Site Rengi

Yeni Döngü

Şirince Gezi Rehberi

Şirince Gezi Rehberi
YENİ DÖNGÜ

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan Şirince konumu ve tarihi mimarisi ile cennetten bir parçadır. Tepelerin arasında bulunan, kendine özgü mimarisini ve Rum evlerinin kültürünü de hala yaşatan Şirince’ye girişte sizi mandalina ağaçları, zeytin ağaçları ve şarap yapılmayı bekleyen üzümlerin müthiş kokusu karşılar.

Şirince Tarihi ve Konumu

Asıl adı Kırkınca olan bu köyün tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanır. Bu ad ile ilgili iki rivayet bulunur. Biri, köyde bulunan 40 kişinin bir nedenle kendilerini dağlara doğru vurduğu için bu adı aldığını söylerken diğeri ise, zamanında azat edilmiş 40 köle tarafından kurulduğudur. Köy, dönem dönem değişik isimler alsa da derebeylerin zamanında köyün güzelliğini saklamak için halkın buraya “Çirkince” adıyla telaffuz etmeye başladığı söylenenler arasındadır. 1926 yılına kadar bu isimle anılan köy, dönemin İzmir valisi sayesinde Şirince olarak değiştirilmiştir.

  1. yüzyılda bir Rum köyü olarak incir üretimi ve ihracatı ile ünlenmişti. 1923 yılında ise yapılan anlaşma ile burada bulunan Rumlar Nea Efesos köyüne yerleştirilirken, Kavala ve Somokol köylerinden gelen Türk’ler ise Şirince’nin yeni halkı olmuşlardı.

Ancak bu değiş tokuş sonunda, şarabı, bağcılığı ve zeytinciliği meşhur olan bu köye gelen Türklerin tütüncülükle uğraşmaları nedeniyle bir müddet aksamıştı. Ancak bu işleri de öğrenen yerel halk, turizminde katkısıyla Şirince köyünü yeniden hareketlendirmişlerdi. Şarap üretimi yeniden en önemli üretimi haline gelirken, bağcılık ve zeytincilikte devam etmiştir. Aynı zamanda şeftali, incir ve ceviz üretimi de yapılmaktadır.

Şirince Görülmesi Gereken Yerler

Küçük bir köy olan Şirince, tarihi koruması nedeniyle sahip olduğu mimarisiyle insanları büyülemeyi başarıyor. Evler üstün bir mimari zekayla yapılmış olup, hiçbir şekilde bir başka evin manzarasını kapatmıyor. Bu teknik çok nadir görünen bir yapılaşma türüdür. Burada pek çok evin bahçesi butik restaurantlara dönüştürülse de doğal ortam devam ettirilmiş. Fotoğraf tutkunlarının ve şehirden kaçarak huzura ulaşmak isteyenlerin tek tercihi olacak Şirince’de görülmesi gereken yerler nerelermiş şimdi onlara yakından bakalım.

 

Hodri Meydan Kulesi

Burada usta bir mimar olan Sevan Nişanyan’dan bahsetmek gerekecek. Nesin Matematik köyünün de mimarisinde imzası bulunan ve Hodri meydan kulesi tasarımını da yapan Sevan Nişanyan, adeta Şirince’ye hayat veriyor. Bu kulenin dikiliş amacı ise çok ilginç bir olayla başlıyor. 12 metrelik kulenin bulunduğu yerde önceden Sevan Nişanyan’ın sahibi olduğu Nişanyan evleri bulunuyordu. Ancak bu evler için yıkım kararı çıktıktan sonra, Sevan Nişanyan araziye bu kuleyi dikiyor.

Kulenin en üst katı seyir terası olarak kullanılıyor. Burada hiçbir şekilde bir ücret ödemeden en üst kata çıkabilir ve yeşilin her tonuna tanık olabilir ve nefis bir manzara eşliğinde ne kadar şanslı olduğunuzu hayal edebilirsiniz.

