Toplama Bilgisayar Kasanıza İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 13:23

Toplama Bilgisayar Kasanıza İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Toplama Bilgisayar Kasanıza İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Son Güncelleme :

26 Kasım 2020 - 14:17

102 views

İşlemci, toplama bilgisayar için sadece tek bir parça olarak düşünülmemelidir. Bu donanım ne kadar uygun tercih edilirse hem oyunlar dışında hem de oyunlarda ki performansınız o kadar olumlu yönde etkilenecektir. Çünkü işlemci ekran kartı ile uyumlu olmadığında bilgisayarınızda darboğaz oluşturabilir. Bu darboğaz sebebiyle ekran kartının performansı düşer ve bu durum oyunlarda ki performans kaybıyla sonuçlanır. Bizim hazırladığımız rehberde işlemci alırken nelere önem vermeniz gerektiği yer alacak. Her bir donanımda bulunan dikkat edilmesi gerekilen önemli detaylar işlemci de de mevcut. Lafı daha fazla uzatmadan rehberimize geçelim.

Toplama bilgisayar kasası için işlemci seçiminde bunlara dikkat

İşlemci üreticisi ve soket yapısı

Toplama bilgisayar kasası için işlemci alırken anakartınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer daha önce elinizde Intel uyumlu bir anakart varsa AMD işlemci takamazsınız. Bunun aksi de bu durum için geçerli tabi. Bunun haricinde bir de soket yapısı mevcut. Yani örneğin, AMD uyumlu bir anakarta sahipseniz ve AM4 soketli işlemci alacaksanız, anakartınızda da AM4 soket olmalı. Eğer anakartınız başka bir AMD soket yapısına sahipse yine işlemciyi anakartınıza takamazsınız. Bu yüzden işlemcinizi anakartınıza göre tercih edin.

Yonga seti

Bu kısım aslında soket yapısıyla oldukça benzer ancak yine de farklı. Yonga seti dediğimiz kısım nesiller arasında farklılaşabiliyor. Bazı anakartlarda özellikle uyumlu işlemci modelleri yer alır. Aynı pin sayısına sahip bir 8. Nesil Intel işlemci bazen 7.Nesil işlemcinin uyduğu anakarta uymayabilir. Yani anlayacağınız üzere yine toplama bilgisayar kasanızda yer alan anakartınıza uyumlu bir işlemci seçmelisiniz. Bu durum firmaların yeni teknoloji geliştirmelerinden ve anakartların her modellerinin bu teknolojiye uyumlu olmamasından kaynaklanıyor. Bu yüzden işlemci alırken anakartınız ile uyumlu olup olmadığını detaylıca araştırın.

Çekirdek ve iş parçacığı

İşlemci de bir diğer önemli detay ise çekirdek ve iş parçacıkları. İşlemcinin çekirdek sayısının olabildiğince yüksek olması her zaman iyidir. Örneğin, 6 çekirdekli bir işlemci yerine 10 çekirdekli bir işlemci tercih edebilirsiniz. Bunun yanında iş parçacığı sayılarının da çok olması işlemci için oldukça iyidir. Özellikle oyun gibi bilgisayarı zorlayacak şeyler kullanmayı düşünüyorsanız gelişmiş teknolojili, yüksek çekirdek ve iş parçacığı sayısına sahip işlemci tercih edebilirsiniz.

 

Tekli ve çoklu çekirdek performansı

 

Toplama bilgisayar için işlemci alırken dikkate alınması gerekilen en önemli detaylardan birisi budur. Örneğin, bir işlemci gördünüz ve hızı 3,6 GHz. İşlemcinin hızı oldukça yüksek ancak tekli ve çoklu performans hızlarını araştırın. Bazı işlemciler tekli çekirdek performanslarında oldukça yüksek olsalar da çoklu çekirdek performansta afallayabiliyorlar. Tabi bu durum tam tersi içinde geçerli. Özellikle oyun için bilgisayar topluyorsanız tekli çekirdek performansının yüksek olmasına özen gösterin. Eğer işlemcinin çoklu çekirdek performansı üst düzeyse ve tekli çekirdek performansı ideal bir seviyedeyse yine tercih edebilirsiniz.

 

Entegre grafik bulunan işlemciler

Eğer ekran kartına henüz bütçeniz yoksa bir entegre grafik işlemcisi almayı düşünebilirsiniz. Bu işlemcilerin içerisinde yerleşik bir grafik seti bulunur. Bu sayede toplama bilgisayar için bütçeniz kısıksa işlemciyi ekran kartı gibi kullanabilirsiniz. Bu tür bir işlemci alırken işlemcinin tüm özelliklerini ve ekstra olarak oyunlarda sunduğu FPS değerlerini araştırın.

 

 

Overclock ve soğutucu

İşlemcilerinin fanlarını yani soğutma sistemlerini her daim araştırmanız daha iyidir. Ancak overclock için bu durum ayrı bir önem taşıyor. İşlemcilerde overclock dediğimiz teknoloji işlemcinin kendi hızından çok daha yüksek hızlara çıkmasını sağlar. Eğer bu tür bir işlemci almak istiyorsanız ilk olarak overclock ile çıkabildiği hızları araştırın. Daha sonra işlemcinin stok fanı varsa yeterli olup olmadığını ve çok ısınıp ısınmadığını araştırın. Eğer stok fan yoksa ve overclock yapacaksanız işlemciye kaliteli bir fan veya sıvı soğutma sistemi alın.

RAM desteği ve önbellek

Toplama bilgisayar için doğru işlemciyi seçmenize çok az kaldı. RAM desteği dediğimiz kısım oldukça basit. İşlemci modellerinde maksimum 64 GB RAM bellek destekler gibi ibareler yer alır. Bu durumda alacağınız işlemcinin ne kadar RAM bellek desteklediğine bakın.

Bu miktarın sizin için yeterli olduğundan hatta olabildiğince yüksek olduğundan emin olun. Aksi takdirde ileri de yapacağınız RAM takviyeleri işe yaramayabilir. Bunların haricinde işlemcilerde ön bellekler bulunur. L1, L2, L3 ve Smart Cache olarak ayrılan bu bellekler işlemci için oldukça değerlidirler. L1 ön bellek en önemli kısımdır ve ön bellekler arasında en hızlı olanıdır. L2, L1 ön bellekten hemen sonra gelir ve daha büyük boyuta sahiptir. L3 ise diğer ikisini destekler ve aralarında en yavaş çalışanıdır. Ön bellek kısmına dikkat edilmelidir. Bu yüzden toplama bilgisayar kasası için işlemci alırken ön bellek boyutunun da olabildiğince yüksek olmasına özen gösterin.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Toplama Bilgisayar Kasası için RAM Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Toplama bilgisayar diziyorsanız bir sürü parça ve bu parçaları alırken bazı incelikler olduğunu biliyorsunuzdur. Bu inceliklerden birisi bile gözden kaçtığında...

Kapat