayan meteordan saçılan meteroitlerin yani meteor parçalarının ortaya çıkardığı ses 315 desibele ulaşıyor. 315 desibeli anlamanız için şu örneği verebiliriz. 315 desibel eşittir 1000 mega bombanın patladığı an ürettiği ses. Yani dünyamızda kayda geçmiş en yüksek desibel değeri yine dünyamızdaki bir nehre yakın iken patlayan meteordan çıkıyor. Bu olay kayıtlara en gürültülü olay olarak geçmeyi başarmış. Elbette bu kayıtlar sadece kaydı tutulanlar. Bir de tutulmayanlar var? Kim bilir onların desibeli kaçtı?

Bunları da Yazalım ki Konu Bütünlüğünü Bozmayalım

  • Bir insanın ses acı eşiği oranı 120 – 130 desibel aralığındadır.
  • 85 desibel ve üzeri insan için tehlikelidir.
  • 85 desibelin yukarısında ya da biraz aşağısında kısacası gürültülü bir işte çalışıyorsanız çok yüksek ihtimalle ilerleyen zamanlarda duyma organınızı kaybedebilir ya da işitme kayıpları yaşayabilirsiniz.
  • Normal gündelik yaşantımızda insanlarla diyaloglarımız sırasında ürettiğimiz desibel oranı 25 – 35 desibel değerlerindedir.

İŞTE EN CAN ALICI NOKTA!

  • Desibel değerlerinin yani ses şiddeti değerinin ne denli büyük olabildiğini anlayabilmek için bu örnek yeter de artar bile. Sanmayın ki evreni yok edebilecek 1100 desibel değeri tahmini çok küçük bir değer! Her 10 Desibelden sonra yükselen her 10 desibel logaritmik olarak bir önceki ses değerinden yani bir önceki 10 desibelden 10 KAT DAHA YÜKSEKTİR! Yani varın gerisini siz düşünün diyoruz ve bugünkü konumuzu sonlandırıyoruz. Bilim ile kalın efendim.. Saygılar..
YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Burçin Mertoğlu dedi ki:

    harika ötesi bir yazı olmuş. içine abartılı olmayan bir komedi de eklenmiş. kim yazdıysa çok beğendim o müthiş akla ve yazıyı yazan parmaklara başarılar dilerim

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, İlginç Bilgiler
Hepimiz Yıldız Tozuyuz!

Farklı kültürlerde, farklı inanç biçimlerinde hem çevresel hem de kültürel değerler göz önüne alınınca yaradılışın çok farklı senaryoları olduğunu biliriz....

Uzayda Yaşam Ve Kayıp Kozmonotlar

Binlerce yıldır bilim insanları ve insanlık uzayda yaşam olduğuna dair kanıt aramaktadır. Uzayla ilgili yapılan  araştırmaların çoğu bu yönde olup,zamanın...

Fitoremediasyon İle Doğayı Temizlemek Mümkün Mü?

Sanayileşme çabamız havayı ve suyu, şehirleşme arzumuz yeşil alanları, modern tarım hevesimiz toprağı nerdeyse kullanılamaz bir hale getirdi. Yaşam küremize...

Kapat