Site Rengi

Yeni Döngü

Uzay Madenciliği Nedir? Yaşanan Son Gelişmeler Nelerdir?

Uzay Madenciliği Nedir? Yaşanan Son Gelişmeler Nelerdir?
YENİ DÖNGÜ

Uzay madenciliği son dönemin en popüler konularından biri olarak biliniyor. Bilim insanları tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklamaya göre, yakın gelecekte dünya da bulunan hammaddelerin tükenmesi bekleniyor. Yakın gelecekte hammaddelerin tükenecek olması nedeniyle şimdiden birçok hükümet gerekli hazırlıklara başladı. Yapılan hazırlıklardan bir tanesi de uzay madenciliği. Peki yakın zaman içerisinde yapılması planlanan madencilik işi nedir? Birçok kişi tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

 

Uzay Madenciliği Nedir?

 

Yaşanan son gelişmeler ile birlikte uzay madenciliği nedir sorusu son dönemde oldukça popüler hale gelmiştir. Asteroit madenciliği olarak da bilinen bu yöntem, diğer gezegenlerde ve asteroitlerde bulunan hammaddelerin çıkarılması işlemine denilmektedir.

 

Uzay Madenciliğinin Olumsuz Yanları

 

Uzay da yapılacak madencilik işlemi sayesinde hammadde sıkıntısının ortadan kalkacağı düşünülse de söz konusu durumun olumsuz yanları da mevcuttur. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre uzaydan getirilmesi planlanan maddelerde hastalık riski olabilir. Uzayda yapılacak madencilik işleminin bir başka olumsuz yanı ise ekonomik nedenlerdir. Zira özel olarak hazırlanması düşünülen ekipmanların ilgili gezegenlere gönderilmesi işlemi ülkeleri ekonomik olarak olumsuz etkileyebilir.

 

Uzay Madenciliği İle Hangi Maddeler Elde Edilecek?

 

Uzay madenciliği kapsamında, birçok ülke hazırlıklarına şimdiden başladı. Uzayda yapılacak madencilik işlemi sayesinde demir, nikel ve altın gibi maddeler elde edilebilecek. Uzayda elde edilecek bu maddeler sayesinde, dünyada bulunan hammaddelerin fiyatı da ciddi anlamda düşebilir.

 

Trump Yeni Kararname İmzaladı

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde imzaladığı bir kararname ile birlikte uzay madenciliği işlemini onayladı. Onaylanan kararname ile birlikte artık özel şirketler istemeleri durumunda uzayda madencilik yapabilecek.

 

Bilindiği üzere 2015 yılı içerisinde Obama yönetimi özel bir yasa çıkararak, madencilik işlemini yasal hale getirmişti. Bu yasa ile birlikte uzayda çıkarılacak maddelerin satış işlemi de yasal statüye kavuşmuştu.

 

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılında uzay aracı, madencilik işlemi kapsamında belirlenen bir asteroit yüzeyine inmek için fırlatılacak. Söz konusu yolculuk başarı ile tamamlanırsa 2026 yılına girdiğimizde uzay aracı asteroide inmiş olacak. Bu proje kapsamında ilk uzay madenciliği işleminin de adımı atılmış olacak.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim, Haber
Erkekler Neden Kadınlardan Daha Az Yaşar?

Erkekler neden kadınlardan daha az yaşar? Bu sorunun cevabını bulmak için bilim insanları çok uzun zamandan beri çalışmaktadırlar. Yıllardır gözlenen...

Amazon Corona Virüsü Testi İçin Laboratuvar Kuruyor

Amazon firması, çalışanlarına düzenli olarak Corona virüsü testi yapacağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde yapılan testlerden 60’dan fazlasının pozitif çıkması nedeniyle böyle...

Huawei Card Tanıtıldı İşte Özellikleri

Günümüzün en popüler akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei, farklı bir alana yönelerek birçok kullanıcıyı şaşırttı. Geçtiğimiz günlerde Çin de...

Kapat