Taş Mektep Müzesi

Şirince Taş Mektep müzesi 1906 yılında Rum Okulu olarak hizmete açılır. 1996 yılından sonra bölgede yapılan o nefis özel üretim şaraplar eşliğinde yöresel tatların servis edildiği bir restauranta dönüşür. Ancak 2011 yılından sonra burayı işleten Sengel Group ani bir karar ile müzeye dönüştürür.

Müzede, Osmanlı devletinin Cumhuriyete kadar, eğitimde yenileşme çabalarının ve Cumhuriyet döneminde de idealist eğitimlerin zorluklarla yürütüldüğünü gözler önüne seren belge, obje ve fotoğraflar sergileniyor.

Nesin Matematik Köyü

Ali Nesin, babası Aziz Nesin’in vasiyetini yerine getirmek için Şirince’de bir matematik köyü inşa ettirir. Burada ki temel misyon, matematikten çok fazla hoşlanmayan gençlere onu sevdirmekti. Hiçbir şekilde maddi bir beklenti içinde olmayan bu köy içindeki köy sadece çocuklara matematiği sevdirmek ve doğayı, bilimi onlara aşılamak oldu. Bu amaçla köy de sadece matematik eğitiminin verildiği sınıflar bulunmuyor. Geniş bir alana kurulu olan Nesin matematik köyü çocukların ve gençlerin çiçek, fidan dikebilecekleri ve toprakla haşır neşir olabilecekleri alanlara da sahip. Sadece bu da değil. Günlük hayatta yapılacak, temizlik, yemek gibi pek çok aktivite de burada yaşayanlar tarafından yapılıyor ve öğreniliyor.

St. John Baptist Kilisesi

Şirince köyünün güney tarafında bulunan St. John Baptist Kilise inşası 2017 yılı gibi tamamlandı. Tarihi 19. yüzyıl başına uzanan kilise, uzun süre önce yıkılmıştı. Daha sonra yeniden aslına uygun olacak şekilde inşa edildi. Ayrıca ilk yapıldıktan 26 yıl sonra, 1832 yılında da yıkıldığı, kilisede bulunan kitabelerden anlaşılıyor.

Dikdörtgen bir yapıda ve üç nef’e sahip olan kilise, şu anki konumu itibari ile özel bir arazide bulunuyor. İçinde şarap tadımlarının yapıldığı bir de mahzen bulunmaktadır. Bahçesinde iki bölümlü dilek havuzu yer alıyor. Bu havuzun ilginç bir özelliği ise, büyük bir havuzun içinde küçük bir havuz olması ve dilek dilemek için para atmak isteyen ziyaretçilerin bu kısma paralarını atmaları gerekiyor. Ama bu hiç de kolay olmuyor. Sadece bu an için bile Şirince seyahat planına eklenmesi gereken noktalardandır.

Buharlı Tren Müzesi

Buharlı Tren Müzesi, bünyesinde bulunan trenler nedeniyle açık alan müzesi olarak işlev görüyor. Eski Çamlık istasyonu olan bölge müzeye dönüştürülerek hizmete açılmış. Çeşitli dönemlerde ve çeşitli türlerde olan pek çok lokomotif ve vagon bulunmaktadır. Burayı anlamlandıran şey ise, müzenin hemen girişinde sergilenen ve Atatürk’e hizmet veren treninde olmasıdır. O duyguyu yaşamak ve tarihi gözünüzde canlandırmak isterseniz mutlaka Buharlı Tren Müzesine uğrayın.

Şarap Mağazaları

  1. yüzyıl itibari ile gelirin büyük çoğunluğunu şaraptan kazanan Şirince, bu ününü devam ettiriyor. Muhteşem üzüm bağları sayesinde çok özel şarapların üretildiği bu yerde pek çok mahzen ve dükkanda tadım ve satışlar yapılmaktadır. Şirince gezinizde uğramanız ve o meşhur şaraplardan kullanmasanız bile almanızı tavsiye ederiz.

