Site Rengi

Yeni Döngü

Starlink Projesi Nedir? Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?

Starlink Projesi Nedir? Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?
YENİ DÖNGÜ

SpaceX firması, kurulduğu ilk günden bu yana oldukça önemli çalışmalara imza attı. Kuşkusuz uzay taşımacılığının önemli firmalarından biri olan SpaceX, 2015 yılında duyurduğu küresel internet projesiyle dikkatleri üzerine çekti. Proje kapsamında uzaya gönderilecek Starlink uyduları ile ucuz ve yüksek hızlı internetin de ilk adımı atılmış olacak. Peki son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan Starlink uyduları ne işe yarayacak? Söz konusu uyduları nasıl takip edebiliriz? Birçok kişi tarafından oldukça merak edilen tüm bu soruların yanıtını gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

 

Starlink Nedir?

 

Starlink nedir sorusu, son dönemlerde birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Söz konusu proje kapsamında, uzaya gönderilecek 12.000 uydu ile birlikte ucuz ve yüksek hızlı internetin de ilk adımı atılmış olacak. İlk etap da 2024 yılının sonlarına kadar 4.400 uydunun yörüngeye yerleştirilmesi ve zamanla uydu miktarının 12.000’e kadar çıkarılması hedefleniyor.

 

Starlink projesi kapsamında 400 uyduyla birlikte kullanıcılara temel internet, 800 uydu ile birlikte normal hızlı internet ve 1600 uyduyla birlikte yüksek hızlı internetin verilmesi planlanıyor. Proje kapsamında kullanılacak bazı uyduların ise diğer ülkelere verilmesi düşünülüyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile birlikte insanların yüksek hızlı uydu internetini kullanabilmesi için sadece 200 dolarlık cihazları satın alması gerektiği duyurulmuştu.

 

Uydu yerleştirme işlemlerinin başarılı olması durumunda proje 2027 yılında tamamlanarak, kullanıcılara sunulacak. Bu süre içerisinde uzaya gönderilecek Starlink uydularını takip etmek isteyen kişilerin ise aşağıdaki adımları uygulaması yeterli olacak. Unutmadan söz konusu projeyle birlikte internet kopmalarının da önüne geçilmesi planlanıyor.

 

Starlink Uyduları Nasıl İzlenir?

 

Son günlerde sosyal medyada paylaşılan görüntüler nedeniyle birçok kişi panik olmuştu. Yaşanan paniğin ardından yapılan açıklamalara göre söz konusu nesnelerin uzay aracı olmadığı ve SpaceX firması tarafından uzaya gönderilen Starlink uyduları olduğu ortaya çıkmıştı. Peki çıplak gözle de izlenebilen bu uyduları takip etmek için ne yapmalıyız?

 

  • Bölgenizde bulunan uydu hareketliliğini görmek için lütfen tıklayınız…
  • İlgili internet sitesine girdikten sonra, ekranın boş bir alanına tıklamanız ve ardından konumunuzun bulunmasını beklemeniz yeterli olacak.
  • Konum bulma işlemi tamamlandıktan bulunduğunuz yerden geçen uyduları saat saat takip edebilirsiniz.
YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Haber
Profesör Doktor Ercüment Ovalı ve Ekibi 23 Nisan Tarihinde Ne Açıklayacak?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile gündeme gelen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 23 Nisan tarihinde Corona virüsü aşısı...

Gelecek Yıllarda Uçak Yolculuklarında Olabilecek Yenilikler

Bu yazımızda gelecekte uçak yolculuklarında olabilecek yenilikler konusuna değineceğiz. Teknolojinin hız kazanması ve 5G ile birlikte nesnelerin internetinin hakim olacağı...

TC Kimlik Numarası Hakkında Bilinmeyenler

TC kimlik numarası dijital kimliklerin ilk adımı olmuştu. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına, bir dizi rakamın yan yana gelmesinden oluşan bir...

Kapat