Site Rengi

Yeni Döngü

Uzayda Yaşam Ve Kayıp Kozmonotlar

Uzayda Yaşam Ve Kayıp Kozmonotlar
YENİ DÖNGÜ

Binlerce yıldır bilim insanları ve insanlık uzayda yaşam olduğuna dair kanıt aramaktadır. Uzayla ilgili yapılan  araştırmaların çoğu bu yönde olup,zamanın Sovyet Rusyası ile Amerika birbirleri ile uzay araştırmalarında rekabete girişmişler . Gönderilen ilk canlı, bir köpek olup daha sonra erkek ve bayanları da uzaya göndermişlerdir. Bu yazımızda geniş çaplı bir araştırma yapacağız ve kayıp kozmonotlar ile birlikte uzaya giden ilk canlıyı ve İtalyan kardeşleri tanıyacağız. Özellikle kaybolan kadın kozmonota neler olduğunu ve uzay aracındaki son konuşmalarını da okuyacaksınız.

Layka-Sputnik 2

Sovyet Rusya tarafından 3 Kasım 1957 tarihinde gönderilen ve içinde köpek olan uydu aynı zamanda ilk canlı uydu olarak iniş yapmıştır. Uzaya giden ilk canlı olan Layka dünyada büyük bir yankı uyandırmıştır, bu köpek teknik bir arızadan dolayı çok fazla yaşam belirtisi vermeyerek hayatını kaybetmiştir.

İtalyan Kardeşler

Uzay savaşında başarısız olan Sovyetler ve Amerika sürekli uzaya uydu gönderiyorlar ve bunu tüm dünyadan saklıyorlardı, birbirlerine üstünlük kurmak için hazır olmayan uyduları bile yolluyorlar bir başarı çıkarmaya çalışıyorlardı. Bunu tesadüfen fark eden İtalyan kardeşler o zamana kadar gönderilen uzay araçlarının tüm bilinen ve bilinmeyenleri bir arşivde saklamışlardır. Uzayda tuhaf olayları kaydederken İtalyan kardeşler birçok ses kaydı da yapmışlardır. 12 Nisan 1961 tarihinde insan ırkı adına büyük bir başarı Sovyetlerden gelmiştir, kozmonot Yuri Gagarin uzaya çıkıp dünyaya dönen ilk insan olmuştur.

Kayıp Kozmonotlar

Bilindiği üzere uzaya gidip gelen ilk kozmonot Yuri Gagarin dir. Fakat belki de onlarcası yüzlercesi uzay boşluğunda kaybolmuşlardır. Bunun nedeni ise çok açık 2 ülkenin birbirlerine diş geçirebilmek için yapılmıştır. Bu durum günümüzde bile canice karşılanan bir durum haline gelmiştir. İnsanlık adına yapılsaydı bu 2 ülke arasındaki durum belki güçlerini birleştirip uzaya çok daha erken ve kayıpsız bir şekilde atlatılabilirdi.

İtalyan kardeşler bu durumu 1950-1964 yılları arasında 2.dünya savaşından kalma bir sığınakta Amerika ve Sovyet Rusya telsizlerini gizli bir şekilde dinliyorlardı. İki kardeş 29 Kasım 1960 yılında yine telsiz sinyallerini dinlerken tesadüfen dünyadan uzaklaşan bir uzay aracının sinyallerini aldılar, bu uzay aracı içerisinde SOS veren yani yardım çağrısı yapan bir erkek kozmonot vardı. Kozmonot mors alfabesi ile yardım çağrısı yapmış fakat kimsenin elinden herhangi bir şey gelmediği için bir süre sonra yardım çağrısı dünyanın yörüngesinden ayrılıp kaybolmuştur. İşin ilginç tarafı da resmi olarak gönderilen bir uzay aracı dünya üzerinde belirtilmemiş olup bu uzay aracının hangi ülke tarafından gönderildiği merak konusudur.