Şirince’de Yapılacak Aktiviteler

 

Şirince kendine özgü bir havaya sahip olan ender bölgelerdendir. Adı gibi şirin ve küçücük bu köyde yapılacaklar sınırlı olsa da dar sokaklarında yürümek bile yetecektir. Bir yer ile bir bağ kurup, duygu bütünlüğüne girecekseniz öncelikle sokaklarında dolaşmanız gerekir.

Dolaştıktan ve iyice köyü içinize işledikten sonra meşhur olan şaraplarından tadabilirsiniz. Aziz John Baptist kilisesinde bulunan tarihi mahzene uğrayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Şaraptan hoşlanmayanlar için ise adını hiç duymadığınız çok özel ve şifalı bir ürün olan Mürver şurubunu deneyebilirsiniz. Mürver şurubu, sulak bölgede yetişen ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen bir çiçeğin özünden yapılıyor.

Köyün sokaklarında turladıktan sonra ister istemez enerjiniz düşecek ve onu geri kazanmak için, eşsiz kumda kahvesi imdadınıza yetişecektir. Birazda doğasında neler yapabilirim diye düşünüyorsanız eğer, at binmeyi seviyor ve anlarım da diyorsanız, o eşsiz doğası ve yeşillikleri arasında ata binebilirsiniz. Aynı şekilde çok yakın mesafede bulunan Efes’e giderek serbest paraşüt deneyimine katılabilirsiniz.

Şirince’de Ne Yenir?

Şirince ve onun gibi küçük, özel, doğa ile iç içe olan bir yerin kahvaltısı kesinlikle muhteşem olur. O yüzden ne olursa olsun mutlaka kahvaltısını yapın. Özellikle buradaki pek çok mekanda kahvaltı ön plana çıktığı gibi birbirleri arasında amansız bir rekabet bulunuyor. Sadece kahvaltı bana yetmez diyorsanız da gelin o zaman Şirince’de ne yenir? sorusuna cevap bulmak için bazı mekanları yakından inceleyelim.

Şirince Artemis Restaurant ve Şarap Evi

Manzarası nedeniyle Şirince’de bilinen ve çok tercih edilen işletmelerin başında geliyor. Artemis Restaurant ve Şarap Evi bol çeşit yemekleri ve şarap seçenekleri sayesinde herkes tarafından beğenilmiş ve ünlenmiştir. Osmanlı usulü kebapları, yanında patates püresiyle en çok tercih edilen yemeklerindendir. Aynı şekilde kahvaltı hizmeti de bulunan işletmede zengin bir menüye sahip ve ev yapımı pişi ve reçel seçenekleri de bulunuyor. Şömine ateşinde pişen kahve ile de yemeğin cilasını atabilirsiniz.

Kırkınca Arşipel Restaurant

Şevket-i Bostan ve mekana ismini veren Kırkınca kebabı ile ünlenmiş bir işletmedir. Sade ve bölgeye uygun bir tasarıma sahip mekanda da şarap seçenekleri ön plana çıkıyor. Güveçlerde gelen Ege bölgesine özel zeytinyağlılar ile birlikte gözünüzde, ruhunuzda, karnınızda doyacaktır. Aynı zamanda Kırkınca Arşipel Restaurant Cuma ve Cumartesi günleri canlı müzik ile yemeğinizi daha da güzelleştiriyor.

Şirincem Restaurant

Bir aile ortamında olan işletme, sunumları ve bahçesinde güzel manzara ile yemeklerinize anlam katıyor. Aile işletmesi olması bakımından fiyatlarında gayet makul olduğu Şirincem Restaurant tercih etmeniz gereken yerlerdendir. Aynı zamanda pansiyon hizmeti de veren işletme, eğer başka konaklama planlarınız yoksa tercih edilmesi bakımından aklınızda bulunsun.

Tarihi Köy Restaurant

Günün her saatinde taze yemekleri bulabileceğiniz Tarihi Köy Restaurant adından da anlaşıldığı üzere bölgenin en eski mekanlarındandır. Tasarımı adeta bir dağ evini andıran, otantik ve şömineli olan bu işletmede yemek yemek bir ayrıcalıktır. Ortamın yanı sıra mezeleri, canlı müzik ve et yemekleri konusunda da oldukça iyidir. Müzik, öyle rahatsız edecek düzeyde olmaması oldukça iyi bir tutum olmuş.

