Site Rengi

Yeni Döngü

SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

SWOT Analizi Nedir? SWOT Analizi Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Günümüz iş dünyasının rekabetinde ayakta durmak için tabiri caizse diğer rakiplerle boy ölçüşebilmek adına bir takım bilgi, araç ve analizlere ihtiyacınız vardır. İşte bu analizlerden bir tanesi de SWOT Analizidir. Çünkü SWOT analizi yöneticilerin doğru karar verme adına başvurdukları önemli bir analiz türüdür. Peki, nedir bu SWOT analizi?  Ve SWOT analizi nasıl yapılır? İşte, bu sorunun yanıtını araştırıp istifadenize sunduk.

 

SWOT Analizi Nedir?

SWOT kelimesi aslında bir kısaltmadan ibarettir ve İngilizce bazı kelimelerin baş harflerinden oluşmaktadır. Aynen, S, Strength, W, Weakness, O, Opportunity, T,Threat olduğu gibi. Burada kelime olarak Strength işletmenin güçlü yönlerini, Weakness zayıf yönlerini, Opportunity fırsatları ve Threat kelimesi ise tehditleri ifade etmektedir.  Aslında işin özü planlama yatar yani SWOT analizi bir stratejik planlamadır.

Strength (güçlü yönler); işletmenin güçlü olduğu alanları, iyi iş yaptığı ve çıkardığı ve avantajlı yanlarını ifade eder. Örnek vermek gerekirse güncel ürün çıkarması bir çok kesime hitap etmese ya da bulunduğu konum itibari ile güçlü taraflarını söyleyebiliriz.

Weakness (Zayıf yönler);  işletmenin zayıf yanlarını ifade eder ya da dezavantajları konu edinir. Örnek verecek olursak, teknik eleman ve işgücü yetersizliğini misal olarak ifade edebiliriz.

Opportunity (fırsatlar); işletemeye faydası olabilecek her şey fırsat olarak ele alınabilir. Bu fırsatlar dışsal nedenler olup değerlendirildiğinde işletmeye katkısı büyük olacaktır. Örnek olarak, devlet desteklerini söyleyebiliriz.

Threat (tehditler); işletmeye herhangi bir nedenle zarar verebilecek ve dış dünyadan gelebilecek tehditleri ifade etmektedir. Genellikle bu tehditler rakip işletmelerden gelir tehdit. Örnek vermek gerekirse, iş dünyasına yani pazara yeni adım atan firmalar, müşterilerin ve tedarikçilerin pazarlık gücünün yüksek olmasını söyleyebiliriz.

 

SWOT Analizi Amacı / Önemi Nedir?

SWOT analizi, herhangi bir işletmenin nerede bulunduğunu öğrenmek, konumunu keşfetmek, pazar payını bilmek ve öğrenmek adına SWOT analizi en araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan ötürü günümüz rekabet koşullarında SWOT analizinin önemi bir hayli önem kazanmaktadır.

 

SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

 

Stratejik bir planlama olan bu SWOT analizi nasıl yapılır? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte arayalım.

SWOT analizi yapabilmek için ilk önce bir lidere ya da yöneticiye ihtiyacımız vardır. bir liderin olması işimizi daha kolaylaştıracaktır. Evet, bir liderin öncülüğünde bir ekip kurulur. Bu ekip yapacağı veya varmak istediği hedef nokta hakkında beyin fırtınası yapmakla işe başlar. Bu beyin fırtınası neticesinde ortaya atılan görüş, fikir ve düşünceler kaleme alınır ve ortaya bir liste oluşturulur. Bu liste analiz edilmek üzere değerlendirmeye tabi tutulur. Bu değerlendirmenin konu başlıklarını sizinde bildiğiniz gibi işletmenin, güçlü, zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri oluşturur.

İşletmenin Güçlü Yönleri Nasıl Belirlenir?

