Terahertz Kamera - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 10:50

Terahertz Kamera

Terahertz Kamera
Son Güncelleme :

09 Nisan 2020 - 22:09

69 views

Terahertz kamera, kimyasal reaksiyonlar sırasında inanılmaz bir hızla hareket eden proton ve elektronları kayıt edebilecek. Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma neticesinde elde edilen bu elektron kamerası ile ilaç sektöründe yeni nesil ilaçlar geliştirilebilir.

Terahertz kamerası çalışma prensibi ise şu şekildedir. Terahertz radyasyonları sayesinde, elektron ışınları yok ediliyor. Elektronların ışınları manipüle edilmesi sayesinde çok hızlı görüntü kayıtları elde edilebiliyor. Bunun sonucunda da Pesky etkisi engellenerek atom ve moleküller doğru bir şekilde ve doğru bir değişim zamanı ile kaydedilebilecek.

Terahertz metodu, hali hazırda üzerinden yoğun bir çalışma sürdürülen parçacık hızlandırma teknolojisi için de bir devrim olabilir. Terahertz radyasyon dalga boyu, mevcut radyo dalga boylarından çok daha fazla küçük olması sayesinde bu metodu kullanan küçük cihazlar üretilebilir.

Ultra Hızlı Diffraksiyon Kamerası

Yine SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laborauvuarı tarafından geliştirilen Ultra Hızlı Diffraksiyon Kamerası ile yüksek enerjili gönderilen elektron ışınları ışık hızına yakın bir hıza ulaşmaktadır. Bu sayede de moleküller arasında gerçekleşen hareketlerin anbean kaydedilmesine olanak sağlıyor.

Kayıt altına alınacak cisme yüksek hıza ulaşan elektron demetleri gönderiliyor. Bu ışınların hedefteki atomlar ile etkileşim kurması kaydediliyor. Yani bir bakıma o an hedefteki cisim için zaman durmuş gibi oluyor. Bu zamana kadar sadece radyo dalgaları kullanılırdı. Yapılan bu araştırmalar neticesinde Terahertz ışıkları kullanılmaya başlandı.

Terahertz radyasyonun en büyük avantajı, kullandığı radyasyon ile elektron demetlerini kısaltıyor ve bununla birlikte de çok daha canlı görüntüler elde ediliyor. Terahertz radyasyonu kullanımında çıkan lazer ışını ikiye bölünerek ilerliyor. İlk ışın bakır elektrota çarparak onda elektron demetleri üretiyor. Diğer ışın ise elektron demetlerinin daha da kısalmasını sağlıyor. Bu sayede tek bir lazer ışınından elektron demetlerin ve terahertz ışınları senkronize olarak pesky etkisini azaltıyor.

Sonuç olarak bu inovasyon ile fizikte çok önemli bir keşif daha yapıldı. Elektron demetleri, saniyenin katrilyonda biri olan femtosaniyelerden sadece 10 tanesine sıkıştırılması başarıldı. Şimdi ki hedef ise bunun birkaç femtosaniyeye düşürürülmesi olacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Teknoloji
Jiroskop Nedir?

Jiroskop nedir sorusunun en temel cevabı, yön gösteren ve ölçen bir alet olarak verilebilir. Düz döner adı da verilen bu...

Kapat