Site Rengi

Yeni Döngü

VINCENT VAN GOGH

VINCENT VAN GOGH
YENİ DÖNGÜ

Van Gogh, 1853 yılında Hollanda’nın Zundert kasabasında dünyaya geldi. Genç yaşta sanat eseri alımı ve satımı yapan Goupil firmasına girmiştir. Birkaç yıl burada çalışmış ve sonrasında kendisini dine vermiştir. 1879 yılında maden bölgesi olan Belçika’nın Borinage bölgesine yerleşmiş ve burada madencilere yardımcı olmuştur. 1880 yılına geldiğinde ise ilgi alanı değişmiş ve resim yapmaya başlamıştır. Gençlik yıllarında Van Gogh birçok izlenimci ve art izlenimci sanatçılardan etkilenmiştir. 1887 senesinde ressam Paul Gauguin ile tanışmış ve 1888 yılında ise ütopik bir sanat kolonisi kurma amacı ile Güney Fransa’daki Arles kasabasına yerleşmiştir. “Sarı Ev” olarak bilinen boş eve geçmiş ve bu evi atölyesi haline getirmiştir. Bir süre sonra Paul Gauguin de yanına gelmiş ve birlikte resim sanatlarını icra etmeye başlamışlardır. Ancak Van Gogh’un psikolojisi bozulmaya başlamış ve bir gece kriz geçirirken kulağının alt kısmını koparmıştır. Bunu öğrenen Paul Gouguin, Van Gogh’tan uzak durmuş ve yanından ayrılmıştır. Bu olayın sonrasında bir süre akıl hastanesinde yatan Van Gogh sanatsal alanda üretkenliğini arttırmış ve çalışmalarına devam etmiştir. 27 Temmuz 1890 tarihinde resim malzemeleri ile tarlaya yürüyen Van Gogh kendisini göğsünden vurmuş ve olayın ertesi günü hayatını kaybetmiştir.

Sadece sanatı ile değil fırtınalı ve sıra dışı hayatıyla da bizleri etkileyen Van Gogh modern resim tarihine damgasını vurmuş bir sanatçıdır. Dünyayı Van Gogh’un gözüyle görmek imkansızdır. Ancak yaptığı resimlerle bizler bunu görme şansına sahip olduk. Van Gogh’un modern resim sanatına kattığı şey ise mistik duyarlıktır.

Sanatın belirli dönemleri vardır ve bu dönemlerden hiçbiri bir öncekinden ya da bir sonrakinden daha iyi veya daha kötü değildir. Ancak Rönesans’tan sonra sanatta devrim yaratan dönem Modern Sanat dönemidir. Öyle ki Modern Sanatın çıkışı dahi tartışmalı bir konudur. Herbert Read’a göre “modern” kelimesi anti akademik anlamına gelmektedir.

Modern resim iki ana kategoride incelenebilir. Bunlardan biri dışavurumcular diğeri ise olguculardır. Olguculardan etkilenenler ise İzlenimcilerdir. Dışavurumcular ise fizikötesini yansıtırlar, yani soyutlayıcı ve gerçeküstü resimler olarak ikiye ayrılır. Vincent’ın başlatmış olduğu görgüden kurtulma çalışması kübizm ile amacına ulaşır.

Deneyim ve duyular ile bilginin kaynağına ve gerçekliğine ulaşırız. Bu görüşün sanatsal yansıması İzlenimciliktir. İzlenimciliğin amacı anlık duyumları tuvale yansıtmaktır. Alanın öncü ressamı Claude Monet’tir. Akımın ismi ise Monet’in yaptığı İzlenim: Gün Doğumu (1872) adlı tablodan alır. İzlenimci ressamlar doğayı yeniden inşa etmeyi amaçlamış ve ufak adımlarla bu yolda ilerlemişlerdir. Bu düşüncenin temeli Kant’tan gelir. Kant’In soyut düşünce yapısı doğanın şeklini belirtmektedir. Yani mekan ve kompozisyon zihinsel bir olgudur.

Doğayı yeniden inşa etme düşüncesine sahip ve bu amacını harekete geçiren ilk ressamlardan biri Vincent Van Gogh’tur. Vincent’ın resimlerinde içselliği, soyutluğu ve doğanın farklı bir bakış açısıyla oluşturulduğunu net bir şekilde görmekteyiz. Konular ise dini ve kişisel ağırlıklı olarak göze çarpmaktadır. Boya kullanımı kalın tabakalar halinde olan Vincent resimlerinde uzun çizgilerden yararlanmaktaydı.

1890 yılına ait Buğday Tarlası ve Kargalar isimli tabloya ilk bakışta sert fırça darbeleriyle yapılmış bir resim görüyoruz. Mavi ve gri tonlamalarıyla resmedilen bir gökyüzü, sarı ve kahverengi tonlarıyla yapılan bir tarla görmekteyiz. Tarlanın ortasında resme diyagonal olarak yerleştirilmiş bir yol ve tarla üzerinde uçan karga sürüsünü görüyoruz. Resim kasvet ve karamsarlık hissettiriyor. Bu tablo ressamın son çalışmalarından birisidir. Buna bakarak yolun bir yere ulaşmaması ressamın yolun sonunda olduğunu simgeliyor. Ayrıca sanatsal olarak Vincent Van Gogh’un resmin kalıplardan çıktığını ve yeni bir bakış açısı kazandığını gösteriyor.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Kültür ve Sanat
LEONARDO DA VİNCİ

İtalyan kökenli olan Leonardo Da Vinci, Toksana bölgesindeki Vinci kasabası yakınlarında yer alan Anchiano köyünde 15 Nisan 1452 tarihinde dünyaya...

Roma İmparatoru Nero’nun Gizli Saray Odası!

Bilim dünyası artık çok güçlü ve birçok araştırma ile çok fazla sır keşfedilmeye başlandı! Dünya’da hala bilinmeyen birçok sır var!...

Yeryüzündeki Kültür Sanat Değerleri

Sanat denilince Paris, Paris denilince sanat anlaşılır. Dünyaca ünlü Mona Lisa tablosu Da Vinci’nin Lisa Gherardini isimli bir kadını manalı...

Kapat