Bir işletmenin güçlü yönleri avantajlı olduğu yanlarıdır. Ayrıca yapılan iyi işler çıkarmak, ürün çeşitliğine sahip olmak, markanın gücü, iyi bir iletişim ağına sahip olmak ve sahip olduğu yeterlilik ve yeteneklerde işletmenin güçlü yönlerini gösterir. Peki, bir işletmenin güçlü yönlerini belirleyebilmek şu sorulara yanıt aramakla olacaktır. Bunlar ise;

 • Şirketin bünyesinde sahip olduğu avantajları nelerdir?
 • Şirket neyi ve neleri iyi yapıyor?
 • Dış dünya bizim hangi tarafımızı güçlü bulmaktadır?

 

İşletmenin Zayıf Yönleri Nasıl Belirlenir?

Her hangi bir işletmenin zayıf yönleri aslında eksik kalınan yani geliştirilmesi gerektiği yanlarını ifade etmektedir. İşletme zayıf kaldığı noktaları iyileştirilirse istenilen noktaya varmakta büyük bir engel atlanmış olunacaktır. Kısaca zayıf yönleri, siz de olmayan ama rakiplerinizde olan yetenekler ve özellikler olarak tanımlayabiliriz. Somut bir örnekle açıklamak gerekirse marka değerinizin müşteriler tarafından iyi bilinmiyorsa ya da bir nama sahip değilseniz, ayrıca lokasyon bakımından avantajsız bir yerde faaliyet gösteriyorsanız bu işletmenizin zayıf yönlerini gösteriyor demektir. o zaman, bir işletmenin zayıf yönlerini belirleyebilmek için şu sorulara cevap bulmak gerekiyor. Nedir o sorular?

 • İşletmede neyi kötü yapıyoruz?
 • İşletmede neyi ve neleri geliştirebiliriz?
 • Rakiplerin iyi olduğu yanları ve bizden daha iyi yaptığı noktalar nelerdir?
 • İşletmenin kanal yolu nasıldır?

 

İşletmenin Fırsat Yönleri Nasıl Belirlenir?

İşletmenin fırsat yönleri, işletmenin hali hazırda salip olmadığı ama ileride olabileceği ve avantaj sağlayabileceği dışsal nedenlerdir. Bunlara sahip olmak adına işletme şu soruları kendine sormalı ve fırsatları yakalamalıdır. Nedir bu sorular?

 • İşletmeyi olumlu anlamada etkileyebilecek şartlar ve trendler neler olabilir?
 • İşletmenin sahip olabileceği ve bundan maksimum faydalanabileceği fırsatlar neler olabilir?
 • Piyasada bulunduğumuz konum itibari ile işletmeye yararlı ve elverişli düzenlemeler neler olabilir?
 • Yapılabilecek herhangi bir yenilik, gelişme veya değişiklik mümkün müdür?

 

İşletmenin Tehdit Yönleri Nasıl Belirlenir?

Tehditler, işletmeye olumsuz anlamda zarar verebilecek dış faktörleri ifade eder. Bunun için bu tehditleri belirleyebilmek adına işletme şu sorulara yanıt aramakla halledebilir. Nedir O sorular?

 • İşletmeye mani olan koşullar nelerdir ve neler olabilir?
 • İşletmeye olumsuz anlamda zarar getirebilecek dış faktörleri neler olabilir?

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Köşe Yazıları
Bitcoin Yükseliş Trendine Girdi Mi?

Geçtiğimiz günlerde Dow Jones Industrial Average ve Bitcoin’ in 6400 dolarlık destek düzeyine kadar  güçlenmesinden sonra kripto uzmanları, Bitcoin fiyatının...

Evren, Uzay ve Gökbilimi

İnsanoğlunun var olduğu çağlardan bu güne kadar merak ettiği ve üzerinde çalıştığı gökbilimi hakkında ortaya pek çok teori atılmıştır. Bu...

Su ve petrol deposu Antarktika

  Uzun yıllardan beri ülkelerin bilimsel araştırma üssü olan Antarktika, aynı zamanda 2012-2017 yılları arasında 219 milyar ton buz kaybıyla...

Kapat