Site Rengi

Yeni Döngü

Yerçekimsiz Dünya Hayal Edin?

Yerçekimsiz Dünya Hayal Edin?
YENİ DÖNGÜ

İlk başta ne kadar heyecan verici ve zevkli bir şey olduğunu düşünüyoruz, haliyle hayalleri süsleyen özel yeteneklere sürekli sahip olabileceğimiz bir durum. Yerçekimsiz dünya olduğunda istediğimiz yere uçarak kolayca ulaşabilir, devasa kütleli şeyleri parmağımızın ucuyla kaldırıp güç gösterileri yapabilirdik. Popülaritemiz artar, bayağı bir havamız olurdu, değil mi?

Aslında, ara sıra Dünya dışındaki uzay istasyonlarındaki astronot ve kozmonotlarla gerçekleştirilen görüntülü aramalarda onlara ne kadar imrenildiğini kitlesel olarak görebiliyoruz. Örneğin, Amerika Uzay Araştırmaları Kurumu NASA, bu alanda eğitim gören öğrencilerle düzenlediği toplantılarla bu olanakları sunabiliyor. Amerika, Avrupa ve Çin uzay istasyonlarında görev amaçlı yaşayan astronotların o neşeli hallerini görünce, hepimiz “ Keşke bende o an orada olabilsem! “ diye geçiriyoruz içimizden. Fakat görev süreleri boyunca neredeyse sıfır yerçekimine maruz kalan o insanların, Dünya’ya geri döndüklerinde ne tür sorunlar yaşadığını biliyor muyuz?

Muhtemelen, o heyecandan onları düşünecek fırsat bulamadık.

Yerçekimsiz Dünya da Yaşamak

Uzay görevi sonrası birçok astronot, öncelikle detaylı sağlık kontrollerinden geçiyor. Bu kontrollerin amacı, düşük hatta sıfır yer çekimi ve yüksek radyasyon sonrasında vücutlarının maruz kaldığı kötü koşulların tespiti ve çözümlerinin aranması. Örneğin;  astronot Scott Kelly, uzayda 520 gün gibi oldukça uzun bir süre geçirdi.  Kelly üzerinde yapılan testlerde, iskelet yapısında incelmeler yaşandığı görüldü. Kas yapısı zayıfladı, hatta kütle kaybı yaşadı.

Kelly’nin sözlerinden de zaten bu durumun hissedilir boyutlarda olduğu anlaşılıyor : “ Sağlık sorunları birden ortaya çıkıp kendini göstermiyor, ama kemik ağırlığımın farkında değilim halen.

Aynı zamanda vücutlarının çeşitli yerlerinde sebepsiz ağrılar, sertleşmeler ve özellikle kafatasları içerisinde beyni saran kısımda normalden fazla basınca maruz kaldıkları gözlemlendi. Deri üzerinde döküntü, kaşıntı ve kurdeşen benzeri dermatolojik rahatsızlılarda yaşadıkları kayıt altına alınan diğer rahatsızlıkları altında. Yerçekimin olmadığı bir ortamın ve muhtemelen alışkın olmadığımız yüksek radyasyonun etkileri ile tüm bu rahatsızlıklar gelişmeye başladı.

Hele ki çok uzun bir süreçte bu etkilerin altında kalmak ve Yerçekimsiz dünya da olası bir yaşamın insanlar üzerinde bırakacağı bazı fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkması çok da olağan değil mi?

Yerçekimsiz Dünya’nın Hayatımıza ve Çevremize Ne Tür Etkileri Olur?

Emin olun hiçte eğlenceli olmaz, umduğunuzdan kısa bir süre sonra. Etrafınızda gezen eşyalar,  sürekli uçan insanlar, hayvanlar bir süre sonra hiçte mükemmel gelmez. Sonra, sabit terimi kalkar hayatımızdan. Uzaya savrulan eşyalar bir yana, tabiatın tüm varlıklarını da gökyüzünde görmek istemezsiniz herhalde?

Kütlesi gereği, çekim kuvvetine sahip olan Dünyamızda böyle bir ihtimal yok denecek kadar az olsa da, tüm olasılıkları geçerek böyle olduğunu düşündüğümüzde, o düzene alışmamız bayağı bir süre alacak gibi görünüyor.  Hatta biraz daha karamsar bir hal alacak olursak; kütle çekim kuvvetini kaybeden Dünyamız muhtemelen uzaya doğru en yakın ve en kuvvetli cisme doğru ilerlemeye başlayacaktır. Zira her cismin sahip olduğu kütle çekim kuvveti sayesinde etrafında uydularının olduğu biliniyor.  Karaların parçalar halinde ana karadan ayrılma gayreti sonrasında, zaten var olacak bir dünya zemini de kalmayacaktır.

Her haliyle tam bir kaos. Bırakalım da, sadece uzay istasyonlarında kalsın o özellik. Zaten, biliyorsunuz ki atmosferin üst katmanlarına çıktıkça yer çekimi de git gide azalıyor. Günün birinde, astronot olamasak da oluşturulan uzay kampları ile ya da benzer gezi ve turlara katılarak bunu deneyimleme olanağımız da var. Özellikle çocuklar için oluşturulan uzay kampları sayesinde yerçekimsiz dünya ve uçsuz bucaksız bir evren ile erken tanışmaları sağlanabilmektedir.

YENİ DÖNGÜ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Daha fazla Bilim
Pisagor Kimdir?

  Pisagor milattan önce yaşamış buna rağmen buldukları günümüze kadar gelmiş bir matematikçidir. Aslında sadece matematik değil bunun yanında felsefe,...

Ses Enerjisinin Evreni Yok Edebileceğini Biliyor muydunuz? Kaç Desibel Evreni Yok Eder?

Son zamanlarda sosyal mecralarda etrafta duyulan ilginç seslerle alakalı haber ve paylaşımlar yapıldığına dair söylentilere rastlamış olabilirsiniz. Her kaynak kendi...

Hepimiz Yıldız Tozuyuz!

Farklı kültürlerde, farklı inanç biçimlerinde hem çevresel hem de kültürel değerler göz önüne alınınca yaradılışın çok farklı senaryoları olduğunu biliriz....

Kapat