Site Rengi

Yeni Döngü

Sürpriz Elektrik Faturası ile Karşılaşmayın! Enerji Tasarrufu için Neler Yapabilirsiniz?

Sürpriz Elektrik Faturası ile Karşılaşmayın! Enerji Tasarrufu için Neler Yapabilirsiniz?
YENİ DÖNGÜ

Ay sonu gelecek olan sürpriz bir elektrik faturası her kullanıcı için büyük bir hayal kırıklığı nitelindedir. Ayrıca evinizde elektrikle çalışan cihazların az tükettiğini düşünüyorsanız bu fiyatlar sizin için daha da şok edici olabilir. Bu yüzden enerji tasarrufu için bazı planlar yapmalı ve bu adımları planlarınız doğrultusunda uygulamalısınız.

Tasarruf için birçok yol denemiş ve başaramamış olabilirsiniz. Hatta evinizde neyin çok fazla elektrik harcadığını da anlayamamış olabilirsiniz. Faturanızı gördüğünüzde sürpriz sonuçlar ile karşılaşmış olabilirsiniz ancak endişelenmeyin. Bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde nasıl tasarruf yapabileceğinizi anlatacağız. Doğru elektrik kullanımını nasıl yapacağınıza birlikte göz atalım…

 

Elektrik Faturası Yüksek Geldiyse Derhal Tasarruf Planlarınıza Başlayın

Sizin için büyük hayal kırıklığı oluşturacak bir elektrik faturası, umudunuzu kaybetmenize de neden olabilir. Ancak endişelenmeyin çünkü doğru kullanımda doğru faturaya ulaşabilirsiniz. Şimdi sizlere enerji tasarrufu ve enerjinin verimli kullanımını kısaca aktarmaya çalışacağız

 

Düşük Elektrik Faturası için İzlenebilecek Adımlar

 

İlk Adım Tarifenizi ve KWH fiyatınızı Öğrenin

Elektrik tarifesi her bir kullanıcı için farklı olabilir. Bu yüzden ilk işiniz faturanızda yazan tarifeyi öğrenmek olsun. Tarifenizi öğrenmek için faturanın üst kısımlarına dikkatli şekilde göz atmalısınız. Faturanızda “Tek Terimli Tek Zamanlı” yazıyorsa tek zamanlı tarifedesiniz demektir. Ancak eğer faturanızda “Tek Terimli Çift Zamanlı” yazıyorsa çok zamanlı tarife kullanıyorsunuz anlamına gelir. Bu arada belirtmekte fayda var bazı online işlemler de elektrik faturası sorgulama yaparken de tarifeniz gözükebilir.

Tek Zamanlı Tarife Nedir?

Tek zamanlı tarife, elektriği bütün gün aynı ücret ile kullandığınız anlamına gelir. Örneğin, elektriği KWH başına 0,000597 kuruştan alıyorsanız bu fiyat her saat sabit kalacaktır.

Çok Zamanlı Tarife Nedir?

Çok zamanlı tarife de ise gün içinde üçe ayrılır ve farklı fiyatlandırma yapılır. Bu tarife de 22.00-06.00, 06.00-17.00 ve 17.00-22.00 saatleri arasında gün içinde KWS başına üç farklı ücretlendirme yapılır. Bu üç zamanlı kısımda en ucuz ücretlendirme 22.00-06.00 arasındadır. 06.00-17.00 arasında gündüz denilen ve tek zamanlı tarife fiyatına yakın olan ücretlendirme geçerlidir. 17.00-22.00 arasında ise puant olarak adlandırılan ve normal tarifeden daha pahalı olan ücretlendirme geçerlidir.

Not: Harcadığınız KWH başına ne kadar ücrete tabi tutulduğunuzu faturanızdan veya kullandığınız elektrik firmasından öğrenebilirsiniz.

 

Kullanmadığınız Cihazları Kapalı Tutun

Örneğin bir bilgisayar kullanıyorsunuz ve nasıl olsa çok elektrik harcamaz diye başında değilken bile açık bırakıyorsunuz. Bu yaptığınız bir günde elektrik faturası için önem arz etmeyebilir ancak ay sonuna bakıldığında oldukça etkisi olabilir. Bu yüzden bilgisayar, televizyon veya lamba her ne olursa olsun yarım saat bile gidecek olsanız mutlaka kapatın.

Bunları yapmak bazı durumlarda oldukça zor gelebilir ancak zamanla alışacaksınızdır. İlk başlarda belki açık unutabilirsiniz ancak zaman geçtikçe kapatma alışkanlığı edineceğinizi fark edeceksinizdir. Bu önemli detay ile faturanızda oldukça iyi bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

Mümkünse Fazla Elektrik Harcayan Ürünleri Değiştirin

Özellikle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi sürekli kullanılan cihazlar fazla harcıyorsa faturanıza fazlasıyla etki edecektir. O yüzden elektronik bir ürün alırken veya araştırma yaparken enerji sınıfına dikkat edin. Ayrıca evdeki cihazlarınızın hepsinin elektrik tüketimini detaylıca araştırın. Böylece elektrik faturası yüksek gelmeyecektir. Günümüzde A+++ olarak tabir edilen ve az elektrik harcayan elektronik cihazlar oldukça fazlalaştı. Bunu göz önünde bulundurun ve buna göre seçiminizi yapın.

