Site Rengi

Yeni Döngü

Windows 10 Format Atma USB Aygıtı ile Nasıl Yapılır?

Windows 10 Format Atma USB Aygıtı ile Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Windows 10 format atma işlemi düzgün sırayla ve doğru şekilde yapılmalıdır. Çünkü bilgisayarın sağlıklı çalışması için ilk adım sağlık bir işletim sistemi kurulumudur.

Bir oyun veya program kurarken sorun yaşadığınızda problemin kaynağının format işlemine dayanabileceğini hiç düşündünüz mü? Sorunun cevabını biz verelim, muhtemelen aklınıza bile gelmedi. Ancak bundan sonra böyle bir problem ile karşılaştığınızda bunu göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

İşletim sistemini kurdunuz ve bilgisayarınızı kullanıyorsunuz, buraya kadar her şey normal. Ancak işletim sistemini kurmak demek başarıyla tamamladığınız anlamına gelmiyor. Çünkü bazen sisteminizde dosyalar eksik veya hasarlı kalabiliyor ve ilerde karşınıza sorun olarak çıkabiliyor. İşte bu problemleri yaşamamak için sizi en başa götürüyoruz. İşletim sistemini USB ile temiz bir şekilde kurarak bilgisayarınızın nasıl sağlıklı çalışacağını öğrenmek istiyorsanız, yazımızı inceleyebilirsiniz.

Windows 10 Format İşleminden Önce Sisteminizi İncelemelisiniz

Windows 10 format atma USB veya CD’si hazırlamaya geçmeden önce Windows sürüm paketine dikkat etmeniz gerek. Bilgisayarınızın sistem özelliklerini inceleyin ve daha sonra Windows 10’un hangi sürüm paketini kaldıracağını araştırın. Eğer bilgisayarınız hiçbiri için uygun değilse farklı bir Windows sürümü yüklemeniz gerekebilir.

Sistem özellikleriniz bir işletim sisteminin istediği özellikler ile çok yakın olsa bile daha düşük sürüm kurmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bilgisayarınızın performansı zamanla yavaşlayabilir ve tam verim alamayabilirsiniz. Bilgisayar özelliklerinizi incelediyseniz ve Windows sürüm paketinde karar kıldıysanız format kısmına geri dönebilirsiniz.

Windows 10 Format Atma USB Aygıtı ile Nasıl Yapılır?

Siz de çok iyi biliyorsunuz ki artık CD dönemi bitmiş durumda. Her ne kadar birçok kullanıcı CD ile format atmaya devam etse de o kadar eziyet olmaya hiç gerek yok. Çünkü Windows 10 format atma USB ile doğru yapıldığında çok daha kolay ve hızlı.

Anlatımımıza geçmeden önce sizleri bir konuda uyarmak istiyoruz. Format atacağınız USB’yi lütfen dikkatli seçin. USB içerisinde virüs olmadığından veya daha önce hasar almadığından emin olun. İçindeki tüm dosyaları temizleyin ve son kez virüs taramasından geçirin. Son olarak eğer daha önce USB ile format atmayı denediyseniz ve başarısız olduysanız yazımızı dikkatli inceleyin.

Windows’u Media Creation Tool Aracılığıyla İndirmeli ve Yazdırmalısınız

Daha önce Rubus gibi programları kullanarak işletim sistemini USB belleğe yazdırmayı denemiş olabilirsiniz. Ancak bunun gibi programlara hiç gerek yok. Çünkü Windows’un kendi çıkardığı program sayesinde bu işlem çok daha kolay.

Windows 10 format programını indirmek için https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 adresine girin. Daha sonra programa çift tıklayarak çalıştırın ve önünüze gelen kuralları kabul edin. Önünüze gelen ekran da ‘Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD veya ISO dosyası) oluştur’ u işaretleyin. Daha sonra tekrar ‘İleri’ ye tıklayın. Önünüze çıkan Windows 10 sürümlerinden bilgisayarınız için uygun olanı seçin. Eğer sisteminiz 64 bit destekliyorsa 64 biti işaretleyin ve tekrar ‘İleri’ ye basın. Çıkan ekranda ‘USB flash sürücü’ işaretleyin ve sonra ki ekranda Windows’un yükleneceği USB aygıtınızı seçin. Bu işlemlerden sonra Media Creation Tool programı Windows’u indirecek ve hemen sonra USB sürücünüze yazacaktır. İndirme veya yazma sırasında bir hata oluşmamasına ve işlemlerin yarıda kesilmemesine özen gösterin.

Formata Geçmeden Önce Yedeklerinizi Almalısınız

Bu uyarıyı yapmamızın sebebi Windows 10 format işleminden sonra ki süreçte sorun yaşayabilecek olmanız. İşletim sisteminiz yüklendikten sonra bazı aygıtlar doğru çalışmayabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için aygıtlarınızın sürücülerinizi yedekleyin. Ayrıca yedek aldığınız tüm dosyaların virüslü olmadığından emin olun. Eğer dosyalarınızda virüs varsa formattan sonra bilgisayarınız yine sağlıklı çalışmayacaktır.

