Site Rengi

Yeni Döngü

Sizi Daha Akıllı Hale Getirebilecek 10 Adet Günlük Yaşam Alışkanlığı

Sizi Daha Akıllı Hale Getirebilecek 10 Adet Günlük Yaşam Alışkanlığı
YENİ DÖNGÜ

Günlük atıştırmalıklardan, çevrenizdeki arkadaşlarınıza kadar pek çok şey beyin gücünüz ve yaratıcı düşünceniz üzerinde etkili olur. Böylece daha akıllı olmak ve doğru kararlar almak yönünde gelişebilirsiniz.

Sarkastik Meslektaşlar

Alaycı ve eğlenceli bir iş arkadaşı yaratıcılığınız üzerinde olumlu rol onayabilir. Katılımcılar Örgütsel Davranış ve İnsan Karar Süreçleri dergisindeki bir çalışmada, duygularını alaycı bir ‘’özür dilerim’’ tarzında belirten bir meslektaşın ifadesinden sonra bireylerin çalışmaları incelendi. Meslektaşlarından samimi cevaplar alan bireylere oranla, sarkastik ifadelere maruz kalan bireylerin yaratıcılıklarının 3 kat daha fazla olduğu görüldü.

Alaycılık, beyni soyut düşünmeye zorlar ve innovasyona yol açar.

Minnettar Hissetmek

Şükran duymak dürtüsel seçimlerden uzak durmanızı sağlar. Bilimsel alanda insanlarda çeşitli duyguları ortaya çıkarmak için tasarlanmış kısa psikolojik egzersizler yapıldı. Bu egzersizlerde bireylerin parasal alanda sabırları sınandı. Sonuçlara bakıldığında minnettar olan kişilerin daha fazla finansal sabır gösterdiği ve gereksiz harcamalardan uzak durduğu saptandı.

Sağlıklı Bir Diyet

Bazı işlenmiş gıdalardan kaçınmak kesinlikle beyin gücünüz üzerine olumlu etkide bulunur. Transyağ kalp sağlığını tehdit etmenin yanı sıra beyninizle de uğraşır. Amerikan Kalp Derneği Toplantısında sunulan bir çalışmada araştırmacılar, 1000 sağlıklı erkek üzerinde çalıştı ve deneklerin trans yağ tüketimini inceledi. Ve bu deneklerin hafızalarını test etti. Günde her bir gram ilave trans yağ tüketiminin, testte daha düşük performans gösterilmesi ile ilişkili olduğu bulundu.

Torunlarla Zaman Geçirmek

Avusturalya’da yaşayan 186 yaşlı kadı üzerinde bir araştırma yapıldı. Buna göre torunlarına doğru miktarda zaman ayırmak zihni keskin tutabiliyor. Torunları ile haftada bir gün birlikte olan büyükanneler bilişsel testlerde, torunlarına daha sık bakan ya da hiç bakmayan büyükannelere oranla çok daha başarılı oldular. Kesin nedeni tam olarak bilinmese de araştırmacılar. Sosyal katılımın yaşlılarda düşünce keskinliğini nasıl etkilediğini araştırmaya devam ediyorlar.

Telefonunuzu Yakında Bulundurun

Cep telefonunuzun açık ve yakınızda olması daha rahat düşünmenize yardım edebilir. Yeni yapılan bir çalışmada 18 ila 24 yaş aralığındaki deneklere, 2 kelime arama bulmacası çözdürüldü. Birinci testte denekler bulmacayı yaptıkları sırada, cep telefonları odanın diğer köşesine yerleştirildi. Telefonlar yanlarındayken katılımcılar daha başarılı olurken, telefon uzağa gidince deneklerin başarılarında düşme görüldü. Telefonlarından ayrılan kişilerde kaygı ile kan basıncının yükseldiği rapor edildi. Uzmanlar odaklanmada sorun yaşayan insanların telefonlarını yakınlarında sessiz olarak bulundurmalarının yararlı olduğunu bildiriyorlar.

Yapılacak İşler İçin Listesi Tutun

Mutlu olmak ve güven seviyenizi arttırmak zekanızın yükseltmeye yardımcı olabilir. Bir yapılacaklar listesi hazırlayın ve işleri ona göre kontrol ederek yapın. Böylece kaygısızca daha iyi düşünebilirsiniz. Gün boyunca yapılan her şeyi net olarak görmek güveninizi ve mutluluğunuzu arttırır.

Yeni Şeyler Denemek

Size yararı olamayacak bir etkinlik gibi görünse de öğrendiğiniz her şeyi günlük hayatınıza uygulayabilirsiniz. Size yeni bir beceri edinme ya da rasgele bir şey deneme fırsatı verilirse bu fırsatı sakın atlamayın.

Boş Zamanınız Olsun

Uzun bir günün sonunda öğrendiklerinizi yansıtmak için kendinize zaman ayırırsanız, bu sizin daha düzgün düşünmenizi sağlar. Bu yolla stresiniz azalabilir ve her açıdan zihninizin uyarılmasında artış olur.

Daha Aydınlık Ortamda Bulunun Daha Bol Işıkta Yaşayın

Bu doğrudur. Akıllı olmak için ışıkları açmak basit bir yöntem olsa da çok etkili olabilir. Michigan Eyalet Üniversitesinde yapılan en son çalışmada parlak ışık altında kalan kemirgenler diğerlerinden daha iyi iş çıkardılar. Loş ışık altında bulunanlarda ise beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu bölgesi olan hipokampüsün  kapasitesinin % 10 oranında düştüğü görüldü.

Bilim insanları, bir çok insanın ışığın kendi üzerlerindeki gerçek fiziksel etkisini fark etmediklerini   bildiriyor. Kendimizi belirli aydınlatma spektrumlarına maruz bırakarak zihinsel uyanıklığımız, odaklanmamız ve bilişsel performansımız arttırılabiliyor.

Doğayla İç İçe Olun

Doğada yürüyüş yapmak yaratıcı problem çözmeyi % 50 kadar arttırabiliyor. Bilim insanları araştırmalarda doğada olmanın yaratıcı olma ve sorunları çözme yeteneğimizi geliştiren, tükenmiş dikkat devrelerini tekrar yüklediğini gösterdi. Doğada olmak beynin eleştirel düşünme, problem çözme, karar verme  stratejik planlama ve dürtü kontrolü için gerçekten önemli olan prefrontal korteksinin dinlenmesini sağlıyor. Dışarı çıkacak vakit olmasa dahi bir başka çalışmada doğanın resimlerine dikkat çekerek de dikkat süresinin uzatılabileceği ispatlandı.

Daha akıllı olmak için bu yolları deneyin işe yaradığını göreceksiniz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kişisel Gelişim ve Psikoloji
Agorafobi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Agorafobi bir tür endişe bozukluğu olarak tanımlanabilir. Agorafobi genel olarak, toplu taşıma araçlarını kullanmak, açık ya da kapalı alanlarda bulunmak,...

Olumsuzlukların Varış Noktası Mizantiropi Nedir?

Mizantropi, günümüzde çok sık kullanılan bir kelime olmamakla birlikte, aslında günlük hayatımızda çok sık karşımıza çıkan bir durumdur. Aslında günlük...

Kendinize Değerli Olduğunuzu Hatırlatmanın Yolları

Etrafınız evcil hayvanlarınızdan, post it notlarına varıncaya kadar sizin ne kadar sevgi, başarı ve mutluluğu hak ettiğinizi gösteren işaretlerle dolu…...

Kapat