İtalyan kardeşler bu olaydan sonra cihazlarını daha fazla üst seviyeye taşıdılar ve 2 Şubat 1961 yılında Sovyet frekanslarını tararlarken telemetri cihazlarına bir başka yörünge tarafından gelen sinyaller almaya başladılar. Alınan sinyallere göre bu kişi zor bir şekilde nefes alıp veriyordu. İtalyan kardeşler bu sinyalleri yaklaşık 30 dakika boyunca kaydetmeyi başardılar. Bir süre sonra bu kayıtları zamanın ünlü kardiyoloğu Profesör Dolyotti ye dinlettiler. Dolyotti de bu kayıtları dinledikten sonra karşıdaki kişinin kalbinin yavaşladığını ve ölmekte olduğunu söyler.

Ses kayıtlarına internet üzerinden ve sosyal medya tarafından ulaşabilirsiniz. Bu olaydan 2 gün sonra Sovyet Rusya tarafından bir açıklama gelmiştir. 7.5 ton ağırlığında olan bu uzay aracı dünya yörüngesine girerken yandığı haberleri çıkmıştır ve tabi ki haber içeriğinde uydu içindeki kozmonottan bahsetmemişlerdir. Bu olayın üstü Sovyet Rusya tarafından hızlı bir şekilde kapanmıştır.

Kayıp Kadın Kozmonot

 

Yine İtalyan kardeşler tarafından 23 Mayıs 1963 yılında alınan sinyallere göre bu kez bayan bir kozmonot dünya yörüngesine girerken uzay aracının arızalandığını anlayıp dünyaya yardım çağrısı gönderiyor. İşte Kayıp kadın kozmonotun azından çıkan son cümleler.

‘’bir, iki, üç, dört, beş-konuş konuş-sıcak hissediyorum sıcak hissediyorum-oksijen oksijen-tehlikeli değil mi?-konuş-bunu nasıl iletebilirim-evet evet evet-nasıl-sıcak hissediyorum-anlıyorum-belirsiz bir konuşmanın ardından solda diyor. Ateşi görebiliyorum! Ateşi görebiliyorum!-sıcak hissediyorum-otuz iki-kaza mı yapacağım?-lütfen diyor ve ardından belirsiz bir cümle daha kullanıp haber alınamıyor. Kadın kozmonot uzay aracı içerinde dünya ile iletişime geçmiş gibi gözüküyor bu cümlelerinde.

Bu olaydan 3 gün sonra bilindik bir olay daha yaşanır. Sovyet haber ajansı Tas bir bildiri yayınlar ve bu bildiride dünya yörüngesine giren bir uzay aracı olduğunu söyler fakat aynı anda bu aracın yandığını da belirtirler. Yine her zaman olduğu gibi talihsiz kadın kozmonota ne olduğuna dair yer vermemişlerdir satırlarında. Bu olaydan yaklaşık bir ay sonra Sovyetler 16 Haziran 1963 te bir kadın kozmonot olan Valentine Tereşkova, Vostok 6 ile uzaya çıkmış ve tarihin ilk kadın kozmonotu unvanını kazanmıştır.

Ancak ondan önce ismi bile bilinmeyen bir kadın kozmonot uzaya çıkmış ve dünyaya geri dönerken uzay aracı yörünge içinde yanarak kaybolmuştur. İtalyan kardeşler bunu basına yayınlayarak Avrupa da büyük bir ses getirmişlerdir. Sovyetler bu haberlerden sonra hem Avrupa dan hem de kendi ülke vatandaşlarından tepki almışlardır. Bir açıklamayla yine bahsi geçen kadın kozmonottan bahsedilmemiş, hatta başarılarını çekemedikleri için karalama yapıldığı yönünde bildiri yayınlamışlardır.

 

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim
Fitoremediasyon İle Doğayı Temizlemek Mümkün Mü?

Sanayileşme çabamız havayı ve suyu, şehirleşme arzumuz yeşil alanları, modern tarım hevesimiz toprağı nerdeyse kullanılamaz bir hale getirdi. Yaşam küremize...

Sentetik Biyoloji Çağı Ve Tasarlanmış İnsanlar

Sentetik biyoloji, diğer adıyla yaşam mühendisliği ile akıl sınırlarını zorlayan bir gelecek tasarlanıyor.  Bundan 67 yıl önce James D. Watson ve Francis...

Dünyanın Kutupları Neden Yer Değiştiriyor

Dünyanın manyetik kuzey kutbu  ilk keşfedildiği 1831 yılından bu yana sürekli yer değiştirdiği bilinen bir gerçektir. Ancak son 20 yıl...

Kapat