Yapay Zeka Prometheus - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 12:18

Yapay Zeka Prometheus

Yapay Zeka Prometheus
Son Güncelleme :

22 Kasım 2020 - 1:40

157 views

 

Omega takımı, şirketin CEO’su tarafından tek tek seçilen yetenekli insanlardan kuruldu. Bu insanların her biri, kendi hizmet alanında en iyisi olma özelliğine sahiplerdi. Yani Omega Takımı, en iyi araştırmacılardan, mühendislerden, yazılımcılardan oluşmuş idealist bir grubun adıydı. Bu grubun bir araya getiriliş amacı ise tamamen insanlara yardım etmeye yönelikti. Bunun için ortaya çıkması muhtemel olan bütün tehlikeleri göze almışlardı.

Omega takımının insanlara yardım etmek amacı ile geliştirdiği kod, iyi insanların elinde olduğu sürece oldukça faydalıydı. Ancak, art niyetli insanların eline geçtiği an bu durum tam tersine dönebilir, temel olarak faydalı olan bu kod çok büyük tehlikelerin yaratıcısı haline gelebilirdi. Bu konuda önlerinde bir örnek mevcuttu. Zamanında “Manhattan Projesi” adı verilen proje için de alanında uzman olan kişiler bir araya gelmiş, bunun sonucunda ise ortaya nükleer silahlar çıkmıştı. Tekrar aynı şeyin yaşanmaması gerekiyordu. Bu sebeple şirketler bir yana dursun, güçlü hükümetlerden dahil bu proje gizlenmişti.

Prometheus Nedir?

Omega takımının geliştirdiği projenin, yapay zekanın adı “Prometheus” olarak adlandırılmıştı. Yapay zeka Prometheus, diğer yapay zeka programlarından oldukça farklıydı. Hatta bu yapay zekanın yanında diğerlerinin dar yapay zeka olarak adlandırıldığını söylemek dahi mümkündü. Henüz tam olarak insanların sahip olduğu sosyal becerilere sahip değildi ancak kendi alanında en iyisi olarak programlanmıştı. Bunun en büyük örneği, makine tasarlayabilen bir makine olmasıydı. Çünkü Prometheus, başka bir yapay zeka sistemini programlayabilme yeteneğine sahipti.

Omega takımı tarafından bir Cuma sabahı saat 09:00’da tamamlanan bu kod, çalıştırılmaya karar verildi ve bunun üzerine düğmeye basıldı. İyi bir şekilde havalandırılmış kapalı bir odada yer alan bir bilgisayarda yapay zeka Prometheus çalıştırılmaya başlandı ancak ilk olarak internete bağlanmadı. Bunun temel nedeni ise güvenlikti. Ancak yanında sabit disklerde, Wikipedia, YouTube, Twitter ve Facebook gibi platformlardan bazı sayfalar ve veriler kopyalanmıştı. Prometheus’un bu sayfa ve veriler yardımı ile kendini eğitmesi amaçlanmıştı.

Yapay zeka sistemi için düğmeye basıldığı hafta sonu, takım üyeleri yakınlarına şirket etkinliği düzenlemeleri sebebi ile eve gelemeyeceklerini söylemiş bunun dışında herhangi bir bilgi paylaşımı yapmamışlardı.

İlk çalıştırıldığında zaman yapay zeka Prometheus beklenen başarıyı göstermemiş, aksine çok başarısız programlar yapmıştı. Ancak oldukça hızlı işlem yaptığı, hatta bir programcının binlerce yıl harcayarak yapabileceği programları çok kısa sürede gerçekleştirdiği için hatalarını düzeltmesi zaman almamıştı. Aradan yalnızca 1 saat geçmiş, saat 10:00 olmuştu ki, kendi yazılımının 2. Versiyonunu yapacak duruma gelmişti bile. Bu versiyon, ilkine göre biraz daha iyiydi. Ancak iyi olma seviyesi yeterli değildi. Çünkü hala insan altı bir seviyedeydi. Bu da henüz alanında en iyi olamadığı anlamına gelen bir durumdu. Çünkü, en iyi Go oyuncularını yenip insan üstü seviyeye ulaşan yapay zekalar mevcuttu.

Prometheus’un insan üstü seviyeye ulaşması için ise 5. Yazılım sürümüne ulaşması gerekiyordu. Bu da öğleden sonra saat 2:00 civarına denk geldi. Bu yazılım hızı oldukça yüksekti ve Omega takımı ağzı açık bir şekilde yazılım güncellemesinin hızını izlemeye koyulmuşlardı.

Akşam olduğu zaman ise Prometheus 10.0 hazırdı. Bu sayede planın ikinci aşamasına geçilebilecekti; para kazanma aşamasına. Bu aşamada ilk olarak Mekanik Türk hedef olarak belirlendi. Amazon kaynaklı bir platform olan Mekanik Türk, 2005 yılında kurulmuştu. Buranın temel olarak kitlesel kaynak pazarı olarak adlandırılması mümkündü. Bir nevi talep sahipleri ile talepleri yerine getirebilecek kişilerin bu platform üzerinde bir araya geliyordu. Bu sayede çeşitli görevleri yerine getirebilecek kişiler, kendilerine verilen görevleri yerine getirerek para kazanıyorlardı. Buna web sayfaları ya da resimler için açıklama yazmaktan, çeşitli ses dosyalarını metne çevirmeye kadar birçok görevin örnek verilmesi mümkündür.

