Site Rengi

Yeni Döngü

Spor Yaralanmaları Ve İlk Müdehale

Spor Yaralanmaları Ve İlk Müdehale
YENİ DÖNGÜ

 

Birçoğumuzun günlük yaşamının bir parçası olan spor, kronik birçok hastalığın önlenmesinde, vücut direncini arttırmakta ve bedeni daha zinde tutmakta önemli rol oynamaktadır. Ancak, özellikle spora yeni başlayanların spor esnasında muhakkak bir spor antrenöründen bilgi alması gerekmektedir. Çünkü bir takım egzersizler bilinçsizce yapıldığı zaman yaralanmalara hatta sakatlıklara yol açabilmektedir. Bu tarz sakatlamalar ise; kişinin fiziksel aktivitelerini, müsabaka veya antrenmanlara katılımını önleyici durumlardır. Bu tür yaralanmaları çevresel ve kişisel olmak üzere iki türlüdür.

 

Spor yapılan alandaki;  şiddet içeren ve seyircinin bulunduğu mekanlar, yapılan temaslı veya temassız sporun özelliği, antrenör ’ün yanlış yönlendirmesi, futbol vb. faaliyetlerde çevre ve iklim şartları, spor salonu vb. alaların olumsuz özellikleri, spor esnasında kullanılan araç gereçlerin çalışmaması veya tehlike arz etmesi vb. durumlar spor yaralanmalarına sebep olan çevresel etmenlerdir. Spor yaşan kişinin; cinsiyet ve yaşın uygunsuzluğu, fiziki yapısının elverişsizliği, spor öncesinde ısınma hareketlerini yapmaması, kişinin uyku, beslenme gibi yaşam alışkanlıklarının dengesizliği, kişinin daha önceden yaşanmış niteliksiz rehabilitasyon ve sakatlanmalar ve psikolojik olarak uygunsuzlukları spor yaralanmalarına neden olan kişisel etmenlerdir.

 

Spor yaralanmalarıyla karşılaşıldığından hemen sonra mutlaka ilk yardım yapılmalıdır. Bu tip yaralanmalarını büyük bir kısmı hafif yaralanmalardır. Spor salonları veya müsabakalarda bulunan doktorların yaralanmalara karşı hazır durumda olması gerekmektedir.

 

Sporcuların yaklaşık olarak %4’ü antrenman ve ya yarışmalar esnasında yaralanır. Bu yaralanmaların yaklaşık %75’i çok ciddi olmasa da yaklaşık olarak %25’i uzun vadeli tedaviler gerektirmektedir.

 

Spor Yaralanmalarından Korunmanın Yolları

Spor yaralanmalarına karşı bir takım önlemler almak önemlidir. Giyim kuşama dikkat etmek ise bu önemin başında yer alır. Spor esnasındaki giyim kuşamda en önemli etken ayakkabılardır. Satılan birçok ayakkabı türünün yetersiz ve hatalı olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıca yapılan sporun faaliyet alanına göre de dizlik ve başlık gibi materyallerin kullanılması gerekmektedir. Kurallara uygun hareket edilmeme ve spor malzemelerinin amacına uygun veya doğru kullanılmaması da yaralanmalara sebebiyet vermektedir. Sporda yaralanmaların önüne geçebilmek için, antrenman ve müsabaka şartlarının iyileştirilmesi, dengeli ve ölçülü bir beslenme programına uyulması, yarışma veya spor öncesinde ısınma hareketlerine önem gösterilmesi, özellikle mevsim değişimlerinde rutin olarak devamlı aralıklarla tıbbi kontrollerin yapılması gerekmektedir.

 

Sık Görülen Sakatlık Türleri

 • Bağlarda kopma veya gerilme
 • Dizde oluşan sakatlıklar
 • Ayak bileği bağının zedelenmesi
 • Aşil tendonlarında oluşan zedelenme
 • Adelede oluşan sakatlıkları
 • Stres kırıkları
 • Kırık ve çıkıklar

 

Spor Yaralanmalarının İlk Yardım Süreci

 

 • Dinleme (Rest)

Bu işlem spor esnasında yaralanmış veya sakatlanmış bireyin dinlenmesi durumudur. Varsa darbe görmüş kısımlar dinlendirilir ve vücut direncinin yerine gelmesi sağlanır.

 

 • Buz (Ice) Uygulaması

Soğuk uygulama olarak da bilinen bu yöntem spor yaralanmalarında sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemle sakatlığın oluştuğu kısma soğuk uygulama gerçekleştirilir. Yaralanan bölgeye uygulanan soğuk buz uygulaması ile ödemi ve agrı hafifletilir ve akabinde kas gerilmelerinde iyileşme sağlanır. Bu uygulama ilk 24 saatte 20şer dakikalık periyodlar ile 3 saatte bir olmak üzere uygulanır. Uygulama esnasında deride açık yara oluşma olasılığına ve derinin ıslak kalmamasına karşın deri ve buzun arasında bez benzeri bir materyalin bulunması gerekir. Bu sayede alerjik reaksiyonların oluşması ve cilt yanığı gibi durumların önüne geçilmiş olunacaktır.  Bu uygulamada genel olarak buz soğuk su ile ıslatılmış bir havluya sarılarak ilgili kısma uygulanır. Bu uygulama germe ve hareket olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır.

 • Hareket Ve Soguk Uygulama (Cryokinetics): ağrının azaltılması ve adezyonların önlenmesi için sporcunun hareket etmesi istenir.

 

 • Germe Ve Soguk Uygulama (Cryostretch): sporcunun vücudu esnetilerek kas gerilmelerini azaltmaya yardımcı olur.

 

 • Kompresyon (Compresyon)

Kompresyon, diğer bir değişle lokal basınç uygulaması, ödem veya kanamanın baş gösterdiği yaralanmalarda kullanılır. Söz konusu yara geniş ölçekli ise kompresyon beşleri veya elastik bandajlar kullanılabilir veya buz üzerine bandaj da uygulanabilir.

 

 • Elevasyon (Elevation)

Bu yöntem yaralanan kısmın, yoğun ödemini kontrol altında tutmak için, bölgenin kalp seviyesinden yukarıda tutulması ile gerçekleşir. Yaralanma sonrası soğuk uygulama ve kompresyon bandajları ile 2 veya 3 gün süre ile gerçekleştirilir. Başlangıçta 20 dakika kadar 2 saatte bir uygulanır.

 

 

 • Stabilizasyon

Bu uygulama yaralı kısmın desteklenmesi ile gerçekleşir. Söz konusu bölge dokuların korunabilmesi için, splint, bant ve bandaj ile stabilize edilir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
Dünya Genelinde 9 Kan Grubunun Dağılımı ve Önemi

Genel olarak dört ana kan grubu grubu vardır. A, B, AB ve 0. Her grup için hem Rh negatif hem...

Bilim İnsanları Korona Virüsünün Aşısını Bulmuş Olabilir

2019 Yılının sonunda Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüsü, binlerce kişiye bulaşmış durumda. Vuhan şehrinde bulunan hayvan pazarından yayılmaya...

Corona Virüsü Nedir, Etkileri Nelerdir, Güncel Sonuçlar Ve Görüşler

Corona virüsü, hastalığa neden olan, hafif soğuk algınlığından, şiddetli akut solunum sendromuna (SARS) kadar semptom gösteren virüsün adıdır. İlk olarak...

Kapat