Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır? - Yeni DöngüYeni Döngü

18 Ocak 2021 - 09:58

Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?

Yardım Nafakası Nedir? Kimler Alır?
Son Güncelleme :

13 Mart 2020 - 19:15

32 views

Yardım nafakası, yardım edilmediği sürece zor duruma düşen kişilerin yasaya göre yakın akrabalarından isteme hakkına sahip olduğu maddi yardımdır. Yoksulluk çeken kişilerin çocuklarından, çocuklarının çocuklarından, anne ve babasından yardım talebinde bulunabilir. Dava eden kişi evli veya ayrılma sürecinde ise eşinden nafaka isteme hakkına sahiptir. Eğer nafaka istediği eşinin bu nafakayı ödeme gücü yok ise miras sırasına ve yasadaki kurallara göre akrabalarından yardım istenmektedir.

Yardım Nafakası Kimlerden Alınır?

Dava eden kişi öncelikle çocuklarına, torunlarına, annesine, babasına ve en son olarak kardeşlerine dava açabilmektedir. Davacı kişinin kardeşinden nafaka isteyebilmesi için kardeşin maddi olarak refah düzeyinde olması gerekir. Refah düzeyinde olma durumu hayatı lüks yaşama anlamında değildir. Refah düzeyindeki kişi kimseden destek almadan kendi ailesine ve çocuklarına bakabilme seviyesidir. Eşinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, sıkıntı çekmemesi gerekmektedir.

Nafaka istenen kardeşin illa aynı anne ve babaya sahip olma zorunluluğu yoktur. Sadece anne bir veya sadece baba bir olması yeterlidir. Bu nafakayı isteyen kişiler amca, dayı, teyze, hala gibi akrabalarından nafaka isteyemezler. Bu nafaka çocuğun ailesine açtığı nafaka davaları ile karıştırılmamalıdır.

Yardım Nafakası Yetkili Mahkeme

Nafaka talebi taraflardan herhangi birinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesinde açılabilmektedir. Eğer bulunduğu bölgede aile mahkemesi yok ise asliye hukuk mahkemesi bu davaya bakmaktadır. Bu açılan nafaka davası eşinin veya kardeşlerinin özel durumlarıyla miras haklarındaki sıra dikkate alınmaktadır. Nafaka isteyen kişiler ciddi anlamda geçim sıkıntısı yaşıyor olmalıdır. Nafaka talebi zor durumda olan kişiye bakmakla sorumlu olan kurumlar tarafından da talep edilebilmektedir. Bu kurumlar direk dilekçe ile dava açabilmektedir.

Yardım Nafakasının Kaldırılması

Nafakanın miktarı tarafların maddi durumuna göre belirlenmektedir. Nafaka miktarı yıllara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Nafaka miktarının artıp azalacağına mahkeme karar vermektedir. Mahkemede verilen ilk kararda ileriye dönük bir karar verilmediyse nafakanın kaldırılması talebiyle dava tekrardan açılabilir.

Taraflardan ileriki dönemde nafaka alma durumuna ihtiyaç duyulmayacak iyi hale gelmesi halinde nafakanın kaldırılması için dava açabilirler. Yardım nafakası alan kişinin durumu, yardıma muhtaç hali mahkemece takip edilmektedir. Takip sonucunda elde edilen sonuçlarda nafaka alan kişinin ekonomik gelirinde değişiklik varsa mahkeme yeni bir karar verir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Daha fazla Genel, Kadınca
Kadınlarda saç ekimi öncesi ve sonrası
Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmeleri sadece erkeklerde değil aynı zamanda kadınlarda da görülmektedir. Kadınlarda saç dökülmeleri her zaman görülen bir vaka olmasa bile...

Kapat