Ayasuluk Restaurant

Havuz ve doğa manzarası imkanları bulunan Ayasuluk Restaurant, en özel tatların ve bol çeşitli yemeklerin olduğu ender mekanlardandır. Özellikle odun ateşinde pişen güveç yemekleri ve ızgara balık seçenekleri en çok tercih edilen yemek türlerindendir. Sevdiklerinizle birlikte özel bir akşam geçirmek istiyorsanız, Şirince’de seçebileceğiniz birkaç mekandan biridir.

Ocakbaşı Restaurant

Belki de Şirince’de ki en iyi manzaraya sahip işletmedir. Ocakbaşı Restaurant, Şirince’yi kuş bakışı gören ve köye tamamen hakim bir tepede bulunan konuma sahiptir. Ocakbaşı seçeneğinin yanı sıra serpme kahvaltı, Akdeniz mutfağı ve ızgara seçenekleri de seçimler arasında yerini alıyor. Geniş menüsü ve eşsiz manzarası ile Şirince’de keyifle yemek yiyeceğiniz yerlerden biridir.

Şirince’de Hediyelik Eşya Almak

Şirince çok küçük bir coğrafi yapıya sahip olduğu için bulacaklarınız sınırlı sayıdadır. Şirince’de hediyelik eşya almak için önceliğiniz özel üretim olan şeftalili, karadutlu gibi seçenekleri de bulunan Şirince şarapları olmalıdır. Bu tür küçük ege köylerinde ise olmazsa olmaz yöreye özgü yapılan magnet ve kupalar bulabilirsiniz. Köy üretimi orijinal zeytinyağı ve ekşi mayalı ekmekte alabilirsiniz.

El yapımı sehpa örtüleri, eldivenler, yazmalar, danteller gibi pek çok ürünü ise köy meydanında bulunan Hediyelik eşya dükkanlarından temin edebilirsiniz. Burada aradığınız her şeyi rahatlıkla bulmak mükündür.

Şirince’ye Ne Zaman, Nasıl Gidilir?

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince, Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor. Efes Antik kente de yakınlığı bulunan Şirince, buraya da 12 km mesafede yer alıyor. İzmir merkez ise 85 km uzağında kalıyor. Nereden giderseniz gidin öncelikle Selçuk ilçe merkezine ulaşmanız gerekiyor.

Selçuk’a ulaştıktan sonra ise eski bulunan köy yoluna ek olarak yapılan yeni bir yol daha yapılmış. Bu yeni yol daha düzgün ve az virajlı olduğu için tercih edilmektedir. Aynı şekilde Selçuk merkezden Şirince’ye dolmuşlar kalktığını da belirtelim.

Şirince’ye özel araçları ile gitmek isteyenler ise İstanbul’a 635 km, Ankara’ya ise 649 km mesafede bulunduğunu bilmeliler. İster otobüs, ister özel araç olarak tercihte bulunabilirsiniz. Aralarında 85 km bulunan İzmir’den Şirince’ye ulaşmak için IZBAN en iyi alternatiftir. Şehir merkezinden Tepeköy’e kadar bu tren ile gelip, oradan da Selçuk yönüne giden trene aktarma yaparak ilçe merkezine gidebilir ve dolmuş ile köye ulaşabilirsiniz.

İzmir dışından gelecek olanlar eğer hava yolunu kullanmak isterlerse, buraya en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı olduğu için oraya inmeleri gerekecek. Buradan da yukarıda önerdiğimiz IZBAN tren alternatifini kullanarak şirin köye ulaşabilirler.

Şirince her mevsim gidilebilir ancak Ege bölgesi olması bakımından ve doğasını, yeşilliğini tam anlamıyla hissedebilmek için yaz ayları en çok tercih edilen zamanlardır. Peki, o kadar mesafe gittik hemen dönecek miyiz? Şirince’de konaklama imkanları çok fazla olduğu için mutlaka birkaç gününüzü ayırın. Şimdi gelin nerelerde kalabiliriz onlara bakalım.

