Site Rengi

Yeni Döngü

Vitiligo Nedir ve Vitiligo’ nun Sebepleri Nelerdir?

Vitiligo Nedir ve Vitiligo’ nun Sebepleri Nelerdir?
YENİ DÖNGÜ

Vitiligo nedir sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse cildin rengini kaybetmesine neden olan bir durumdur diyebiliriz. Vitiligo, dünyadaki insanların yüzde 0.2 ila yüzde 1’ini etkiler. Herhangi bir ırkın insanlarında oluşabilir. Koyu tenli insanlar arasında en belirgin olanıdır, çünkü normal cilt tonuyla vitiligo’ dan etkilenen beyaz lekeler arasındaki kontrast daha belirgindir.

Vitiligo hastaları, maruz kalan cildin çeşitli alanlarında renk kaybı yaşarlar. Bazıları ağızda, kafa derisindeki saçta veya kirpiklerinde veya kaşlarında renk değişikliği yaşayabilir.

Vitiligo Nedir ve Vitiligo Kimleri Etkiler

Vitiligo, cildin melanositlerinin imha edilmesinin sonucudur. Melanositler, cilde rengini vermekten sorumlu melanin üreten cilt içindeki hücrelerdir. Vitiligo’nun genellikle vücudun yanlışlıkla kendi melanositlerini yok ettiği otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Geçtiğimiz on yıldaki araştırma daha kesin bir şekilde gösteriyor ki, Kütanöz ve Estetik Cerrahi Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir incelemeye göre, bağışıklık sisteminin gerçekten de cilt durumunun gelişiminde rol oynadığını gösteriyor.

İki ana vitiligo türü vardır:

Tıbbi olmayan vitiligo en yaygın olanıdır. Tıbbi olmayan vitiligo hastalarında vücudun her iki tarafında beyaz lekeler görülür.

Segmental vitiligo, diğer taraftan, esas olarak vücudun bir bölgesinde (veya segmentinde) ortaya çıkar. Vitiligo vakalarının yaklaşık yüzde 10’u segmental vitiligo’dur.

Bir kişinin vitiligosunun ne kadar yaygın olacağını ve ne zaman yayılmayacağını (hiç değilse) tahmin etmek imkansızdır.

Vitiligo genellikle genç insanları etkiler.  Peki neden vücudun bağışıklık hücreleri sağlıklı cilt hücrelerine ilk etapta saldırabilir? Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, bu soru araştırmacılar arasında henüz tam olarak çözülmedi. Fakat hem genetik hem de çevresel tetikleyicilerin bir rol oynaması muhtemel görünüyor. Bu faktörlerin insanları vitiligo geliştirme riskini arttırdığı bilinmektedir:

Vitiligo ile ilişkili genler Araştırmacılar, belirli bir genetik profile sahip olmanın insanları vitiligo gelişimine daha duyarlı hale getirdiğini bulmuşlardır.  İki tanesi NLRP1 ve PTPN22 olan cilt durumuyla ilişkili olarak 30’dan fazla gen tanımlanmıştır. Çevresel tetikleyiciler Vitiligo hem önceden var olan bir genetik makyajın hem de çevrede melanositleri yok eden bir otoimmün tepkiye neden olan bir şeyin sonucudur. Potansiyel tetikleyiciler güneş yanığı, belirli kimyasal maddelere maruz kalma ve mekanik travmayı içerir.  Bu aynı tetikleyici olaylar, zaten teşhis edilmiş hastalarda vitiligo’nun yayılmasına neden olabilir.Vitiligo’nun aile öyküsü Vitiligo hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinde etkilenen veya etkilenen bir veya daha fazla akraba vardır.

Mevcut bir otoimmün hastalık, Hashimoto hastalığı veya alopesi areata gibi otoimmün bir hastalığı olan insanlar, vitiligo gelişme riski altındadır.  Her dört vitiligo hastasında kabaca bir başka otoimmün hastalık vardır.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Sağlık
sağlıklı beslenme nedir
Sağlıklı Beslenme İpuçları Nelerdir?

Sağlıklı beslenme günümüz dünyasında artık git gide zorlaşmaktadır. İnsanlarda özellikle gençler ve çocuklarda hazır gıdaların ve paketli gıdaların tüketimi günden...

Dukan Diyeti Nedir? Sık Sorulan Sorular!
Dukan Diyeti Nedir? Sık Sorulan Sorular!

Ünlü zayıflama programları başında dukan diyeti geliyor. Zayıflama yöntemleri arasında en çok merak edilenlerden biridir. Diyete adını veren şahıs ise...

Corona Virüsü Kapsamında Ülkemizde Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri
Corona Virüsü Kapsamında Ülkemizde Yaşanan Son Dakika Gelişmeleri

Geçtiğimiz yıl Çin de yayılmaya başlayan Corona virüsü, kısa süre içerisinde milyonlarca kişiyi tehdit etmeye devam ediyor. Dünya genelinde alınan...

Kapat