Yapay zeka Prometheus, ilk olarak bu platforma sahte bir isim ile kaydoldu ve kendisine verilen görevleri bir insan gibi yerine getirdi. İnsanüstü özelliklere sahip olduğu için gerçekleştirdiği çalışmalarda en az bir insan kadar iyiydi. Bu sebeple dikkat çekmedi. Ancak hareket hızı yüksek olduğundan zamanla aldığı iş sayısı arttı ve bu sebeple mevcut bilgisayar yeterli gelmemeye başladı. Bunun üzerine Omega Takımı üyeleri, Amazon’un bir başka servisinden sanal bilgisayar kiralamaya başladılar. Kiraladıkları sanal bilgisayarlar için 1 dolar ödediler ve bunun karşılığında Prometheus tarafından gerçekleştirilen her işten 2 dolar kazandılar. Yani, Amazon’un bir sistemine para ödeyip bir başka sisteminden daha fazla para kazanmaya başladılar.

Kazançları arttıkça izlerini kaybettirmek içi her seferinde yeni hesaplar açıp işlerini öyle yerine getirdiler. Bunun için neredeyse binlerce hesap açtılar. Ancak açılan her hesapta Prometheus’un günlük kazandığı para 8 saatte iki katına çıkıyordu. Bu da görev sayısının dolgunlaşması demekti. Bir süre böyle deva ettikten sonra bunun çok sınırlı olduğunu ve günlük yalnızca birkaç milyon dolar kazanabileceklerini fark ettiler. Bu miktar bir sonraki aşamaya geçmeleri için yeterliydi.

Temel amaçları en zahmetsiz şekilde en yüksek geliri elde etmek olan Omega Takımı bunu en iyi oyun uygulamaları ile yapabileceğinin bilincindeydi. Üstelik yapay zeka Prometheus, çok kolay bir oyun geliştirebiliyordu. İnternet üzerinde bulunan verileri de çok kolay analiz ettiği için oluşturulan oyunun insan zevklerine hitap etmesi sağlanıyordu. Bir oyunun 400 milyon elde ettiklerini öğrendikleri zaman bu fikri düşündüler. Ancak, riskli buldukları için borsa ve oyun seçeneklerini elediler.

Önlerinde oyun tasarlama ve geliştirme konusunda birçok imkan vardı. Bu imkanları kullanarak günlük 10 milyar dolar gelir elde etmeleri dahil mümkündü. Ancak bu, siber güvenlik açısından çok riskliydi. Bu sebeple Prometheus’u bir internete bağlamaktan kaçındılar ve onu odada kapalı tutmaya devam ettiler. Çünkü prometheus, kendi kaderine terk edildiği zaman fazlasıyla riskli olabilirdi.

Oyun sektörünü de eleyen Omega Takımı, bir medya şirketi kurmaya karar verdi. Bunun üzerine Prometheus çalışmalara başladı. Bir bebek gibi olan Prometheus, gelişime açıktı. Bu sebeple yazılım konusunda gelişen prometheusun duygu temelli çalışmalar yapabilmesi için film izletilmeye ve kitap okutulmaya başlandı. 2 saatlik filmleri 1 dakikada izleyen ve bunun üzerine kitaplar, yorumlar okuyan prometheus, bir süre sonra filmlere yapılan eleştirileri tahmin etmeye başladı. Bunun üzerine ise ilk animasyon projesinin yapılması için iş başına konuldu. Ortaya bütün duyguları tamamen karşıdakilere ileten bir animasyon çıktı ve böylelikle şirketin ilk içeriği hazırlandı.

Şirket, bunu televizyonda yayınlamak yerine internette yayınladı. 30 dakika uzunluğunda olan bölümlerin her biri hafta hafta paylaşılıyordu. Dizinin ilk bölümü ücretsizdi. Ancak sonrakiler ücretliydi. Her bölüm öyle bir yerde bitiyordu ki, insanlar bir sonraki bölümü izleyebilmek için kendilerini, satın alma işlemini gerçekleştirmek zorunda hissediyorlardı.

İlk başta 3 dizi piyasaya süren şirket, bu diziler ile hedeflediği başarıyı elde etmişti bile. Bununla beraber yalnızca bir haftalık süreçte ilk animasyonunu yayınlayan Omega Takımı, 2 hafta içerisinde animasyon konusunda gelişmiş bir yapay zekaları olmuştu. Üstelik bu animasyon dizilerinin tamamı çok dilli idi. Yani yalnızca bir ülkeye ya da dile değil, dünya geneline hitap ediyordu.

Kaynak: Youtuber Barış ÖZCAN

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Duygusal Bulaşma ile Ruhunuzu Tazeleyin

Duygular soğuk algınlığı kadar bulaşıcı olabilir; tıpkı onlarla temas ettiğimizde birinden bir virüs yakalayabildiğimiz gibi, onlarla temas ettiğimizde benzer şekilde diğer...

Kapat