Yapay Zeka Teknolojisi Bizleri Gelecekte Nasıl Etkileyecek? - Yeni DöngüYeni Döngü

28 Şubat 2021 - 13:01

Yapay Zeka Teknolojisi Bizleri Gelecekte Nasıl Etkileyecek?

Yapay Zeka Teknolojisi Bizleri Gelecekte Nasıl Etkileyecek?
Son Güncelleme :

05 Kasım 2020 - 17:56

59 views

Yapay zeka teknolojisi 2000’li yıllardan sonra insanların en çok duyduğu ve en merak ettiği teknoloji alanıdır. Özellikle yazılım alanında insanların yakaladığı yeni teknolojiler, yapay zekanın günümüzdeki halini almasına sebep olmuştur. Yapay zeka teknolojileri sadece mühendislik alanı ile alakalı değil, artık tüm iş alanlarına etki etmiştir. Bununla beraber de insanlar, mesleklerini robotlara kaybetme korkusunu yaşamaya başlamıştır. Yapay zekanın gelişimine ve ortaya çıkardığı teknolojilere bakarsak aslında insanların bu korkusunun normal olduğunu anlayabiliyoruz.  

Çünkü otonom ve sensörler ile birlikte insanlar ilk olarak seri üretim fabrikalarındaki işlerini robotlara kaybetmiştir. Günümüzde ise hem otonom hem de sensörler oldukça ileri bir kullanım alanına sahip olmuştur. Ayrıca yapay zeka robotları da artık günlük hayatta karşımıza daha sık çıkmaya başlamıştır. Havaalanlarında, yollarda ya da alışveriş merkezlerinde yapay zeka robotları insanların gündelik işlerini rahatça halletmesine olanak sağlıyor. Peki, bu teknoloji günümüzde bile bu kadar aktif iken gelecek yıllarda nasıl bir etkiye sahip olacak? 

Yapay Zeka Teknolojisi ve Gelecekte Bize Sunacakları  

Yapay zeka uygulamaları ilk olarak telefonlarda sık sık görmeye başladığımız bir teknolojidir. Amazon firmasından Alexa ve Apple firmasından Siri telefonlardaki yapay zeka çalışmalarının en iyi örnekleri olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde bile bu teknolojiler insanların telefonlarındaki ya da akıllı cihazlarındaki başlıca işlemleri yapmasına yardımcı oluyor. Gelecek yıllarda ise hem Siri ve Alexa gibi yapay zekaların etki alanlarının artması hem de farklı firmaların da bu tarz çalışmalar yapması bekleniyor.  

Arabalar da yapay zeka kullanım alanları arasında kendisini fark ettiriyor. Özellikle Tesla elektrikli arabalarının son dönemlerdeki yaptığı çalışmalar bizlere gelecekte arabaların nasıl olacağı hakkında ipucu veriyor. Yapay zeka çalışmaları ile ortaya çıkan otonom teknolojisi ile arabalar artık insan desteği olmadan istenilen konuma gidebiliyor. Yapay zekanın ilk kullanıldığı zamanlarda yarı otonom araçlar kritik noktalarda insanların desteğini almak zorunda kalıyordu. Fakat tam otonom araçlar trafik ışıkları başta olmak üzere tüm çevresel etkileri fark ediyor ve anında tepki verebiliyor.  

Bunlar yapay zeka teknolojisi ile sadece görebildiğimiz teknolojik gelişmeler. Bunların dışında yapılan çalışmalar ve ilerlemeler ilerleyen dönemlerde bizlere yapay zeka ile çok daha farklı teknolojileri sunacak. Ayrıca iş alanlarında da şimdiden yapay zeka teknolojisi kullanılmaya başlanmış ve ilerlemeler yaşanmış durumda. Peki, iş alanları yapay zeka örnekleri ile nasıl bir değişim yaşayacak ve hangi iş alanları bu teknolojiyle nasıl değişecek? 

Yapay Zeka İle Sağlık Alanındaki Değişmeler  

Sağlık her teknolojik gelişmelerden nasibini alan ve kendini geliştiren bir alandır. İnsanların sağlıkları yerinde oldukları sürece teknolojik çalışmalara önem verilebilir. Yapay zeka ile doktorlar, hastalıkların etkisini ve ortaya çıkarabileceği değerleri daha iyi anlayabiliyor. Yapay zeka ve büyük veri teknolojinin ortak çalışmaları bu anlamda oldukça önem kazanıyor. Ayrıca  deri altlarına yerleştirilecek çipler ile hastaların vücutlarındaki değişmelerin anlık olarak takip edilebileceği bir teknoloji yakın zamanda bizler ile olacak. 

Fabrikaların Yapay Zekadan Etkilenmesi  

Fabrikalar, otomasyon ve yapay zeka gibi teknolojilerin ilk kullanıldığı alanlardır. Bu durum ilk sanayi devriminde de 4. yani son sanayi devrimi nde de geçerliliğini korumuştur. Yapay zeka teknolojisi ile insanlar fabrikalardan birer birer çekilmeye başlamış durumda. Artık fiziksel güç isteyen tüm işleri makineler yapacak. Ayrıca ilerleyen yıllarda yapay zeka robotları sayesinde karar alma ve karar verme yetkileri de yavaş yavaş robotlara geçecek. İş hayatında tamamen robotlar ve makinelerin kullanılması , kaçınılmaz bir gerçek olarak gözüküyor. 

Akıllı Şehirlerin Oluşması  

İspanya, Amerika, İngiltere ve Hollanda gibi pek çok ülke akıllı şehirleri hayata geçirmeye başladı. Bu şehirlerde yapay zeka teknolojileri ile alakalı tüm bilgiler kullanılıyor. İlk adımda sadece belli başlı yapay zeka teknolojisi kullanılsa da ilerleyen dönemlerde tüm teknolojiler şehirlere yerleştirilecek. CO2 salınımı bu şehirlerde minimum seviyelere iniyor. Ayrıca büyük şehirlerin en büyük sıkıntısı olan trafik sorunuda yapay zekalar ile ortadan kaldırılacak. Yapay zeka sayesinde evlerdeki gereksiz elektrik su ve doğalgaz kullanımları ortadan kalkarak insanlara maddi olarak da bir destek sağlamış olacak. 

İlginizi Çekebilir: Çölde Yükselen Fütüristik Şehir NEOM- Robotlar Aramıza Katılıyor

Eğitimde Yeni Adımlar  

Tüm bu teknolojilerin ortaya çıkması için kaliteli bir eğitim şart. Yapay zeka  kaliteli bir eğitim için çalışmalar yapılan  alanlardan biridir. Öğrenciler yapay zekanın sunduğu destekler ile dersleri uygulamalı olarak takip edebilecek. Atom altı parçacıkları ya da ışık hızı gibi gözlenmesi oldukça zor olan bilgiler yapay zeka teknolojisi sayesinde üretilen simülasyon araçları ile öğrencilere rahat bir şekilde gösterilebilecek. Ayrıca yapay zekanın temelini oluşturan yazılım bilgisi öğrencilere ilkokul seviyelerinde gösterilmeye başlanarak bu teknolojinin hızlanması sağlanacak.  

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Önceki yazıyı okuyun:
Sadakatsiz Dizisi

  Yeni sezonun belki de en dikkat çeken yapımları arasında olan Sadakatsiz dizisi, her hafta çarşamba günleri televizyon izleyici ile...

Kapat