Site Rengi

Yeni Döngü

Son Araştırma Sonuçları: Okumak Beyin Kıvrımlarınıza Enerji Veriyor

Son Araştırma Sonuçları: Okumak Beyin Kıvrımlarınıza Enerji Veriyor
YENİ DÖNGÜ

Okumak sadece kafanızı doldurmaz, aynı zamanda beyninizi de besler. Bu kitapların büyüsü üzerine bilimin yaptığı en son saptamalardan birisi olarak açıklanıyor. Bu yazıda okumak ve beyin üzerine yapılan nörolojik araştırmalar hakkında bir derleme sunuyoruz.

Beyninizi geliştirmek için yapılan pek çok bilimsel araştırma var. Buna paralel olarak da size sunulan pek çok öneri bulunuyor. Hatta o kadar ki, bahse konu pazarda 2022 yılana kadar 8 milyar dolar harcama yapılacağı tahmin ediliyor.

Bu amaçla balık yağı takviyesi kullanabilirsiniz ya da her fırsatta zerdeçal tüketiyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra her hafta bir dil kursuna giderek, düzenli egzersiz yapmakta ve bulmaca kitaplarının korkulu rüyası haline gelmiş de olabilirsiniz. Özetle beyninizi geliştirmek için yapabileceğiniz çeşitli aktiviteleri kullanıyor olabilirsiniz.

Fakat beyninizi etkin bir hale getirmek için kullanabileceğiniz en ucuz, en kolay, kesinlikle doğruluğu kanıtlanmış belki de en eğlenceli yol okumaktır.

Bunu duymanın sizi şaşırtacağını zannetmiyoruz.  Annelerin televizyonu ya da bilgisayarı ortamdan uzaklaştırmaya çalışıp, yerine kitap okutmaya çalışması boşu boşuna değildir. Bu faaliyetin beyninizi çalıştıracağını zaten biliyorsunuz, fakat bu konuda şaşırtıcı bir başka gerçek daha var.

Öncelikle okumanın beynimizde nasıl bir etki yarattığına bakalım. Beyinde en temel etki dil alımıdır. Bu faaliyetler için sol temporal korteks ile ilişkili alanda gelişir. Beyin harfleri kelimelere, kelimeleri cümlelere ve onları da öykülere, romanlara döker. Bütün bu bilgi aktarma çalışmaları sırasında da  nöronlar ve sinapslar birbirleri ile daha sıkı ilişkiye geçer.

Bu faaliyet konuşma dilinin işlenmesi sırasında da olabilir. Ama okumak beyni çok daha sıkı ve düzenli çalışmaya yöneltir. Bilim insanlarının belirttiğine göre okuma sırasında daha iyi düşünülür. Okuma anlama ve iç görü için beyinde eşsiz bir duraklatma düğmesi çalışır.  Bu özellik okumanın dışında herhangi bir başka faaliyette görülmez. Beyin sözlü iletişimde bulunurken ya da film izlerken   duraklatma düğmesini kullanmaz.

Üstelik okumanın beyin çalışmaları üzerindeki faydaları kitabı okuduktan sonra da devam eder. Emory Üniversitesinde yapılan bir araştırmada bu faydaların bazılarının, tam 5 gün süresince devam ettiğini bildirdi.

Emroy Üniversitesi’nde Nöropolioloji Merkezi Müdürü Gregory Berns ‘’ Buna Kas Hafızası diyoruz.’’  Diye konuya yeni bir açıdan yaklaşıyor.

Aslında belirli türde yazılar okumak hafızanızı geliştirebilir. Siz kitabı bıraktıktan sonra beyin üzerindeki olumlu etkiler devam eder.  Fakat hepsi bu kadar değil, en son araştırmaya göre, okumak beyinde sulkus ( beyin kıvrımları)üzerine enerji vermektedir.

