Site Rengi

Yeni Döngü

Yeni Başlayanlar için Doğa Sporu Ekipmanları

Yeni Başlayanlar için Doğa Sporu Ekipmanları
YENİ DÖNGÜ

Doğa sporları doğada yapılması sebebiyle bizi beklenmedik ya da değişken koşullar karşısında hazırlıklı olmaya yöneltmektedir. Öngörülmemiş bir yağmur, hızla soğuyan hava, yönümüzü kaybetmek ya da beklenmedik bir yaralanma bizi doğanın kucağında savunmasız bir şekilde bırakabilir. Bu tarz durumlarla karşılaştığımızda doğa sporu ekipmanları yanımızda ise soğukkanlılığımızı koruyarak elimizdeki malzemeleri planlı bir şekilde kullanmamız önemlidir.

Elbette bu durumları öngörerek hazırlık yapmak bizim için daha değerlidir. Eğer dalış, rafting gibi sporlar yapıyorsanız bu sporlarda sizin ekstra bir hazırlık yapmanıza çoğu zaman gerek bulunmaz. Dalış okulları ve rafting yapacağınız yerlerden sizin için gerekli olan tüm malzemeleri kiralayarak bu sporlara hazırlık yapabilirsiniz.

Doğa Sporu Ekipmanları Listesi

Yürüyüş, kampçılık gibi sporlarda ise hazırlıklar nispeten size bağlıdır. Bu doğa sporlarında ilk ihtiyacınız olan malzemelerini koyabileceğiniz su geçirmeyen ve dayanıklı bir sırt çantası olacaktır. Bel ve göğüz kemerli bir çanta edinirseniz taşıma sırasında sizi gereksiz yorulmalardan da koruyacaktır. Diğer bir ihtiyacınız ise dağcılık ayakkabısı ya da sağlam ve rahat bir bot olacaktır. Yaz ya da kış fark etmeksizin bu ayakkabılardan edinmeniz önemlidir çünkü yürüyüş alanınızda sizi zorlayacak pek çok engel bulunabilir. Bu ayakkabının ayak numaranızdan en az yarım numara büyük olması uzun yürüyüşlerde ayağınızın şişmesi sebebiyle rahatsız olmanızı önleyecektir.

Her Türlü Hava Koşuluna Hazırlıklı Olmalı

Hava koşullarına karşı da yaptığınız bu sporlarda şapka, güneş gözlüğü ve yağmurluk muhakkak çantanızda yer alması gerekenlerdendir. Yanınızda yer alacak araçlar ise çok fonksiyonlu ve sağlam bir çakı, fener, düdük eğer imkanınız var ise GPS içeren pusula, küçük yaralanmalara ve çiziklere hızlı müdahale edebilmenizi sağlayacak ufak bir ilk yardım kiti olmalıdır.

Yanınıza alacağınız batonlar ise yürüyüşünüz sırasında size destek olacağı için yorulmanızı ve gereksiz enerji kayıplarını önleyecektir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları da yanınızda bulundurmalısınız. Kıyafetleriniz bulunduğunuz mevsime göre, termal, hava geçirgen ve hafif olmalıdır. Her ihtimale karşı bu kıyafetlerin yedeğini de çantanızda bulundurabilirsiniz.

Enerji Verecek Yiyecek ve İçecekler

Çantanıza atacağınız sağlıklı ve lif içeren atıştırmalıklar, su matarası, çakmak, termos ve bardaklar ise uzun sürebilen bu yolculuklarda enerji sağlayacak unsurlardır. Ayrıca keyifli bir spor etkinliğinde durup bir kahve ya da çay keyfi yapmak kadar güzel bir mola da olamaz.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Gezi Rehberi, Yaşam
Macera ve Doğa Tutkunları İçin 7 Muhteşem Doğa Sporu

Dünyanın pek çok yerinde yapabileceğimiz onlarca farklı doğa sporu bulunurken şanlıyız ki bunların pek çoğunu ülkemizde gerçekleştirme imkanımız da bulunuyor....

Dağcılık Hakkında Merak Edilenler ve Dağcılık Sporu

Dağcılık günümüzde insanların sıklıkla tercih ettikleri bir doğa sporu olmanın ötesinde pek çok insan için merak ve keşif duygusu anlamına...

Dünyaca ünlü dalış noktaları
Dünyadaki Ünlü Dalış Noktaları Nerelerdir

Dünya’nın çeşitli yerlerinde su altı dalışı için uygun, birbirinden güzel noktalar. Dalış tutkunu iseniz ya da merak ediyorsanız en ünlü...

Kapat