Şirince’de Nerede Kalınır?

Şirince’de butik oteller yörenin doğası gereği daha fazla bulunuyor. Bu güzel beldenin sokaklarında dolaşıp, o temiz havasını içine çekip, şaraplarından, yemeklerinden tadıp çekip gitmek olmaz. Buraya gelmişken, büyük şehirlerin keşmekeşinden uzaklaşmışken, bir müddet kalarak enerjinizi yenileyin. Kalabileceğiniz bazı yerler için şimdi detaylara bakalım.

Sanat Bahçem Otel

Müthiş bir vadi manzarasının olduğu toplamda 25 dönümlük arazi içerisinde zeytin ağaçları içerisinde kurulu olan Sanat Bahçem Otel konaklama dışında, sanat atölyeleri, galeri ve restoran bulunurken, özel davet ve organizasyon hizmetleri de veriyorlar. 15 -25 metrekarelik 4 odaya sahip olup sadece kahvaltı hizmeti veriliyor. Eğer grup halinde gelinirse evin mutfağı, salonu ve diğer tüm odaları da kullanıma açılarak kiralanıyor. 50 kişilik kapalı toplantı, organizasyon alanı bulunurken, 100 kişi kapasiteli teras da ise etkinlikler yapılıyor. Şirince merkeze sadece 450 metre mesafede yer alıyor.

Zeytinli Konak

Rum mimarisine sahip ahşap konak, renkli odaları ve tepeye hakim bir konuma sahiptir. Konak’ın işletmesini yapan aile çok sıcak kanlı kişiliklere sahip olup, fazlasıyla sizinle ilgileniyorlar. Oda kahvaltı konsepti bulunan otelde, organik yiyecek ve köy ürünlerinden oluşan kahvaltıyı kuş sesleri eşliğinde yapıyorsunuz. Köy merkezine 100 metre mesafede bulunan Zeytinli Konak, 4 odaya sahip olduğu için yer bulmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Kırkınca Evleri

Buranın işletmesini yapan ailenin dedeleri Rumlar ile yapılan toprak değişiminden sonra buraya yerleşmişler ve o zamandan bu yana aile burada yaşıyor. Yani bölgenin en eskilerinden diyebiliriz. 1999 yılından bu yana otel olarak hizmet veren konak, 4 oda da toplam 10 yatak ile hizmet veriyor. Kusursuz bir tatil ve dinlenmek için seçebileceğiniz ender butik otellerden biridir. Yeşillikler içinde bulunan havuzu ve restoranında bulunan kırkınca kebabı, Şevket-i Bostan gibi lezzetleri de tatma imkanına sahipsiniz.

Efsanelere ev sahipliği yapmış olan Şirince turistik köy, taşlık sokakları, tarihi doku ve mimarisini hala taşıyan evleri ile gelenlerin gönüllerini fethediyor. Bir gün Şirince’de yaşama imkanınız olursa hiç düşünmedin hayata geçirin. Ama bu imkana sahip değilseniz de mutlaka sık sık oraya giderek, Dünya’da yaşamanın tadını alın.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Gezi Rehberi
Medeniyetler Beşiği Hatay Gezi Rehberi

Hatay gezi rehberimize geçmeden önce sizlere kısa bilgiler vermek isteriz. Medeniyetlerin beşiği olarak bilinen bu şehir aslında tarih için bir...

Paris de Gezilecek 10 Turistik Yer

Paris’i bir kez ziyaret etmek asla yeterli olmayacak. “La cité de l’amour” (Sevgililer Şehri) olmasının yanı sıra, bu şehir aynı...

Kopenhag da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Efsanelere şehir olmuş, savaşçı bir ırkın yaşadığı Danimarka’nın, geçilmez kaleleriyle ünlü şehri Kopenhag, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle görülmeye...

Kapat