Bilgisayarı Resetlemeli ve BIOS’a Girmelisiniz

USB sürücünüze Windows’u yazdırdığınızı düşünüyoruz. Yedeklerinizi de aldıysanız artık formata geçme vaktiniz gelmiş demektir. Bildiğiniz gibi format işlemine başlarken bilgisayar yeniden başlatılır. Ancak bazı kullanıcılar direk USB içindeki dosyalara tıklayarak format atmaya çalışırlar, siz bunu yapmayın.

İlk adım bilgisayarınızın USB ile açılmasını sağlamak olacak. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına girin. BIOS ayarlarında genelde Boot Settings kısmında yer alan ‘1st Boot Device’ adında bir bölüm bulunur. Burada diskler yer alır ve en üstte seçilmiş olan disk bilgisayarın açılışta kullanacağı disktir. ‘1st Boot Device’ kısmında en üstteki aygıtı USB sürücünüz ile değiştirin ve ayarları kaydederek BIOS’dan çıkış yapın. Bilgisayarınız tekrar yeniden başlayacak ve açılışta Windows 10 format kurulum ekranı karşınıza gelecektir.

Geriye Sadece Windows 10 İşletim Sistemini Kurmak Kaldı


Önünüze Windows 10 kurulum ekranı geldiğine göre artık kurulum için hazırsınız demektir. Kuruluma geçmek için işletim sistemi ve klavye dilini vb. seçin. Önünüze gelen ekranda sizden ürün anahtarı istenecek. Eğer ürün anahtarınız varsa girin yoksa ‘Ürün anahtarım yok’ yazan yere tıklayın. Önünüze Windows 10 sürüm paketleri geldiğinde sizin için uygun olanı seçin ve ‘İleri’ yi tıklayın.

Daha sonra çıkan ekranda hard disk ayarlarınızı yapmak için ‘Özel: Yalnızca Windows’u Yükle (Gelişmiş)’ seçeneğine tıklayın.


Hard disk bölme, biçimlendirme işlemlerini yapacağınız ekrana geldiniz. Bu ekranda hard disklerinizi sıfırlayabilir, boyutlarını değiştirebilir ve bölmelere ayırabilirsiniz.

 

 

 

Windows 10 format işlemi başlamadan önce hard diskinizi biçimlendirmek için ‘biçimlendir’, boyutunu değiştirmek için ‘sil’ e tıklayın. Silindikten sonra istediğiniz boyutu girerek yeni bir bölüm oluşturabilirsiniz. Daha sonra işletimin sisteminizin kurulacağı bölümü seçin ve ‘İleri’ ye tıklayın. Bu işlemlerden sonra geriye sadece işletim sisteminin kurulmasını beklemek kalıyor.

 

Son Olarak Kurulumdan Sonra Aygıtlarınızı Güncelleştirmelisiniz

 

Sizlere aygıtlarınızın sürücülerini yedek almanızı söylemiştik. İşletim sisteminizin kurulumu bittiğinde aygıtınızda bir sorun varsa sürücüsünü kurmayı deneyin. Eğer internete bağlanamıyorsanız yedeklerinizden yararlanabilirsiniz.

Sizlere Windows 10 format atma USB ile nasıl yapılır? sorusunun cevabını aktarmaya çalıştık. Son olarak hatalı sürücü yüklerseniz aygıtınızda problem ortaya çıkabileceğini belirtmek isteriz. Bu yüzden başta ekran kartı ve Ethernet kartı sürücülerini kontrol edin ve güncel değilse güncelleştirin. Tüm sürücüleri güncelleştirdikten sonra herhangi bir aygıtınızda sorun çıktıysa eski sürümüne dönmeyi deneyin. Tüm bu işlemlerden sonra aygıtlarınız düzgün çalışıyorsa bilgisayarınızı kullanmak için hazırsınız demektir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır, Teknoloji
Düşük Fiyatıyla Dikkat Çeken Huawei Enjoy 10e Tanıtıldı

2020 Yılına oldukça hızlı giren Huawei firması, akıllı telefonlarını tanıtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günler içerisinde düzenlenen bir etkinlik kapsamında tanıtılan...

Şık Tasarımıyla Dikkat Çeken Huawei P40 Lite Tanıtıldı

Son dönemin en dikkat çeken akıllı telefon üreticilerinden biri olan Huawei firması, düzenlediği etkinlik kapsamında yeni akıllı telefonunu tanıttı. Huawei...

Yapay Zeka Hastalıklarla İlgili Genleri Tanımlıyor ve Kişiye Özel Tedavi Şansı Oluşuyor

Bilim insanları hastalıklar ile ilgisi bulunan genleri identifiye edebilmek ( tanımlamak) için Deep Learning (Derin Öğrenme)  teknolojisini kullandılar ve yapay...

Kapat