Eğer buzdolabınızın, çamaşır makinenizin veya benzeri bir ürününüzün fazla elektrik harcadığını fark ettiyseniz değiştirmeyi deneyin. “Zaten yenisi lazımdı” diye düşünüyorsanız işte sizin için tam zamanı gelmiş demektir. Bütçeniz el veriyorsa ve ihtiyacınız da varsa daha tasarruflu bir ürüne geçiş yapabilirsiniz. İhtiyacınız yoksa bile eski ürünü satarak üstüne bir miktar para ekleyerek yeni bir ürün alabilirsiniz. Bu hamleniz cebinize her ay kar olarak geri dönecektir.

 

 

Buzdolabı Türü Eşyalarınızın Kapaklarını Açık Tutmayın

Bir markete veya bakkala gittiğinizde belki denk gelmişsinizdir. Dolapların üstünde “Uzun Süre Açık Tutmayınız” yazar veya sizi uyarır. İşte bunun sebebi tabi ki sizin hastalanacak olmanız değildir. Bunun ana sebebi buzdolapları ve fırınların kapakları açık kaldığında yüksek elektrik faturası gelebilecek olmasıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse bir buzdolabının kapağını açık bıraktığınızı farz edelim. Kapağı kapattığınızda buzdolabından anında soğutma sesi duyacaksınız. İşte bunun sebebi kapak açıkken buzdolabında ısı yükselmesi yaşanmasıdır. Örneğin buzdolabının içerisindeki ısıyı -3’e ayarladıysanız kapak açık kaldıkça bu ısı yükselecektir. Doğal olarak buzdolabı da kapağı kapanınca tekrar -3 dereceye soğutmaya çalışacaktır. Fırında ise tam tersi yani ısı kaybı yaşanır ve fırın ısıyı arttırmak için daha fazla güç harcar. İşte bu yüzden bu tür cihazların kapaklarını uzun süre açık tutmamak çok önemlidir. Çünkü bu tür cihazlar yüksek elektrik sarfiyatı yapan cihazlardır.

 

 

Klima Türü Cihazları Tavsiye Edildiği Şekilde Kullanın

İlk olarak eğer klimanız yoksa yeni bir klima almadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Klimalarda BTU tabirinde gücünü ifade eden bir terim vardır ve elektrik faturası için önemlidir. Klima alırken BTU gücünü araştırmalı ve odanıza yeterli seviye de olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında harcadığı elektrik miktarını da araştırmalısınız. Ayrıca klimanızın daha verimli çalışması ve odanızın ısıyı muhafaza edebilmesi için evinizin yalıtımını güçlendirin.

Diyelim ki bir klima aldınız ve elektrik harcaması yapmaması için kapalı tutuyorsunuz. Bu bazen doğru bir hamle olabilir ancak bazen yanlış da olabilir. Örneğin, eviniz çabuk soğuyorsa ve siz ısıtmak için klima açıyorsanız bu daha fazla elektrik tüketimine yol açacaktır.  Çünkü odanız sürekli soğuyacağı için klima her açtığınızda daha fazla güç harcayacaktır. Bunun yerine sürekli belirli seviye de açık kalması daha doğru olabilir tabi odada değilken kapatmalısınız. Böylece elektrik faturası sorgulama yaptığınızda yüksek fiyatlarla karşılaşmazsınız. Bir diğer detaya gelecek olursak klimanızın bakımlarını asla geciktirmeyin. Çünkü klimaların bakımları geciktiği zaman daha fazla zorlanırlar ve daha fazla elektrik tüketimi yaparlar. Bu yüzden klimalarınız filtre değişimini vs. zamanında yapmanız tavsiye edilir.

Çamaşır Makinesi Türü Cihazları Doğru Zamanda Kullanın

Son olarak değinmek istediğimiz küçük ama önemli bir detay daha var. Bir çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu cihazları sürekli değil ara sıra ancak tam dolu kullanın. Örneğin, çamaşır makinesine sürekli ve az çamaşır atmayın. Çünkü bu cihazlar çok kullanıldığında elektrik faturası yüksek gelecektir. Bunun yerine biriktirin ve toplu bir şekilde yıkayın. Bu ince detay faturanız için olumlu bir şekilde size geri dönecektir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Faydalı Bilgiler, Nasıl Yapılır
Evde Kolonya Nasıl Yapılır?
Evde Kolonya Nasıl Yapılır?

Son dönemler koronavirüs vakalarındaki sayı artışı nedeni ile en çok araştırılan konulardan birisi evde kolonya nasıl yapılır konusu olmuştur. Dezenfektan...

MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020
MSÜ Başvurusu Nasıl Yapılır 2020

Son günlerin en çok merak edilen konularından birisi MSÜ başvurusu nasıl yapılır 2020’ dir. Milli Savunma Üniversitesi’nde okumak isteyenler için...

Çocuklarla evde aktivite önerileri| Corona virüsü tatili
Çocuklarla Evde Yapabileceğiniz 10 Keyifli Aktivite

Türkiye de Corona Virüsü vakası görülmesi ile birlikte okullar 2 hafta süreliğine tatil edildi. Coronavirüs ile enfekte olan kişi sayısında...

Kapat