Site Rengi

Yeni Döngü

Windows 10’da Basit Adımlarla Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10’da Basit Adımlarla Disk Birleştirme Nasıl Yapılır?
YENİ DÖNGÜ

Windows 10 işletim sisteminde disk birleştirme işlemi yapabilmek için basit bir yol mevcuttur. Bu yöntem ile diskinizi kolayca tek parça haline getirebilir ve bilgisayarınızı daha verimli halde kullanabilirsiniz.

Bir diski birden fazla parçaya bölmek verileri kurtarmanız açısından oldukça yararlı olsa da iş performansa geldiğinde bu durum tat kaçırabiliyor. Bu yüzden bazı durumlarda diskleriniz üzerinde bazı değişiklikler yapmanız sizin için en kolay yöntemlerden birisi. Çünkü bilgisayarınızın performansı düştüğünde bunun birçok nedeni olabilir. Çözümü için ise birçok farklı yola başvurabilirsiniz. Ancak sizlere bahsedeceğimiz disk birleştirme işlemi performans adına yapabileceğiniz basit işlemlerden bir tanesidir.

Disk Birleştirme Yapmanın Avantajı ve Dezavantajı Nedir?

Windows 10 üzerinde disk birleştirme yaptığınızda elbette bilgisayarınız için bazı artıları olacaktır. Özellikle bilgisayarınız çok güçlü değilse bu işlemi uygulamak sizin için faydalı olabilir. Çünkü diski ayrı ayrı boyutlandırıp böldüğünüzde bilgisayarınız çok güçlü değilse performans kaybedecektir. Hatta bu durum bazı durumlarda güçlü bir bilgisayar için bile geçerli olabilir. Ancak disk parçalarını tek parça yani tek bir disk haline getirdiğinizde bilgisayarınızın performans artması olasıdır. Bu işlemi yaptığınız takdir de bilgisayarınızın açılış süresi hızlanabilir hatta oyunların performansları da yükselebilir.

Diski bölmeden kullanmanın dezavantajı ise veri kurtarmadır. Bilgisayarınız kullanım esnasında yedek almadan çöktüğünde diski sıfırlamanız gerekebilir. Disk bölme işlemi yaptığınızda diğer kısma attığınız yedeklerle bu durumu kurtarabilirdiniz. Ancak diski tek parça haline getirdiğinizde bu durum pek mümkün olmayacak. O yüzden işleme geçmeden önce bu iki önemli detayı göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

Basit Anlatımla Windows 10 Disk Birleştirme

Windows 10 disk birleştirme işlemini yapabilmek oldukça basit. Bu işlemi nasıl yapacağınızı şimdi sizlere adım adım anlatacağız. Doğru adımları uyguladığınızda sorunsuz şekilde diskinizi tek parça haline getirebilir ve bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Denetim masasından ‘Sistem ve Güvenlik’

Yapacağımız ilk işlem denetim masasına girmek. Denetim masasına girdikten sonra en üstte bulunan ‘Sistem ve Güvenlik’ e tıklıyoruz. Buraya tıkladıktan sonra altlarda ‘Yönetimsel Araçlar’ ve onun da altında ‘Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir’ ibaresini göreceksiniz. Buraya tıkladıktan sonra işlemleri yapacağımız kısım önümüze gelecek.

Fazlalık olan birimi silin ve yeni birimi oluşturun.

Burada ki işlemde örneğin C: ve D: diskleriniz varsa ve siz bunu sadece C: yapacaksanız D: diskini sileceksiniz. İlk olarak silmek istediğiniz bölümü belirleyin ve sağ tıklayarak ‘Birim Sil’ e basın. Ancak silmeden önce unutmayın ki ekleme yapacağınız disk bölümü sildiğinizin sol tarafında kalmalı. Örnek olarak en solda ki bölümü silerseniz sağında kalan bölüme boşta kalan kısmı ekleyemezsiniz. Bir diski sadece sağ taraftan sola doğru genişletebilirsiniz, kural budur. Diskinizin bir bölümünü sildikten sonra eklemek istediğinize sağ tıklayın ve ‘Birimi Genişlet’ e tıklayın. Burada ki adımları ilerletin ve diskin boyutunu belirleyerek işlemi onaylayın. Disk birleştirme için yapacağınız işlemler bu kadardı.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Nasıl Yapılır
Kripto Para Nasıl Oluşturulur?

Kripto para nasıl oluşturulur sorusuna cevap vermeden önce kripto parayı anlamamız gerekir. Son dönemlerde pek çok ticarette dahil hemen her...

Mavi Ekran Hatası Neden Olur Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Neden Olur Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür Mavi ekran hatası neredeyse her bilgisayar kullanıcısının problemidir. Özellikle Windows...

Netflix Geçmişi Nasıl Silinir? Netflix İzleme Geçmişini Neden Silmeliyim?

Büyük bir izleyici kitlesine sahip olan ve Dijital TV platformları arasında liderliğini koruyan Netflix de izlemiş olduğunuz tüm dizi ve...

Kapat