Site Rengi

Yeni Döngü

Termal Macun Nedir, Nasıl Uygulanır, Isı İletimini Nasıl Sağlar?

Termal Macun Nedir, Nasıl Uygulanır, Isı İletimini Nasıl Sağlar?
YENİ DÖNGÜ

Termal macun temel olarak soğutma işlemlerini üstlenir ve bilgisayarın rahat çalışmasını sağlar. İşlemci ile soğutucu blok arasındaki hava boşluklarını yok eder ve ısı iletimini sağlar. Termal macun bilgisayarların ömründen performansına kadar pek çok kritik noktada devreye girer. Isı iletimi soğutucu blok arasında oldukça iyi olmak zorundadır. Termal macun bittiği zaman ya da kullanılmadığı zaman bilgisayarınızda performans düşüklükleri yaşanabilir. Hatta bilgisayarınız uzun süre açık kalamaz.

 

Termal Macun Nedir?

Termal Macun, işlemci ve soğutucu blok arasında yer alan bir etken maddesidir. Bilgisayar parçaları satılan her yerde ya da elektronik marketlerden tüp haline kolaylıkla temin edilebilmektedir. PC toplarken ya da soğutuculu bir elektronik devre yaparken termal macun olmazsa olmazlardandır. Elektronik devrenin ısı iletimini sorunsuz şekilde tamamlaması için Termal macuna ihtiyaç duyulmaktadır. Durum sadece elektronik devreler için geçerli değildir. Toplanan bilgisayarın işlemcisi ile soğutucu bloğu arasındaki ısı iletimini en iyi hale getirmek için termal macuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilgisayarında sadece tarayıcı kullanmak istiyorsanız bile gerekli maddelerden birisi termal macundur. Termal macunun olmadığı ya da eskimiş olduğu sistemlerde çalışma süresi oldukça kısadır. Kimi zaman 1 saat kimi zaman 10 dakika olan bu çalışma aralığında bilgisayar kendini sık sık kapatarak koruma moduna almaya çalışacaktır. Termal macunlar sayesinde işlemci ve soğutucu blok arasında ısı iletimi sağlanır. Bu sayede bilgisayardan alınması gereken performans alınır.

Termal macunu her ne kadar ısı iletimini arttıran bir madde olsa da kalite kalite piyasada bulunmaktadır. İlk alınan hazır sistemlerde Stok Termal Macun yer alır. Stok olarak yer alan macunlar yağ oranı olarak düşük maddeler olduğu için ısı iletimini oldukça az yapmaktadır. Bu durumdan etkilenmek istemeyen ve işini garantiye almak isteyen kişiler termal macunu aldıkları ilk gün değiştirme seçeneğini kullanır. Yeni sistemler içerisinde gelen termal macunlar sadece sistemi çalıştırmak içindir. Alınacak performansı oldukça etkilemektedir.

Termal Macun Nasıl Çalışmaktadır?

İşlemciler üzerlerinde herhangi bir işlem yükü olmasa bile oldukça fazla ısınabilmektedir. Üzerlerinden elektrik akımı geçmesi ile çalışan sistemler oldukça çabuk ısınabilmektedir. Hava ısı iletimini oldukça fazla düşüren bir etkendir. Termal macunlar işlemci ve soğutucu blokları arasındaki havaları ortadan yok ederek daha iyi bir ısı iletimi sağlanmasına neden olur. Bilgisayarlardan ya da elektronik cihazlardan en iyi performansı almak için termal macun ile soğutucu desteğinde bulunmak gerekmektedir. Bilgisayar kasalarını en az bir kere açmışsanız mantık olarak soğutucu bloğun ve işlemcinin birbirlerine nasıl baskı yaptığını birlisiniz. Bu baskı arada hava boşluğu bile yok gibi gösterse de durum hiç öyle değildir. Soğutucu blok ve işlemcinin yüzeyi her ne kadar pürüzsüz gözüküyor olsa da hava boşluklarının oluşumu için oldukça müsait bir ortam oluşturmaktadır.

Termal macun tam olarak bu noktada devreye girerek işlemci ve soğutucu blok arasındaki hava boşluklarını yok eder. Kaliteli bir sistem toplamak isteyenlerin belki de istemeden pas geçtikleri, unuttukları termal macunlar hayati önem taşımaktadır. İşlemciler soğuduklarında üstün performans göstermektedirler. Özellikle OC işlemi yapmak isteyen kullanıcıların termal macunlar konusunda oldukça iyi bilgilenmesi gerekmekte.

Termal Macun Nasıl Uygulanır – Kısaca

 

Termal macun gerekli bir maddedir. Gerekli olması onun kullanımını zorlaştırmaz. Ancak ne kadar sürülmesi gerektiğini ne kadar uygulanması gerektiğini bilerek hareket etmekte fayda var. Öncelikle kalitesine güvendiğiniz ya da internette isimleri sıkça duyulan termal macunlardan edinin. Ya da herhangi bir bilgisayarcıya giderek oldukça uygun fiyatlara bir şırınga termal macun alın. Daha sonra işlemci üzerinde bulunan soğutucu bloğu sökün. Söküm işleminden sonra göreceksiniz ki eski termal macun iki bileşen üzerinde duruyor. Bunları sert ancak çizme özelliği olmayan bir alet ile kazıyın. Kazıma işlemi bittikten sonra bir parça peçete kullanarak tamamen eski termal macundan arındırın.

Bu aşamadan sonra yapılacaklar daha kolay diyebiliriz. Yapmanız gereken yeni almış olduğunuz termal macundan ortalama bir bezeyle büyüklüğü kadar işlemcinin üzerine sıkmak. Sıkma işlemi bittikten sonra bunu bir kartvizit yardımı ile yaya bilirsiniz. Ancak o şekilde uğraşmak istemezseniz. Tam olarak ortaya yapmış olduğunuz termal macunun üzerine soğutucu bloğu yerleştirin. Bu kısımda oldukça sıkı bir şekilde oturma işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini gözlemleyin. Tüm bu işlemler bittikten sonra termal macunun yanlardan taşıp taşmadığını kontrol edin. Taşma gibi bir durum söz konusu olmuşsa onu silin çünkü termal macun oldukça iletken bir maddedir. Anakartınızda kalıcı hasarlar bırakabilir.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
Akıllı Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Akıllı telefon güvenliği nasıl sağlanır, almamız gereken güvenlik önlemleri nelerdir? Her akıllı telefon kullanıcısının anlayacağı ve uygulayabileceği şekilde açıkladık.  ...

Kapat