Böylece siz fiziksel bir aktivite ile ilgili bir şeyler okurken, o aktiviteyi kontrol eden nöronlarda bu sırada konu ile ilgilenir. Çünkü beyin bütün oyunlara katılma konusunda çok coşkulu bir oyuncudur. Söz gelimi ata binmekle ilgili bir şeyler okurken, aslında ata binmiyor olabilirsiniz ama beyniniz öyleymiş gibi davranır. Beyniniz ne kadar çok egzersiz yaparsa, bu durum bilişsel performansınız için o kadar iyidir.

Fakat şu da var ki, bütün okumalar beyne eşit performans sağlamıyor. Stanford Üniversitesinde yapılan bir çalışma, edebi eserler okumanın beyninize önemli bir egzersiz yaptırdığın gösteriyor.

Edebi romanlar okuyan insanların beyinlerinin derinliklerine yapılan MR taramalarında, beynin hem bilişsel hem de yürütücü işlevini kontrol eden bölgelerine kan akışında artış olduğu gözlendi. Daha rahat şeyler okumayı tercih eden insanlarda ise daha sınırlı etkiler görüldü.

Fakat bu tip kitaplar sizin için çok yorucu ve sıkıcı ise, ya da özel bir durumunuz varsa (söz gelimi disleksi probleminiz varsa) bir kitap da bu sorunu çözebiliyor. Carnegie Üniversitesinde görevli bilim insanları okuma seviyesi ortalamanın altında olan 8-10 yaş arası çocuklar üzerinde araştırma yaptı. 100 saatlik bir okuma sonucu çocukların beynindeki beyaz bölümün kalitesinde ciddi oranda artış gözlendi. ( Bu bölüm bilginin işlendiği gri madde alanları arasında sinyaller taşıyan dokudur)

Araştırmacıların çıkardığı sonuca göre, bu çocukların beyinlerinde yalnızca okuma merkezli kortekste değil, aynı zamanda tüm beyne yarar sağlayacak şekilde yeniden düzenleme olmuştur.

Okuma yeteneği beslenmesi gereken bir şeydir. Okuyan biri olarak dahi ekranda ya da sayfada her zaman okuduğumuzdan daha fazla yazı olduğu için daima daha fazlasına konsantre olmaya hazırsınız.  Ne yazık ki bu okuma biçimine nadiren ulaşılır. Sürekli ve sürekli konsantrasyon halini çok yaşamıyoruz. Okuma kaslarını sürekli olarak kullanmamak, beyinde derinlemesine okumaya izin veren süreçleri kontrol yeteneğini kaybetmenize sebep olur.

Son bir ilave kitap okumanın ömür uzatıcı etkisi vardır. Düzenli okuyan insanlarda yaşam süresinde 2 yıla yakın uzama saptanmıştır. Kesin olan sonuç şudur: okuma beynin yapısını olumlu etkiliyor.

Tabii ki bunun çözümü çok kolay önce telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapatın ve 2 saat ayırın. Okumaya başlayın… Yaşamınız değişecek…

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Kişisel Gelişim ve Psikoloji, Köşe Yazıları
Ekinoks Nedir? İlkbahar Ekinoksu 21 Mart 2020 Tarihinde Neler olur?

  Ekinoks nedir? Ekinoks tarihleri nelerdir? Ekinoks zamanı Dünya’da neler olur? Soruları 21 Mart yaklaştıkça daha çok merak edilmeye başlandı....

Ev Dekorasyonunda Renkler
Ev Dekorasyonunda Renkler ve İnsan Psikolojisine Etkisi

Şık giyinmek, bakımlı olmak gibi; günün büyük bir bölümünün geçtiği yaşam alanı olan evleri dekore etmek de insanlar büyük bir...

Teknolojinin Önemi ve Günümüzdeki Yeri!

Dünyanın birçok yerinde teknolojinin önemi ve üstünlüğü tartışmasız belli bir seviyeye ulaşmış durumda. İnsan gücüne sağladığı yarar, her geçen gün...

Kapat