Site Rengi

Yeni Döngü

Su Damlasından Elektrik Üretildi

Su Damlasından Elektrik Üretildi
YENİ DÖNGÜ

Küresel ısınmanın etkisiyle birlikte yakın gelecekte su sıkıntıları baş gösterecek. Bilim insanları, ileri ki yıllarda bu tip problemlerle karşılaşmamak adına çeşitli çalışmalara başladı. Söz konusu durum için Japon bilim insanları, su damlasından 5V enerji üreten bir cihaz geliştirdi. Özellikle son birkaç yıldır enerji hasadı isimli teknoloji ile birlikte bu tip çalışmalar yapılıyordu. Bilim insanlarının kullandığı bu teknoloji sayesinde elektronik cihazlara daha uzun vadeli enerji verilebilecek.

Japonya da bulunan bilim insanları, enerji hasadı teknolojisi sayesinde, sıvı damlacıklarının hareketlerine odaklanarak elektrik üreten cihaz geliştirdiler. Bilim insanları, grafen yerine MoS2 kullanarak kimyasal buhar birikimi elde ettiler. Söz konusu teknolojinin yakın zaman IoT cihazlarda kullanılması bekleniyor.

Su Kaynakları Neden Tükeniyor

Su kaynaklarımız günden güne tükenmeye devam ediyor. Küresel ısınmadan dolayı yaşanan yağışsızlık durumu başta olmak üzere, bilinçsiz su kullanımı kaynakların tükenmesine neden olabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalara göre 2025 yılında 2 milyar insan susuz kalabilir. Oldukça korkutucu olan bu çalışma, BM tarafından derlendiği biliniyor. Günümüzde 1 milyardan fazla kişi içmek için bir sıvı bulamıyor. Özellikle Afrika kıtasında yaşanan bu durum yüzünden her yıl binlerce çocuk ölüyor. Bilim insanları ise gelecekte daha büyük sorunların yaşanmaması için çalışmalarını hızlandırdı. Peki bizler bu durum için neler yapabiliriz? Oldukça merak edilen bu sorunun cevabını gelin birlik inceleyelim.

 

  • Musluğu açık bırakmak başlı başına israf olarak görülüyor. Musluklarımızı kapatarak az da olsa tasarruf sağlayabiliriz.
  • Bulaşıkları makinesi kullanımı arttırmak son derece önemli. Elde yıkanan bir bulaşık veya sebze, meyve 120 litre sıvı harcarken, bulaşık makinesinde ise sadece 12 litre sıvı harcanıyor.
  • Damlayan musluklar ciddi bir sorun olabilir. Mutlaka damlayan muslukları tamir ettirmek son derece önemlidir.
  • Pek bilinmese de eski tip klozetler ciddi miktarda su harcamaktadır. Yeni tip klozetlere geçerek tasarruf yapılabilir. Yukarıda yazılan bilgiler ne kadar kolay olsa da ciddi anlamda hem tasarruf yapmaya olanak sağlar hem de gereksiz su tüketiminin önüne geçilebilir. Pratik olan bu uygulamaları yaparak, geleceğimizi kurtarabiliriz.

 

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim
Perseverance
Mars 2020 Keşif Aracının İsmi Perseverance Oldu

NASA, geçtiğimiz aylar içerisinde Mars 2020 keşif aracına isim bulabilmek için yarışma düzenlemişti. Söz konusu yarışmanın sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı....

MIT Araştırma Laboratuvarında Yapay Zeka Yeni Bir Antibiyotik Keşfinde Kullanılıyor

Bir MIT araştırma grubu mikroorganizmaların artan direncine karşı savaşta, kullanılabilecek yeni bir antibiyotik bulmak için yapay zeka kullandı. Bu  çalışmada...

Axion İçin Öngörülen Kütle Aralığı Çalışmaları Devam Ediyor

Karanlık madde varlığı kesinleşirse, atom altı parçacıklar Evrenin anlaşılamayan orijini olabilir. Fizikçiler adım adım, axion adı ile tanımlanan ve varlığı...

Kapat